Προς το περιεχόμενο

Biasing σε fender twin reverb με 5781 λυχνιες. Αποριες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τις TungSol 7581Α λέμε τόση ώρα? :D

Εννοείται θέλουν καλό rebias μάλιστα έχουν power dissipation 30W αλλά μην το παρακάνεις με τα ρεύματα μιας και θα σου ζεστάνουν επικίνδυνα τον μετασχηματιστή τροφοδοσίας. Πάνω από 42mA μην τις πολύ ανεβάσεις, τουλάχιστον με προσοχή και πάντα έλεγχο στον τροφοδοσίας.

 

Takissam, έχουν μεγάλη διαφορά από τις 5881. Οι 7581Α είναι από τις μεγαλύτερες στην οικογένεια!  ;D

Αυξάνεις την αντίσταση, μειώνεις την αρνητική (bias), αυξάνονται τα mA!  ;)

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου... Πηρα τη les paul τη συνδεσα στον ενισχυτη, τον εβαλα στο 10 και αρχισα τις δοκιμες. Για αντισταση εβαλα ενα ποτενσιομετρο alpha linear και επαιζα απο εκει με τις τιμες. Το εφτασα μεχρι 50mA αλλα απο τα 42 και πανω αρχισε να παιζει καπως μπουκωμενα και ετσι το αφησα στα 42 που επαιζε πιο ωραια. Κουφαθηκα παντως... :)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου... Πηρα τη les paul τη συνδεσα στον ενισχυτη, τον εβαλα στο 10 και αρχισα τις δοκιμες. Για αντισταση εβαλα ενα ποτενσιομετρο alpha linear και επαιζα απο εκει με τις τιμες. Το εφτασα μεχρι 50mA αλλα απο τα 42 και πανω αρχισε να παιζει καπως μπουκωμενα και ετσι το αφησα στα 42 που επαιζε πιο ωραια. Κουφαθηκα παντως... :)

 

Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτο.Για το biasing.

Ο Γιώργος (mystic_maze) ξέρει  το ιστορικό μου και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω για όλες τις συμβουλές που μου έχει δώσει πάνω στο θέμα του twin reverb μου.Κάποια στιγμη θα κάνω και θέμα για τις αλλαγές.Αλλα ο χρόνος ειναι πιεστικός τελευταία.(Ίσως μετά τις εκλογές)

 

Ε λοιπόν έχω βάλει και εχω παρόμοιες λυχίες σε silverface twin reverb.Έχω αλλάξει το balance bias σε adjustable bias.Το bias το έκανα με probe bias.Για ευκολία.Μέχρι πρότινος εκανα με 1ohm αντιστάσεις εσωτερικά.Αυτο που παρατήρησα με το probe μιας και ήταν συμδεμένο με το πολυμετρο ήταν οτι χωρίς να παίζω πχ ήταν ρυθμιζμένο στα 40mA και όταν έπαιζα ανένβαινε αρκετά.Ειδικά στις ψιλές.Αυτό ειναι φυσιολογικό;Ή υπάρχει ανώτατη τιμή που πρέπει να πηγαίνει;

 

Συγνωμη αν καταχράστηκα το θέμα.Συντομα θα ανοίξω και δικό μου θέμα για ενημέρωση των κατορθωμάτων μου.Φυσικά με την βοήθεια του mystic_maze και alderbody.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Takissam, έχουν μεγάλη διαφορά από τις 5881. Οι 7581Α είναι από τις μεγαλύτερες στην οικογένεια!  ;D

Oups!! Νόμιζα ότι ήταν το αντίθετο... Εξού όμως κ η ονομασία. Thanks για τη διευκρίνιση!

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω μεγαλο ενθουσιασμο γιατι...? ;D  Μαλλον κατι ξερεις και δε μας το λες... ;)

 

Γενικα παιζω με πεταλια πιο πολυ και δε πιστευω να τσιτωσω τοσο πολυ το bias αφου δε παιρνω drive απο τον ενισχυτη...

Είμαι ενθουσιασμένος γιατί τόσο καιρό έπρεπε να τα σκάσεις για να πάρεις NOS 7581! Δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά περιμένω πως και πως. Ας ελπίσουμε να λένε και να μην είναι άλλο ένα ζευγάρι 6L6 σε άλλη συσκευασία. Από πρώτα reviews, πάντως, φαίνεται ότι είναι καλές.

 

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου... Πηρα τη les paul τη συνδεσα στον ενισχυτη, τον εβαλα στο 10 και αρχισα τις δοκιμες. Για αντισταση εβαλα ενα ποτενσιομετρο alpha linear και επαιζα απο εκει με τις τιμες. Το εφτασα μεχρι 50mA αλλα απο τα 42 και πανω αρχισε να παιζει καπως μπουκωμενα και ετσι το αφησα στα 42 που επαιζε πιο ωραια. Κουφαθηκα παντως... :)

Στο 10?!  :o Λογικό να κουφάθηκες!  ;D

Αν παίζεις πάντα στο 10 καλά έκανες και το ρύθμισες εκεί αλλά όντως παίζεις πάντα με το volume στο 10?! Δεν είναι υπερβολή?

 

Ε λοιπόν έχω βάλει και εχω παρόμοιες λυχίες σε silverface twin reverb.Έχω αλλάξει το balance bias σε adjustable bias.Το bias το έκανα με probe bias.Για ευκολία.Μέχρι πρότινος εκανα με 1ohm αντιστάσεις εσωτερικά.Αυτο που παρατήρησα με το probe μιας και ήταν συμδεμένο με το πολυμετρο ήταν οτι χωρίς να παίζω πχ ήταν ρυθμιζμένο στα 40mA και όταν έπαιζα ανένβαινε αρκετά.Ειδικά στις ψιλές.Αυτό ειναι φυσιολογικό;Ή υπάρχει ανώτατη τιμή που πρέπει να πηγαίνει;

Ναι είναι φυσιολογικότατο να ανεβαίνει το ρεύμα ανόδου την ώρα που παίζεις.

 

Ωστόσο, μαμάτο το mystic αλλά το nickname μου είναι myster maze!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τη les paul τη συνδεσα στον ενισχυτη, τον εβαλα στο 10 και αρχισα τις δοκιμες. Για αντισταση εβαλα ενα ποτενσιομετρο alpha linear και επαιζα απο εκει με τις τιμες. Το εφτασα μεχρι 50mA αλλα απο τα 42 και πανω αρχισε να παιζει καπως μπουκωμενα και ετσι το αφησα στα 42 που επαιζε πιο ωραια. Κουφαθηκα παντως... :)

 

42 ειναι καλα.

Για τις τασεις που παιζουν στους twins της εποχης του δικου σου ειναι μια καλη μεση τιμη.

 

Στον δικο μου το εχω στα 32-34 βεβαια, αλλα και λογω bias tremolo πρεπει να ειναι εκει γυρω.

Ακουγεται τελεια παντως. (...και με τις δυο 6L6 ελευθερες υπηρεσιας)  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@myster_maze Γιώργο η ζέστη φταίει.Κολλήριο στα μάτια γιατι με αυτα που βλέπουμε...και ειναι ακόμα αρχές καλοκαιριού.

Ωστόσο, μαμάτο το mystic αλλά το nickname μου είναι myster maze!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 ειναι καλα.

Για τις τασεις που παιζουν στους twins της εποχης του δικου σου ειναι μια καλη μεση τιμη.

 

Στον δικο μου το εχω στα 32-34 βεβαια, αλλα και λογω bias tremolo πρεπει να ειναι εκει γυρω.

Ακουγεται τελεια παντως. (...και με τις δυο 6L6 ελευθερες υπηρεσιας)  8)

Θα ηθελα να του ανεβασω λιγο την ταση της ανοδου αλλα πρεπει να του αλλαξω τον τροφοδοσιας...

Και μαλλον θα το κανω ετσι κ αλλιως γτ βαρεθηκα να κουβαλαω τον 220/110V Μ/σ σαν ουρα... Ασε που χανω και το punch με τοσους μετασχηματιστες... 8)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανεβάσεις την τάση ανόδου? Για να πάρεις περισσότερα Watt? A, εσύ το εννοείς το " Play loud 'till neighboors start cryin' "!  ;D

 

Αν και δεν θα κερδίσεις και πολλά ανεβάζοντάς τη λίγο, πάνω από 500V καλύτερα να μην πας εκτός και αν αλλάξεις τελικές πχ. EL34 αλλά το σενάριο έχει κι άλλες δυσκολίες.

Με άλλη μια 2x12" ή 4x12", όμως, το πράμα θα ξεφύγει! Αν και ίσως το έχεις κάνει ήδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 10?!  :o Λογικό να κουφάθηκες!  ;D

Αν παίζεις πάντα στο 10 καλά έκανες και το ρύθμισες εκεί αλλά όντως παίζεις πάντα με το volume στο 10?! Δεν είναι υπερβολή?

 

 

 

Οχι δεν παιζω στο 10 αλλα θεωρησα καλο να το ρυθμισω εκει να για εχω το κεφαλι μου ησυχο... ;)

Και κατι ακομα, στο ποτενσιομετρο μετρησα 6,4Κ τι τυπου αντισταση να βαλω?

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασικές αντιστάσεις από 5Κ6 πάνε σε 6Κ8. Πάρε και από τις δύο και δοκίμασε, μπορείς να βάλεις και δύο 12Κ παράλληλα να πάρεις 6Κ. Αν θες ακριβώς 6Κ4 πάρε μια 10Κ και μια 18Κ και βαλ'τες παράλληλα. Γιατί, όμως, δεν μετατρέπεις το ποτενσιόμετρο από balance σε ρυθμιστικό bias να μην παιδεύεσαι με τις αντιστάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου