Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμός μέσω κούριερ - Κούκος, αηδόνι ή both;


sfaku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι τα φώτα του έμπειρου τμήματος εισαγωγών  ;D του noiz!

 

Σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιο... αξεσουαράκι από ΗΠΑ αλλά το σάιτ της κατασκευάστριας στέλνει μόνο με Fedex.

 

Έχω ακούσει ότι ο εκτελωνισμός μέσω κούριερ τσούζει και υπερβαίνει το γνωστό τύπο "τιμή σε δολάρια Χ 29% = τιμή ευρώ".

 

Ισχύει η φήμη και τι επιβάρυνση να αναμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα το...

 

ΜΟΝΟ με USPS από Αμερική. (και ιδανικά με Express Mail International και ΟΧΙ με Global Express Guaranteed...)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα το...

 

ΜΟΝΟ με USPS από Αμερική. (και ιδανικά με Express Mail International και ΟΧΙ με Global Express Guaranteed...)

 

+100

 

τουλαχιστον μια εκατοσταρα κερατιατικα πλην των δασμων και φορων του ελληνικου δημοσιου..

 

ξεχνα το

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx παίδες! Ευτυχώς δεν το έκανα τελικά!

 

Με USPS Priority Mail Int'nal δεν υπάρχει πρόβλημα φαντάζομαι, για κάτι άλλο που περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx παίδες! Ευτυχώς δεν το έκανα τελικά!

 

Με USPS Priority Mail Int'nal δεν υπάρχει πρόβλημα φαντάζομαι, για κάτι άλλο που περιμένω;

Τα USPS συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ. Ωπερ και σημαίνει ότι δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω από τους δασμούς (αν υπάρχουν βέβαια). Το Express το παρακολουθείς καθόλη τη διάρκεια που βρίσκεται και έρχεται σπίτι σου. Για το κάτι παραπάνω που στοιχίζει, αξίζει τα λεφτά του.

 

UPS, Fedex, Global Delayers, International Damagers και λοιπά είναι ιδιωτικές εταιρείες που, πέραν ότι είναι ακριβότερες, και επ' ουδενί γρηγορότερες ή ασφαλέστερες, όταν έλθει το πακέτο, θέλουν και έξτρα έξοδα υπηρεσιών εκτελωνίσεως, επιπροσθέτως των δασμών. Ακόμα και αν το εκτελωνίσεις εσύ ο ίδιος !

Τα χουμε ξαναπεί και δεν προσέχεις, Αύριο το βράδυ με τον κηδεμόνα σου.  ;D

 

Με το USPS Priority Mail Int'nal (μικρό πακέτο / φάκελο) δεν υπάρχει (συνήθως) ζήτημα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ για την κατατοπιστικότατη απάντηση!  :)

 

(Δεν είμαι άσχετος με εισαγωγές, έχω χειριστεί στο παρελθόν κάποια κοντέινερ από Κίνα, Ταϊβάν κλπ. Βέβαια άλλο δέμα και άλλο κοντέινερ, όπου έχεις εκτελωνιστή δικό σου και καθαρίζεις. Θυμάμαι πάντως να πληρώνουμε στη UPS 200 ευρώ εκτελωνισμό για μια κούτα 10Χ20 με δείγματα  ::) ).

 

Τα χουμε ξαναπεί και δεν προσέχεις, Αύριο το βράδυ με τον κηδεμόνα σου.  ;D

Συγνώμη κύριε, τα θέματα ήταν παλιά και ήθελα να σιγουρευτώ για το τι ισχύει τώρα. Επίσης είχα πολύ πονοκέφαλο, η γιαγιά μου μπήκε στο νοσοκομείο και η γάτα μας έπαθε ποδάγρα και δεν πρόλαβα. Παρακαλώ μη το πείτε στους γονείς μου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx παίδες! Ευτυχώς δεν το έκανα τελικά!

 

Με USPS Priority Mail Int'nal δεν υπάρχει πρόβλημα φαντάζομαι, για κάτι άλλο που περιμένω;

 

Χρησιμοποίησε Express αντί Priority. Από προσωπική πείρα σου λέω πως είναι πολύ καλύτερο από πλευράς ταχύτητας και tracking (περισσότερες λεπτομέρειες σε pm).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω επαγγέλματος, "Εκτελωνιστής", έχω γράψει κατ' επανάληψη σε διάφορα forum σχετικά με την εισαγωγή μικροαντικειμένων για προσωπική χρήση με curier .

Η παγίδα που πέφτουν πολλοί ιδιώτες αλλά και επαγγελματίες είναι το χαμηλό κόστος "on Site" το οποίο είναι πράγματι  πολύ δελεαστικό . Δεν έχει περάσει ποτέ απ΄το μυαλό τους , ιδίως οι πρωτάρηδες , ότι υπάρχει το τελωνείο το οποίο καραδοκεί και φουσκώνει την παραγγελία μας με φόρους και έξοδα ,  αποτέλεσμα να είναι πολλές ασύμφορη η παραλαβή τους ,ή να έχει σχεδόν την ίδια τιμή με την εγχώρια αγορά.

Ποιο κάτω θα βρείτε ένα Link ενός άρθρου που έχω κάνει στο  blog που διατηρώ.

Θα φανεί πολύ χρήσιμο σε όλους .

http://ektelonistis.blogspot.gr/2011/07/blog-post_8814.html

Ο κανόνας είναι "ποτέ παραλαβή μέσω courier , μόνο με Ταχυδρομείο "EMS"

<b>ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΙ ΠΕΙΡΑΙΑ</b>

www.ektelonismos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου