Προς το περιεχόμενο

Pedals Vs Multieffect για μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχασες ομως το σημαντικοτερο πεταλακι δηλ. αυτο

 

http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=122

 

:)

 

Ξεπεράστηκε και αυτό το στάνταρ κ.Superfunk.

Ορίστε το νέο:

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_polytune.htm

Πολυφωνικό κουρδιστίρι. Χαμηλή τιμή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και υπαρχει αν εχεις μια μακρα σειρα απο true by pass πεταλια ο ηχος σου θα ειναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ μαυρα χαλια...

 

τα buffer χρειαζονται για να διατηρειται το σημα σου ζωντανο.

Σωστό αλλά ο φίλος θα έχει 4 πετάλια μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αλλά ο φίλος θα έχει 4 πετάλια μόνο...

 

αρα δεν τρεχει τσαι,για 4 πεταλια μιλαμε...αλλωστε..ΜΠΑΣΟ παιζει ο ανθρωπ(α)ς..  τι φοβαται μη χασει τους....16000 κυκλους...? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ως μπασίστας που έχω χαλάσει άπειρα λεφτα σε effects έχω να πω το εξής.

Αν σε ενδιαφέρουν μόνο Modulations τότε η πεταλιέρα είναι εξαιρετική. Έχει ότι χρειάζεσαι και η ποιότητα του ήχου δε θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά.

Αν όμως σκοπεύεις να φτιάξεις κάποιο distortion etc ο μόνος τρόπος είναι πεταλάκι, fuzz ή κάποιο λαμπάτο γιατί είδικά με τη Boss Που λες δε θα έχει καθόλου όγκο οπότε ο ήχος αυτός θα είναι άχρηστος...

 

Αυτά, σύμφωνα με αυτα που λες οτι χρειάζεσαι πάρε την Boss!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αλλο,

 

βλέπω στα διάφορα e shops που έχει υποκατηγορία bass pedals. Συγκεκριμένα για το reverb, τι θα σήμαινε αν έπαιρνα ενα "κιθαριστικό" reverb, πχ το TC electronics Hall of Fame αντι του EBS Dynaverb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο reverb δε νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα.

Στο compression όμως για παράδειγμα, πιστεύω ναι.

Εξαρτάται το πετάλι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο reverb δε νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα.

Στο compression όμως για παράδειγμα, πιστεύω ναι.

Εξαρτάται το πετάλι.

 

Όπως είπε και ο om παραπάνω -«Αν σε ενδιαφέρουν μόνο Modulations τότε η πεταλιέρα είναι εξαιρετική. Έχει ότι χρειάζεσαι και η ποιότητα του ήχου δε θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά»- όπως σωστά γράφει και ο Κώστας εδώ, στα εφεδοπέταλα ( πχ reverb) δεν υπάρχει θέμα.

 

Όμως ο κομπρέσορας είναι IMHO άλλου παπά ευαγγέλια- Αν πχ θες λάμπα κομπρέσορα δεν θα την βρεις σε πολυεφέ, οπότε το πετάλι είναι μονόδρομος - ή αν θες τον σούπερ ντούπερ κομπρέσορα του Χ μπουτικά  :)

 

Το σούπερ pro στο πολυεφέ είναι ότι γλυτώνεις από τα τζάτζαλα- μάτζαλα- καλώδια- τροφοδοτικά- χςςςς- φςςςςς- απώλειες σήματος- από το «γιατί δεν παίζει το ρημάδι, άντε να δω τώρα πιο βύσμα τα τίναξε»  ;D- κλπ. Είσαι μαζεμένος, σουλουπωμένος, έτοιμος...

 

Από την άλλη, το να στήσεις pedalboard έχει την πλάκα του- αλλά και την ταλαιπωρία του- να ματσάρεις πετάλια, να φτιάξεις βύσματα, να το κάνεις έτσι, να το κάνεις αλλιώς και κυρίως να βάλεις επάνω τα πετάλια της απολύτου αρεσκείας σου  ;D

 

Άμα παίζουν καλά και τα δύο είναι μια χαρά  ;)   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου