Προς το περιεχόμενο

Old monitor Αξίζουν πλέον?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

οι ηχητικές διαφορές υπάρχουν πάντα (φυσικά επίσης και στο επίπεδο τιμής που θα τα βρεις μεταχειρισμένα), αλλά το πόσο σημαντικές είναι για τον καθένα , επίσης διαφέρει... το θέμα είναι ότι πολλές φορές αλλάζουν τον χαρακτήρα τόσο ώστε να μιλάμε για "άλλο" ηχείο (πχ το κλασικό hr824 με την πιο πρόσφατη έκδοση του)...

 

το αρχικό BM5 που έχει ο συνονόματος, στην εποχή του έπαιζε μόνο του (αν και ακριβό) στην κατηγορία του... επαρκώς αναλυτικό χωρίς να σκληραίνει ενοχλητικά και γενικά ισορροπημένο πλην μιας έλλειψης σώματος χαμηλά (που δικαιολογείται φυσικά με μια ματιά στην καμπίνα και στην οικονομία μεγέθους σε σχέση με τη διάμετρο του woofer)... το είχα ζήσει αρκετά από κοντά τότε... ακούγοντας σχετικά πρόσφατα το MKIII (το ΙΙ δεν θυμάμαι να το έχω συναντήσει κάπου) η εντύπωσή μου είναι ότι ενώ παραμένει αναλυτικό έχει γίνει λίγο πιο ξεκούραστο και "χαιφαΐζει" συγκριτικά με το πρώτο, κατεβαίνοντας και λίγο χαμηλότερα... η διαφορά είναι εμφανής αλλά δεν είμαι σίγουρος σε εσένα ποια έκδοση θα ήταν πιο οικεία... οι μόνιτορ αρετές παραμένουν και στις δύο...😉

 

tip...πριν αγοράσεις μεταχειρισμένο άκου το και κοίτα το... κοίτα το αν έχει σημάδια στις βίδες που να σε προϊδεάζουν ότι έχει ανοιχτεί (με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό) και άκου και τα δυο ηχεία ένα ένα με ένα μονοφωνικό σήμα σαν αναφορά... πρέπει να υπάρχει ελάχιστη διαφορά ...

 

τέλος αν σε ενδιαφέρει η πιο "κλινική" φλατ απόδοση και η "απόλυτη" (πάντα τηρουμένων των αναλογιών για την κατηγορία μιλάμε) τονική ισοροπία στο φάσμα στο μόνιτορ που θα δουλέψεις, στρέψε το ενδιαφέρον σου στο Yamaha Hs8...

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου