Προς το περιεχόμενο

KORG M1 και ποσότητα ήχων που παράγει !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Editor για να πειραματιστείς πιο εύκολα με τις παραμέτρους στο M1 υπάρχουν, πχ εδώ http://www.squest.com/Windows/Instruments/KorgM1/index.html . Randomize μπορεί να μην έχει μάλλον ο συγκεκριμένος, αλλά πάντα μπορείς να το κάνεις από μόνος σου "manually" (κλείσε μάτια, κλίκαρε τυχαία κτλ  ;D )

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τί νόημα έχει πόσους ήχους μπορεί να παράγει αριθμητικά?

 

Έχει νόημα διότι αν το όργανο μπορούσε να παράγει μόλις 200 ήχους, το randomizer θα ήταν κάπως άχρηστο.Ενώ αν μπορεί να παράγει 2.000.000 ήχους το randomizer είναι εγγυημένη διασκέδαση και όχι μόνο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To randomizer ειναι για τους τεμπεληδες Axtarmas φιλε μου. :P

Ασε τα randomizer(s) και στρωσου κατω να φτιαξεις καμια 50ρια ηχους στο Μ1 με τα χερακια σου. Ελα σε παρακαλω εισαι και νεο παιδι, μη βαριεσαι ετσι. 8)

Move it! Move it! ;D ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από διάφορες συνεντεύξεις που θυμάμαι προκύπτει ότι πολύς (και "καλός") κόσμος κάνει "tweaking" ΚΑΙ στην τύχη. Έτσι, αυτό που που ψάχνει ο φίλος μας είναι μία διαδικασία που αυτόματα να κάνει αυτή την εργασία. Δεν ακούγεται καθόλου κακό! Αρκεί να έχει και μία μνήμη για να μπορείς να πεις "ωπ, για ξαναβάλε το προηγούμενο γιατί νομίζω ότι τελικά κάπου θα το χρησιμοποιήσω"!

 

Από την άλλη οι εντυπωσιακοί αριθμοί δεν λένε τίποτα.

Έχω ένα PSS-560  με καμιά 20άρια presets και ένα κονσολάκι τύπου synth. 5 levels σε 5 sliders (ή περίπου κάτι τέτοιο). Κάντε τους πολλαπλασιασμούς: 5 εις την πέμπτη 5*5*5*5*5 και όλο αυτό επί τα 20 presets. Εντυπωσιακό; Τότε γιατί όλοι θα έδιναν ψίχουλα για αυτό το καταπληκτικό  ;D μηχάνημα και μια μικρή περιουσία για το (πρακτικά) ένα και μοναδικό (αλλά μοναδικό!! ) ηχόχρωμα ενός ARP Solina??

Λέω τώρα!  ;)

 

 

 

Για την ιστορία πάντως, ως φοιτητής είχα κάνει μία γεννήτρια ελληνικών λέξεων (με κάποιους κανόνες και κάποια τυχαιότητα). Στις 50 δοκιμές έβγαλε 2 - 3 λέξεις που θα μπορούσαν να υπήρχαν και στην πραγματικότητα.

Ε, και;  ;D

 

Ας παίξουμε λίγο παραπάνω μουσική!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενώ αν μπορεί να παράγει 2.000.000 ήχους το randomizer είναι εγγυημένη διασκέδαση και όχι μόνο. ;)

Θεωρητικά βάση συνδιασμών είναι πολύ παραπάνω. Σου τα είπα πιό πάνω.

 

Κάνε αυτό που σου λέει ο Waterfall-K, είναι πιό ουσιώδες, κρύβει γνώση, μάθηση και στοχευμένο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To randomizer ειναι για τους τεμπεληδες Axtarmas φιλε μου. :P

Ασε τα randomizer(s) και στρωσου κατω να φτιαξεις καμια 50ρια ηχους στο Μ1 με τα χερακια σου. Ελα σε παρακαλω εισαι και νεο παιδι, μη βαριεσαι ετσι. 8)

Move it! Move it! ;D ;D

 

Φτιάχνω και τους δικούς μου ήχους έτσι και αλλιώς...παππού  ;D  αλλά το randomizer το θέλω σαν το κερασάκι στη τούρτα,δεν το θέλω σαν τούρτα !!! Βέβαια η τούρτα πρέπει να είναι στο ψυγείο καλοκαιριάτικα  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...αλλά το randomizer το θέλω σαν το κερασάκι στη τούρτα,δεν το θέλω σαν τούρτα...

Τότε, το μόνο που γνωρίζω και θα σου πρότεινα είναι ένας Atari-ST και το πρόγραμμα. Πως έλεγαν το πρόγραμμα;  :-\
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε, το μόνο που γνωρίζω και θα σου πρότεινα είναι ένας Atari-ST και το πρόγραμμα. Πως έλεγαν το πρόγραμμα;   :-\

Και το Blofeld, και το Blofeld... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και το Blofeld, και το Blofeld... 8)

Συγγνώμη ρε παιδιά, τόσο μεγάλο σουξέ έχει - θα είχε το randomizer σήμερα;

Πόσοι είναι αυτοί που θα αγόραζαν κάτι τέτοιο, έστω σε custom software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα το αγοραζα ουτε σε software ουτε σε hardware, απλα τυχαινει να υπαρχει σαν λειτουργια στο Waldorf Blofeld, που τυχαινει να το εχω. 

Κατα τα αλλα, οπως ειπα και παραπανω, "ουτε που θυμομουν οτι υπηρχε αυτη η λειτουργια", τη θυμηθηκα μολις διαβασα αυτο το ποστ.

Μια φορα διαβασα στο manual γι αυτην αλλα ποτε δεν τη χρησιμοποιησα.

Τωρα ομως ειμαι περιεργος να το ψαξω λιγο... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου