Προς το περιεχόμενο

Περισσότερο volume σε ενισχυτή με χρήση booster στη λούπα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον Μarshall TSL 60 κεφαλή και καμπίνα Marshall MC212. Θέλω να ανεβάσω περισσότερο την ένταση του καθαρού καναλιού και σκέφτηκα να προσθέσω ένα booster στην παράλληλη λούπα του.

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αυτό μπορεί να προκαλέσει πιθανή ζημιά στον ενισχυτή (δυνατό σήμα στο τελικό στάδιο).

Το booster στο input θα μου βρόμιζε τον ήχο, εγώ θέλω καθαρό (όσο γίνεται) μπουστάρισμα. Από την άλλη έχω ακούσει ότι χαλάνε οι ενισχυτές όταν υπερτροφοδοτούμε την είσοδο input. Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης δε θα χαλασει.

Αυτο που θα συμβει αν ζορισεις περισσοτερο τις τελικες, θα ειναι να βρωμισει ο ηχος απο το power amp. Αυτο για αλλους ειναι θεμιτο. Τωρα το αν οντως θα βρωμισει το power amp ή αν θα παρεις απλα ενταση, εξαρταται απο τις εντασεις στις οποιες παιζεις.

Αν και λογω του οτι η λουπα σου ειναι παραληλη, δε ξερω αν θα αυξησεις οντως την ενταση...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παιδακι μου,που παιζεις ?στο Μαρακανά χωρις μικροφωνικη και θες και επιπλεον ενταση?? ;D

 

Δεν γινονται αυτα που λες μια και θα παραμορφωσουν οι τελικες,αν θες ακομα περισσοτερη ενταση στα καθαρα παρε εναν εκατοσταρι ενισχυτη (θα σου δωσει 2,7 περισσοτερα db απο τον 60αρι που εχεις τωρα)...

 

Η κανε κατι ακομα καλυτερο,βαλε ενα Eminence Delta Pro μεγαφωνο για να μη σπαει με τιποτα τα μηχανισμα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν είναι και από τους πιο δυνατούς σε ένταση στο καθαρό κανάλι και από την άλλη παίζω με ένα drummer που κοπανάει αρκετά. Πρέπει να βρω κάποια βάση να γέρνει η καμπίνα προς τα εμένα όταν στέκομαι για να μην παίζω τσίτα στην ένταση και να χαμηλώνει έτσι και το stage volume. Υπάρχει τέτοια βάση? γιατί αν μπατάρει η καμπίνα που θα σταθεί η κεφαλή?

 

Όσο για την ερώτηση μου στο αν χαλάνε οι ενισχυτές όταν τους δίνουμε δυνατό σήμα στο input τι λέτε? Γιατί με έχει κατηγορήσει τεχνικός (ηλεκτρονικός) ότι χάλασα ένα άλλο ενισχυτακι που του είχα πάει να το δει λέγοντας μου κατά λέξη να μήν δίνω πολλά γκάζια απο την πεταλιέρα γιατί χαλάνε κάποια φετάκια (?)  ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραπάνω ένταση αλλαξε τα μεγάφωνα στην καμπίνα σου με πιο καλά και ευαίσθητα μεγάφωνα και θα δεις διαφορά. πχ. Eminence Delta Pro . Εγώ γουστάρω eminence με τον TSL καθώς τα G12-T75 δεν με τρελαίνουν σαν ήχος. Βρές το Μέγιστο gain στο καθαρό κανάλι που μένει καθαρός ο ήχος και ανέβασε το master μέχρι να δεις ότι έχεις ικανοποιητική ένταση. Προσάρμοσε μετά τα volume των crunch και Lead καναλιών εκεί που σε βολεύει. 

H Parallel Loop στο συγκεκριμένο ενισχυτή είναι δυστυχώς για τα μπάζα οπότε μπορεί να έχεις προβλήματα feedback αν θες να χρησιμοποιήσεις σε έναν ήχο σου delay και boostαρεις κιολας.

Τουλάχιστόν στον δικό μου υπάρχει signal bleed μεταξύ των καναλιών και της λούπας με αποτέλεσμα ακόμα και όταν έχω το FX Loop κλειστό να ακούγεται το delay στα κανάλια.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρω κάποια βάση να γέρνει η καμπίνα προς τα εμένα όταν στέκομαι για να μην παίζω τσίτα στην ένταση και να χαμηλώνει έτσι και το stage volume. Υπάρχει τέτοια βάση? γιατί αν μπατάρει η καμπίνα που θα σταθεί η κεφαλή?

 

βρες πρόχειρο τρόπο να σηκώσεις την καμπίνα ώστε να σε χτυπάει στο στήθος αντί για τα πόδια και θα δεις το φως

 

διαφορετικά, πιο ευαίσθητα μεγάφωνα, με συνολική ευαισθησία +3dB (πράγμα εφικτό) θα είναι σαν να διπλασίασες την ισχύ του ενισχυτή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συγκεκριμένο ενισχυτή έχει και ο συμπαίκτης μου στους 4...Όντως δεν είναι τόσο δυνατός (για τα 60W που ευαγγελίζεται). Απο 'κει και πέρα τα boosters στη λούπα να ξέρεις θα αυξήσουν το headroom, αλλά δεν θα σου δώσουν το 100% του boost που θα ΄παιρνες από το αν τα είχες ¨μπροστα¨. Αυτό διότι περίπου στο 60% θα κάνουν ανάδραση. Λοιπόν επειδή και μένα μ' αρέσει το κάτι παραπάνω θα σε συμβούλευα να βάλεις το boost πριν ή μετά το drive πετάλι σου κατά το δοκούν, και καλά γκαζια. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 'κει και πέρα τα boosters στη λούπα να ξέρεις θα αυξήσουν το headroom

 

To headroom είναι ένα κατασκευαστικό χαρακτηριστικό του ενισχυτή που ένα booster δεν θα μπορέσει ποτέ να αλλάξει. Απλά θα τον "σπρώξει" λίγο περισσότερο μέχρι αυτό το headroom να εξαντληθεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Μarshall TSL 60 κεφαλή και καμπίνα Marshall MC212. Θέλω να ανεβάσω περισσότερο την ένταση του καθαρού καναλιού και σκέφτηκα να προσθέσω ένα booster στην παράλληλη λούπα του.

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αυτό μπορεί να προκαλέσει πιθανή ζημιά στον ενισχυτή (δυνατό σήμα στο τελικό στάδιο).

Το booster στο input θα μου βρόμιζε τον ήχο, εγώ θέλω καθαρό (όσο γίνεται) μπουστάρισμα. Από την άλλη έχω ακούσει ότι χαλάνε οι ενισχυτές όταν υπερτροφοδοτούμε την είσοδο input. Ισχύει κάτι τέτοιο? 

 

Η λουπα κατ'αρχην φιλε mastixas ειναι σειριακη και παραλληλη. Αυτο το καθοριζεις απ'το mix control που εχει στο μπροστινο πανελ.

 

Οταν το mix ειναι στο "10" (100%), η λουπα ειναι σειριακη, οταν το εχεις στο "0" ειναι dry,

 

δηλαδη ειτε εχεις συνδεδεμενο κατι στη λουπα ειτε οχι ειναι το ιδιο, και στις ενδιαμεσες

 

θεσεις γινεται παραλληλη στο ποσοστο που καθοριζεις εσυ με το mix control.

 

Αν θες να χρησιμοποιησεις αποτελεσματικα το booster στη λουπα θα πρεπει το mix  να ειναι στο "10" μονο.

 

Αν δεν εχεις αλλαξει τις λαμπες σου για αρκετο καιρο, καν'το θα σου δωσει περισσοτερο volume.

 

Ο ενισχυτης πραγματι δεν ειναι δυνατος, σε σχεση με τα watt του, αλλα αν εχεις την καμπινα να σκαει στα ποδια σου, οσο δυνατος και να ειναι παλι δεν θ'ακους.

 

Ετοιμη βαση για να δωσεις κλιση σε καμπινα κεφαλι δεν υπαρχει ετοιμη, μπορεις ομως να φτιαξεις μια μονο σου.

 

Μια λυση ειναι αυτη που ειπε ο gdevelek να σηκψσεις πιο ψηλα τη καμπινα, θα χασεις ομως τα μπασα της γης.

 

Πες πιο ειναι το setup σου, θα βοηθησει να ειπωθουν περισσοτερες λυσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου