Προς το περιεχόμενο

Jason Becker guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια προσπάθειά μου να πιάσω τον πολύ ιδιαίτερο, πριμάτο, ήχο του Becker στο κομμάτι Altitudes. Εννοείται δεν προσπαθώ να κυνηγήσω το παίξιμο του, διότι απλά δεν γίνεται. Μόνο τον ήχο του. 

 

Κιθάρα -> jhs AT+ (εδωσα μπολικα πρίμα) -> delay -> ampster (έκοψα μπάσα και μεσαία, και ανέβασα πρίμα) -> DAW (στο οποιο έβαλα λίγο έξτρα eq, compression και βάθος)

 

   

 

 

 

 

 

  • Like 8

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πράγματα είναι αυτά; Τι FB και αηδειες. Σε άλλο μαγαζί πάτε και τα λέτε;

 

Υ.Γ. Δεν το άκουσα ακόμα. Θα επανέλθω...Σε αυτό μαγαζί. 

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Για να γινει κουβεντα κ εδω.

Εφτιαξες ενα ηχο ταιριαστο, που παραπεμπει στο κομματι. Αρα ειναι πετυχημενο το εγχειρημα.

 

Αφου λοιπον ο ηχος που εφτιαξες ειναι ωραιος για να παιξεις το κομματι να πουμε κ δυο λογια για τον ηχο του αυθεντικου. Ως κιθαριστικος ηχος καθαρα, ο αυθεντικος ειναι χαλια 🤣. Το ο,τι ενα απο τις λιγα πραγματικα guitar geniuses ειχε αυτη την ερμηνεια, με αυτον τον ηχο δεν το κανει καλο ηχο.

 

Οι περισσοτεροι ηχοι της Σαρπνελ ειχαν gain κ presence στο 11 κ δεν τους εφτανε.

Σιγουρα το θελανε κ για το aggresion που χρειαζοταν κ για να παιχτουν τα εξωγηινα που παιζανε αλλα παραμενουν dated ηχοι, απο τους οποιους πλεον εχουν απομακρυνθει κ οι ιδιοι οι παιχτες που τους χρησιμοποιουσανε.

Ηταν οι εποχες που η συνταγη ειχε preamps κυριως κ ρακ εφε με το κιλο.

Ηταν κ οικονομικες παραγωγες οι περισσοτερες σε μια εποχη που οι παραγωγες κοστιζανε.

 

Σημερα κ οι παραγωγες ειναι καλυτερες, κ τα μηχανηματα εχουν αλλαξει. Ειπα κ πριν ακομα κ οι ιδιοι οι παιχτες χρησιμοποιουν αλλες συνταγες για το ιδιο πραγμα με πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Δυστυχως ο Τζεησον δεν ειναι σε θεση να μας χαρισει νεες ερμηνειες εδω κ δεκαετειες. 

 

Τωρα Γιωργη ξαναγυρναω στον ηχο σου. Εγω απο εκει που εισαι τωρα, θα το γυρναγα πιο κοντα στα δικα μου γουστα κ θα απομακρυνομουν απο το οριτζιναλ. Φυσικα με το gain κ τα πριμα ψηλα αν ηθελα να (προσπαθησω να) το παιξω, αλλα ειδικα σε τετοιες παραγωγες δε θα μ'ενδιεφερε να το φερω κοντα, παρα μονο ο ηχος να εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα ωστε να μπορεσω να προσεγγισω τετοια εξωγηινα παιξιματα 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, πολύ καλή προσπάθεια.

Έχω την εντύπωση ότι ο ήχος σου έχει αρκετά περισσότερα μεσαία.

Αρκετά όμως, σε σημείο να είναι καλλίτερος από τον ήχο του Becker.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Αρκετά όμως, σε σημείο να είναι καλλίτερος από τον ήχο του Becker.

 

Δεν ακούγεται δύσκολο να επιτευχθεί, μιας και ο Βρασιδας μου εξήγησε ότι αυτοί οι ήχοι της εποχής (γεμάτοι gain και presence) θεωρούνται αρκετά κακοί (εμένα μου αρέσουν γι'αυτό και προσπάθησα να τον κοπιαρω). 🙂

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

περισσότερα μεσαία.

 

Ο hot rail της charvel φταίει γι'αυτό.

Όταν προσπάθησα με άλλη κιθάρα (ec1000),. έπρεπε να σπρωξω με tubescreamer για να έχω τα ίδια μεσαια.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν ακούγεται δύσκολο να επιτευχθεί, μιας και ο Βρασιδας μου εξήγησε ότι αυτοί οι ήχοι της εποχής (γεμάτοι gain και presence) θεωρούνται αρκετά κακοί (εμένα μου αρέσουν γι'αυτό και προσπάθησα να τον κοπιαρω). 🙂

 

Όπως είναι ο ήχος σου τώρα, βάλε ένα eq στο DAW, και χαμήλωσε πολύ την κιθάρα στο mix (μέσα από το eq).

Μετά κάνε μύτη μόνο στα πρίμα, και σκούπισε λίγο το φάσμα.

Πιστεύω να τον πετύχεις εύκολα.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχω βάλει 2 διαφορετικά eq στο daw, και τα δύο να δίνουν πριμα, αλλά φοβήθηκα να δώσω ακόμα παραπάνω.

 

Τότε κόψε μεσαία.

Αρκετά.

 

Ο ήχος σου έχει σώμα.

Ο δικός του όχι.

 

EDIT: Επίσης ανέβασε gain αρκετά.

Treble booster έχει το μαγαζί?

Αν έχει, χώστο κι αυτό.

 

Όταν ο ήχος σου γίνει thin, σε σημείο να μην σου αρέσει πια, θα είσαι πολύ κοντά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου