Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αναγνωριση μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , εχω μια απορια που ειναι καθαρα πληροφοριακη ! εχω μια les paul studio  του '93 και ποτε δεν ειχα ασχοληθει με το ποιους μαγνητες φοραει. τις προαλλες τους εβγαλα για να δω αν γραφουν κατι επανω αλλα ηταν απλα ιδιοι με αυτους που παραθετω εδω:

 

http://en.audiofanzine.com/guitar-pickup/gibson/490t-gold-cover/medias/a.play,m.207917.html

 

θα μου πειτε αυτος ειναι ο 490Τ . οκ απλα ειναι ιδιος απο κατω. ισως να ειναι και ο ιδιος αλλα δεν ξερω! θα ηθελα την βοηθεια σας για το τι μαγνητες εβαζαν τοτε στις studio!! εγω προσωπικα νομιζω οτι ειναι οι 490 Τ και 490 R απλα δεν εχω ιδεα... παρακαλωτα φωτα σας!!

 

ευχαριστω προκαταβολικα

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου παραθέτω αυτό που λέει στη wikipedia:

 

The pickups currently installed in this model are the Gibson 490R Alnico magnet humbucker in the neck position and the Gibson 498T Alnico magnet humbucker in the bridge position. The Studio Lite version of the Les Paul was equipped with ceramic magnet humbuckers (496R/500T).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου