Προς το περιεχόμενο

Τραγικο προβλημα με Βεργα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιασανε οι ζεστες,,,,

Στραβωσαν τα ξυλα!

Λοιπον μπαινω στο ψητο!

Παρτε μια φωτο απο την στραβωμενη κιθαρα μου! http://imageshack.us/photo/my-images/194/89220526.jpg/

 

Θελω λοιπον να της κατεβασω τις χορδες(χωρις να πειραξω τα βαγονακια αφου ειναι ηδη ρυθμισμενα) αρα να ρυθμισω την βεργα!

Ελα μου ντε που η βεργα εχει ΞΕΣΦΙΞΕΙ!

Δηλαδη βαζεις το αλλενακι και η βεργα κουναει σαν να εχει ξεσφιξει τελειως!

Δεν εχει σημασια οτι και να κανω η βεργα δεν ενεργει και δεν ισιωνει το μπρατσο.!

Βρηκα ενα πολλα υποσχομενο βιντεο που λεει οτι βγαζεις το λαιμο και εκει που ειναι ο Neck μαγνητης στο μπρατσο υπαρχει λεει αλλη μια υποδοχη για να ισωσει το λαιμο.

Αξιζει να το κανω?

Υγ1:Δεν θελω να την παω στο μαστορη με καμια κυβερνηση

Υγ2:Εβαλα και ενα χαρακι πανω στα ταστα και απο το 1ο μεχρι περιπου το 8ο κανει μια τεραστια κοιλια και ο χαρακας δεν παταει καθολου στα μεσαια ταστα.

Υγ3:Να το βιντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

εισαι σιγουρος οτι δε γυριζεις αναποδα τη βεργα ετσι? (στο λεω γιατι το χω παθει και γω μεσα στην αφηρημαδα μου καποτε). γιατι απ οτι περιγραφεις ειναι σαν να εχει χαλαρωσει τελειως. χρειαζεται δεξιοστροφα (οπως οι δεικτες του ρολογιου δηλ.) για να τραβηξει το μπρατσο πισω. επισης βεβαιωσου οτι εχεις σωστο νουμερο allen και εχει πιασει στη βιδα, μερικες φορες γυριζει μονο το allen

 

τωρα αν δεν ειναι αυτο το απλο εφυγαν τα πασα? εσπασε η βεργα? περιεργο σε strat. εκανες καμμια υπερβολικη ρυθμιση με τερματισμενη διαδρομη?

 

η κιθαρα στο βιντεο που ποσταρες εχει κι αυτη μια μονο βιδα, απλα αντι στο headstock την εχει στο κατω μερος του μπρατσου (οι πρωτες tele ηταν ετσι - και η δικια μου δυστυχως). αν η δικια σου εχει στο headstock δε θα υπαρχει τιποτε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος οτι δε γυριζεις αναποδα τη βεργα ετσι? (στο λεω γιατι το χω παθει και γω μεσα στην αφηρημαδα μου καποτε). γιατι απ οτι περιγραφεις ειναι σαν να εχει χαλαρωσει τελειως. χρειαζεται δεξιοστροφα (οπως οι δεικτες του ρολογιου δηλ.) για να τραβηξει το μπρατσο πισω.

 

τωρα αν δεν ειναι αυτο το απλο εφυγαν τα πασα? εσπασε η βεργα? περιεργο σε strat. εκανες καμμια υπερβολικη ρυθμιση με τερματισμενη διαδρομη?

 

η κιθαρα στο βιντεο που ποσταρες εχει κι αυτη μια μονο βιδα, απλα αντι στο headstock την εχει στο κατω μερος του μπρατσου (οι πρωτες tele ηταν ετσι - και η δικια μου δυστυχως). αν η δικια σου εχει στο headstock δε θα υπαρχει τιποτε εκει.

το κανω σωστα,εχω ψαξει παρα πολυ,θελω απλα να ισιωσω την κιθαρα απο το upbow αλλα το παξιμαδι ειναι τελειως χαλαρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα πιανει το allen? περιεργο συνηθως σε backbow ειναι τελειως χαλαρο το trussrod

ναι αφου βαζω και φακο να δω αν γυρναει και γυρναει η βεργα χαλαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης για να ελεχγω αν η βεργα οντως δουλευει σημαδεψα το κομματι που ενωνεται το σωμα με το λαιμο με ενα μαρκαδωρακι αλλα το σημαδι δεν εχει μετακινιθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης για να ελεχγω αν η βεργα οντως δουλευει σημαδεψα το κομματι που ενωνεται το σωμα με το λαιμο με ενα μαρκαδωρακι αλλα το σημαδι δεν εχει μετακινιθει!

 

Αν καταλαβα καλα τι εννοεις, δεν νομιζω οτι μετακινειται τιποτα εκει ουτως ή αλλως.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα τι εννοεις, δεν νομιζω οτι μετακινειται τιποτα εκει ουτως ή αλλως.

ναι απλα εβαλα το σημαδι για να δω αν θα κουνισει ο λαιμος αλλα δεν κουναει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου