Προς το περιεχόμενο

Παιξιμο σε στυλ μπουζουκιου σε κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,βρηκα το παρακατω βιντεο

στο οποιο απο το 2:23 αρχιζει και παιζει στην κιθαρα ριφφακια απο μπουζουκι.

Δυστυχως ψαχνω αλλα ματαια δεν βρησκω τιποτα,

Μπορει να μου δωσει κανεις κανενα ριφφακι που παιζετε σε κιθαρα και ειναι σχεδιασμενο για μπουζουκι αλλα σε κουρδισμα κιθαρας?

 

Σημειωση:Το παλικαρι στο βιντεο παιζει σε D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κούρδισμα στις 4 πρώτες χορδές της κιθάρας σου συμπίπτει με αυτό του (4χορδου) μπουζουκιού, τουλάχιστον στα σχετικά διαστήματα Ρε, Λα, Φα, Ντο κουρδίζουν συνήθως, δηλαδή ακριβώς έναν τόνο κάτω από standard E (σαν να παίζεις σε D)

 

Αν βρεις κάποια παρτιτούρα/tab για μπουζούκι (googlαρε), δε θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να το μεταφέρεις και στην κιθάρα σου.

Παρεμπιπτόντως, έχω κάποιες παρτιτούρες του guitar pro με μπουζουκικά Licks, αν δεν αποθαρρύνεται από τους κανόνες του forum, μπορώ να ανεβάσω τις επόμενες μέρες.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένα κλασικό κομμάτι , που το έχει παίξει και ο Gus G live, είναι το "περασμένες μου αγάπες", του Μανώλη Χιώτη το οποίο έχει ερμηνεύσει η Κα Λίντα:

 

 

Είναι ότι πρέπει για την τεχνική, πέρα του ότι είναι απίστευτο και σαν τραγούδι!

Googlαρέ το, υπάρχει στάνταρ σε tab.

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς ονομάζεται "λαική κιθάρα" ή μπορείς να το ψάξεις και σαν μπουζουκοκίθαρο (ή κιθαρομπούζουκο...)

ενας (σύγχρονος) μαστερ στο είδος...

 

μπορείς να αγοράσεις κάποιο βιβλίο ρεμπέτικων ή λαικών τραγουδιών για μπουζούκι ..έχουν πεντάγραμμο ή ταμπλατούρα...καλή μελέτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Παρεμπιπτόντως, έχω κάποιες παρτιτούρες του guitar pro με μπουζουκικά Licks, αν δεν αποθαρρύνεται από τους κανόνες του forum, μπορώ να ανεβάσω τις επόμενες μέρες.

 

Σε συνέχεια του μηνύματός μου, ανεβάζω τις ταμπλατούρες, είναι αρχεία που ανοίγουν με guitar pro. Δεν είναι όλα τα κομμάτια 100% σωστά, αλλά σίγουρα είναι μια βοήθεια για όσους ενδιαφέρονται.

 

Καλή διασκέδαση!

Vaggelis_Revolted_Mpouzouki_GP_Files.zip

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σίγουρα θα σε βοηθήσει πολύ είναι πηξιματική μελέτη στις κλίμακες που χρησιμοποιούνται στη λαϊκή μουσικοί (google: "λαϊκοί δρόμοι").

 

Χιτζάζ, Σαμπάχ, Νιαβέντ, Ουσάκ (μερικοί απ' τους πιο συνηθισμένους)...και καλή δύναμη.  ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου