Προς το περιεχόμενο

'The station No2'προσπάθεια νέας μίξης


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα μια προσπάθεια να ξαναμιξάρω το The Station που ανέβασα πριν μερικές μέρες.Αν θέλετε ακούστε το και πείτε μου την γνώμη σας.

The_Station_No22.mp3

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω στα τα έχω πρήξει αλλά θα ήθελα την γνώμη σας,έγραψα καινούργια φωνητικά χωρις λαθή και επαιξα με eq compresor,reverb,delayκτλ.Πιστέυω το μοίρασα καλύτερα το τραγούδι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη η κιθαρα κατεβαινει σε ενταση πολυ αποτομα ΠΡΙΝ μπεινει το ρυθμικο και ειναι υπερβολικα overdriven.

 

Ξερω τι θες να πετυχεις , θα το κανεις πιο σταδιακα και οχι με τοσο ευροςκαι με λιγοτερο gain στην αρχη. Χαμηλωσε την πιο σταδιακα και λιγοτερο για να τοποθετηθει σωστότερα.

 

Ειναι αισθητά καλύτερη η μιξη και δινει τα επιπεδα που δεν ειχε η πρωτη προσπαθεια,

Νομιζω οτι πρεπει να χαλαρωσεις το reverb depth αλλα και να του δωσεις λιγο gate στην φωνη σου σε καποια σημεια οπως και στο reverb να κοψεις λιγο τα μπασα.

 

Ισως και οι αξιες της lead κιθαρας να μην ηταν τοσο απλωτες, αφηνουν μια ουρα σε ορισμενα σημεια, ισως ομως. Δεν ειναι απολυτο αυτο.

 

Αυτα ως πρωτη αισθηση στην δευτερη προσπαθεια.

 

ειναι πολυ ωραιο κομμάτι by the way!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλύτερο μπράβο .Δυο πράγματα με "ενόχλησαν" για το πρώτο δεν παίρνω όρκο διότι βουίζουν λίγο τα αυτιά μου από χτες .Νομίζω στα δεξιά υπάρχουν μια σταλιά παραπάνω μπάσες συχνότητες από ότι θα έπρεπε και στο τέλος ακούγετε το "κόψιμο" του αρχείου (μάλλον της φωνής) καθώς είναι αντιληπτή η διαφορά στον θόρυβο . Ίσως να θέλει μια σταλιά πιο χαμηλά η φωνή. Πάντως  το έχεις φτάσει σε αξιοπρεπές επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη η κιθαρα κατεβαινει σε ενταση πολυ αποτομα ΠΡΙΝ μπεινει το ρυθμικο και ειναι υπερβολικα overdriven.

 

Ξερω τι θες να πετυχεις , θα το κανεις πιο σταδιακα και οχι με τοσο ευροςκαι με λιγοτερο gain στην αρχη. Χαμηλωσε την πιο σταδιακα και λιγοτερο για να τοποθετηθει σωστότερα.

 

Ειναι αισθητά καλύτερη η μιξη και δινει τα επιπεδα που δεν ειχε η πρωτη προσπαθεια,

Νομιζω οτι πρεπει να χαλαρωσεις το reverb depth αλλα και να του δωσεις λιγο gate στην φωνη σου σε καποια σημεια οπως και στο reverb να κοψεις λιγο τα μπασα.

 

Ισως και οι αξιες της lead κιθαρας να μην ηταν τοσο απλωτες, αφηνουν μια ουρα σε ορισμενα σημεια, ισως ομως. Δεν ειναι απολυτο αυτο.

 

Αυτα ως πρωτη αισθηση στην δευτερη προσπαθεια.

 

ειναι πολυ ωραιο κομμάτι by the way!

 

 

Για να πω την αλήθεια φίλε cos δεν έχω εμπειρία στη μίξη,τα κάνω όλα αρπα κολα και στην τύχη,έχω κάποια plug ins που χρεισιμοποιώ αλλά δεν τα πολυκατέχω.Τώρα που θα χαλαρώσω λίγο απο την δουλειά θα ξεκοκαλίσω το φορουμ στα θέματα μίξης μπας και τα καταφέρω καλύτερα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είναι μόνο νέα μίξη, το έχεις ξανατραγουδήσει νομίζω.

 

Νομίζω ότι η προηγούμενη μίξη είχε καλύτερη παρουσία.

Κάτι προσπάθησες να κάνεις τώρα με τα βάθια και την στερεοφωνία (έχεις βάλει κάποιο τελικό effect, πάνω απο όλα τα όργανα) το  οποίο βγήκε εις βάρος της μίξης.

 

Επίσης η προηγούμενη μίξη είχε κάποιο ρυθμικό υπόβαθρο το οποίο ακουγόταν, τώρα ο ρυθμός έχει εξαφανιστεί τελείως κι αυτό είναι κακό για το τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Νομίζω ότι η προηγούμενη μίξη είχε καλύτερη παρουσία.

Κάτι προσπάθησες να κάνεις τώρα με τα βάθια και την στερεοφωνία (έχεις βάλει κάποιο τελικό effect, πάνω απο όλα τα όργανα) το  οποίο βγήκε εις βάρος της μίξης.

 

2. Επίσης η προηγούμενη μίξη είχε κάποιο ρυθμικό υπόβαθρο το οποίο ακουγόταν, τώρα ο ρυθμός έχει εξαφανιστεί τελείως κι αυτό είναι κακό για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο θα συμφωνήσω χωρίς άλλα σχόλια.

Στο δεύτερο, τι το έκανες το μπάσο και την μπότα (και όχι μόνο) βρε συ? :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnny οπως σου 'πα και στην πρωτη βερσ αυτο το κομματι σου μ'αρεσει περισσοτερο απ'οτι αλλο εχεις βαλει.Πολυ του γουστου μου.

Ετερον εκατερον.

Αν και νομιζω οτι αλλοι κατεχουν πολυ περισσοτερο και μπορουν να σε βοηθησουν σε πιο συγκεκριμενα πραγματα,ετσι για μια εξτρα γνωμη να σε πω πως τ'ακουσα.

Κατ'αρχας και του λογου μου μ'αρεσε πιο πολυ η αλλη μιξη,αλλα αυτο ειναι και θεμα γουστου.

Εδω χανεις τυμπανα ειδικα πισω απ'τη φωνη-ενταξει δε λεμε για το πιατινι,αυτο καλως το εβγαλες-αλλα το ταμπουρο ειναι "ασθενικο"και νομιζω οτι χρειαζεται στο κομματι.

Μπορει ομως να σ'αρεσει ετσι οποτε πασο.

Κατι γινεται με το κομπρεσσαρισμα,ισως ειναι πολυ η εχει γινει με λαθος τροπο αλλα μπορει να λεω και μ....κιες.

Απ'την αλλη εδω η φωνη παταει με διαφορα πολυ καλυτερα οποτε ειναι θετικο.

Στη θεση σου θα εκανα το εξης:Θα επαιρνα την παλια βερσ,θα εφτιαχνα πρωτα μπασοτυμπανα μονα τους-εκτος πιατινιου εννοειται-και θα αρχιζα να "παιζω" με το πανινγκ και εντασεις στα υπολοιπα-σιγα σιγα και με το μαλακο παντα- μεχρι να καθαρισουν και να ακουγονται οπως θες,χωρις ομως να βαλεις πολλα βαθη,eq και τετοια γιατι ισως σου θαμπωνουν τον ηχο παρα στον καλυτερευουν,πραγμα που μαλλον συμβαινει εδω στη β βερσ.

Σε επομενη φαση παιζεις λιγο με βαθος κλπ στα οργανα για να δωσεις τον ηχο που θελεις αλλα και χωρο αν θελεις.Παντα λαου λαου.

Θα πεις στα λογια ευκολο αλλα δυσκολο στην πραξη.Δεκτο.

Kαι παντα με την υποσημειωση οτι στα λεει ανθρωπος "αγραμματος" ;D περι τα μουσικα.

Ο σκοπος ειναι να το κανεις να ακουγεται οσο καλυτερα μπορεις χωρις να το πηξεις σε διαφορα χωρις να υπαρχει λογος.

Παντως για μενα ειτε ετσι ειτε αλλιως ειναι ενα παρα πολυ ωραιο κομματι και δεν αλλαζει αυτο οπως και να τ'ακουσει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnny οπως σου 'πα και στην πρωτη βερσ αυτο το κομματι σου μ'αρεσει περισσοτερο απ'οτι αλλο εχεις βαλει.Πολυ του γουστου μου.

Ετερον εκατερον.

Αν και νομιζω οτι αλλοι κατεχουν πολυ περισσοτερο και μπορουν να σε βοηθησουν σε πιο συγκεκριμενα πραγματα,ετσι για μια εξτρα γνωμη να σε πω πως τ'ακουσα.

Κατ'αρχας και του λογου μου μ'αρεσε πιο πολυ η αλλη μιξη,αλλα αυτο ειναι και θεμα γουστου.

Εδω χανεις τυμπανα ειδικα πισω απ'τη φωνη-ενταξει δε λεμε για το πιατινι,αυτο καλως το εβγαλες-αλλα το ταμπουρο ειναι "ασθενικο"και νομιζω οτι χρειαζεται στο κομματι.

Μπορει ομως να σ'αρεσει ετσι οποτε πασο.

Κατι γινεται με το κομπρεσσαρισμα,ισως ειναι πολυ η εχει γινει με λαθος τροπο αλλα μπορει να λεω και μ....κιες.

Απ'την αλλη εδω η φωνη παταει με διαφορα πολυ καλυτερα οποτε ειναι θετικο.

Στη θεση σου θα εκανα το εξης:Θα επαιρνα την παλια βερσ,θα εφτιαχνα πρωτα μπασοτυμπανα μονα τους-εκτος πιατινιου εννοειται-και θα αρχιζα να "παιζω" με το πανινγκ και εντασεις στα υπολοιπα-σιγα σιγα και με το μαλακο παντα- μεχρι να καθαρισουν και να ακουγονται οπως θες,χωρις ομως να βαλεις πολλα βαθη,eq και τετοια γιατι ισως σου θαμπωνουν τον ηχο παρα στον καλυτερευουν,πραγμα που μαλλον συμβαινει εδω στη β βερσ.

Σε επομενη φαση παιζεις λιγο με βαθος κλπ στα οργανα για να δωσεις τον ηχο που θελεις αλλα και χωρο αν θελεις.Παντα λαου λαου.

Θα πεις στα λογια ευκολο αλλα δυσκολο στην πραξη.Δεκτο.

Kαι παντα με την υποσημειωση οτι στα λεει ανθρωπος "αγραμματος" ;D περι τα μουσικα.

Ο σκοπος ειναι να το κανεις να ακουγεται οσο καλυτερα μπορεις χωρις να το πηξεις σε διαφορα χωρις να υπαρχει λογος.

Παντως για μενα ειτε ετσι ειτε αλλιως ειναι ενα παρα πολυ ωραιο κομματι και δεν αλλαζει αυτο οπως και να τ'ακουσει κανεις.

Εχεις δίκιο για το κομπρεσαρισμά νομίζω ,δεν το κατέχω και έβαλα πολυ πράμα,θα πάρω μια ανάσα λέω,θα διαβάσω ότι μπορώ και ότι καταλαβαίνω δηλ και στο επόμενο θα προσπαθήσω να κάνω δουλειά.Από τη μια χαιρομαί που αρέσουν τα άσματα ,απο την άλλη έχω βγάλει σπυριά με το προντακσιον.Με νιώθεις gvour,άστα να πάνε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο για το κομπρεσαρισμά νομίζω ,δεν το κατέχω και έβαλα πολυ πράμα,θα πάρω μια ανάσα λέω,θα διαβάσω ότι μπορώ και ότι καταλαβαίνω δηλ και στο επόμενο θα προσπαθήσω να κάνω δουλειά.Από τη μια χαιρομαί που αρέσουν τα άσματα ,απο την άλλη έχω βγάλει σπυριά με το προντακσιον.Με νιώθεις gvour,άστα να πάνε.

Mη μασας,εδω υπαρχουν επαγγελματιες που εχοντας ακουσει τα κομματια εκατονταδες φορες οταν τα μιξαρουν,μετα δε θελουν να τα "ξαναδουν"μπροστα τους.

Νομιζω ολοι σχεδον σε καταλαβαινουν,γι αυτο cool,νο σπυρια ;D ;D ;D ;D.

Σ'αυτο που μπορω να βοηθησω ως ομοιοπαθης ειναι το εξης.

Aπλοποιησε τα πραγματα.

Αν σου ακουγεται το κομματι καλο χωρις πολλα φτιασιδια,μην πολυεπεμβαινεις μονο και μονο για να βαλεις κατι.

Το λιγοτερο δυνατο και παντα με συνεση.

Ειναι καλυτερο απ'το να γεμισεις,γιατι χανεσαι και στο τελος λειτουργει αντιθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου