Προς το περιεχόμενο

Old monitor Αξίζουν πλέον?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποια ηχεία του παρελθόντος και στην συγκεκριμένη περίπτωση τα dynaudio bm5a αξίζουν την αγορά τους ως μεταχειρισμένα η είναι προτιμότερο κάποια ηχεία τύπου yamaha hs ως καινούρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ηχεία και χώρος είναι ένα και το αυτό. 
 

Οπότε πρέπει να δώσεις πληροφορίες για το δωμάτιο που θα μπουν. 

  • Συμφωνώ 2

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μεγάλη εξέλιξη στα μόνιτορ δεν έχει προκύψει για να πάρει κανείς πρόσφατο και καλά μοντέλο.

Αφου έχεις καταλήξει σε μέγεθος λόγω χώρου, όπως λέει και ο @Slew Rate, τα θέματα που θα πρέπει να σταθμίσεις είναι τα εξής:

  1. Αν όντως αγοράζεις με λιγότερα λεφτά ένα ακριβότερο και καλύτερο σε προδιαγραφές, μεταχειρισμένο.
  2. Η κατάσταση του. Πρέπει να το ακούσεις για να ελέγξεις για προβλήματα απο τη χρήση.

Διαφορετικά πας για καινούργιο.

 

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα επαιρνα καινουργια να εχω το κεφαλι μ ησυχο....

 

δεν ξερεις πως εχουν δουλευτει τα μεταχειρισμενα, ποσες ωρες εχουν και τι προβλημα μπορουν να βγαλουν...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για της απάντησης. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος η ερωτήσεις είναι δύο... Ο χώρος που έχω και θα διαμορφωθεί είναι περίπου 13 με 18 τμ. αναλογως πόσο χώρο θα αφήσω για booth. Είμαι κάτοχος είδη των tascam vlx5 και σκέφτομαι για αγορά μεγαλύτερου μόνιτορ για αυτόν τον χώρο . Βρίσκονται μεταχειρισμένα dynaudio bm5a που είναι 6.5 ηχείο περίπου στα 400 ευρώ, adam a7 (όχι τα x ) στο πεντακοσαρικο . Και η προοπτική αγοράς καινούριων των yamaha hs . Η πρώτη ερώτηση λοιπόν είναι αν όντως κάνω καλά να πάω σε 6.5 + woofer...  Και η δεύτερη ερώτηση αν ένα καλό ηχείο αλλά βγαλμένο κάποια χρόνια πίσω (αν υποθέσουμε ότι είναι σε καλή κατάσταση βέβαια)παραμένει καλύτερο σε  σχέση με ηχεία κατηγορίας τύπου yamaha hs , focal 65 , adam tv7 μιας και είναι δέκα + χρόνων τεχνολογίας νεότερα 

Επεξεργασμένο από Dodsong
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω σχεδόν είκοσι χρόνια και δεν τα αλλάζω με τίποτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Τα έχω σχεδόν είκοσι χρόνια και δεν τα αλλάζω με τίποτα.

Καλησπέρα. Αναφέρεσαι στα dynaudio? οπότε είσαι της γνώμης ότι παραμένουν καλύτερα από τα προαναφερθέντα?

Επεξεργασμένο από Dodsong
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dodsong είπε

Καλησπέρα. Αναφέρεσαι στα dynaudio? οπότε είσαι της γνώμης ότι παραμένουν καλύτερα από τα προαναφερθέντα?

 

Ναι παραμένουν καλύτερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή βγαίνουν από το 2004-5 αν θυμάμαι καλά και έχουν ανανεωθεί πάνω από μια φορά, για ποια έκδοσή του μιλάς;

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

επειδή βγαίνουν από το 2004-5 αν θυμάμαι καλά και έχουν ανανεωθεί πάνω από μια φορά, για ποια έκδοσή του μιλάς;

Φίλε npap έχουν τόση διαφορά αναμεταξύ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου