Προς το περιεχόμενο

220 Volt ή 240 Volt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους... :)

 

Ο Fender Super Reverb που έχω έχει επιλογέα για την τάση του ρεύματος (100V,120V,127V,220V,240V,260V)...

 

Εγώ που πρέπει να τον έχω ρυθμισμένο να είναι...?  ???

 

Τόσο καιρό που τον έχω απ' ότι είχα παρατηρήσει ήταν επιλεγμένο στα 220V και δούλευε μια χαρά (εκτός μόνο από μερικές ασφάλειες που μπορεί να έκαιγε που και που...) αλλά και πριν από μένα και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον δούλευε στα 220V επί 30+ χρόνια χωρίς να του έχει βγάλει κανένα χοντρό πρόβλημα...

 

Ρωτάω γιατί μου είπαν ότι το σωστό είναι στα 240V για την Ελλάδα αλλιώς αν είναι στα 220V μπορεί να πάθει ζημιά...

Άλλος μου είπε ότι πρέπει να είναι στα 220V...

Άλλος μου είπε ότι είτε στα 220V είναι είτε στα 240V δεν υπάρχει πρόβλημα και μια χαρά θα δουλεύει και στα 2...

 

Τι στο καλό απ' όλα τελικά είναι το σωστό?  ;D

 

Ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό που τον έχω απ' ότι είχα παρατηρήσει ήταν επιλεγμένο στα 220V και δούλευε μια χαρά (εκτός μόνο από μερικές ασφάλειες που μπορεί να έκαιγε που και που...) αλλά και πριν από μένα και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον δούλευε στα 220V επί 30+ χρόνια χωρίς να του έχει βγάλει κανένα χοντρό πρόβλημα...

 

Άλλος μου είπε ότι είτε στα 220V είναι είτε στα 240V δεν υπάρχει πρόβλημα και μια χαρά θα δουλεύει και στα 2...

 

Η Ελλάδα επίσημα έχει 220V

H διακύμανση δεν είναι τέτοια που να σου κάνει ζημιά.

Επί 30 χρόνια το δούλευε απροβλημάτιστα (τι καλύτερο θέλεις σαν απόδειξη), εσύ γιατί θέλεις να το χαρχαλέψεις ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα

 

καλύτερα 220, τέτοια τιμή κοντά παίρνεις και απ το δίκτυο ηλεκτροδότησης

και αμα είσαι επαρχία παίζει και πιο κατω

 

240 νομίζω δεν δίνει πουθενα η ΔΕΗ (σταθερά τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μέσα '90 η τάση δικτύου στην Ελλάδα καθιερώθηκε στα 230V +/-5%. Πρόσφατα αναφέρθηκε και σε άλλο θέμα.

 

Για τον επιλογέα τάσης δικτύου δεν υπάρχει σωστή και λάθος θέση, είτε 220 είτε 240 δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν έγινε το service σου, άρα και η ρύθμιση bias με το διακόπτη στα 240 καλύτερα άσ'τον εκεί, μιας και αν τον επιστρέψεις στα 220 το bias θα αλλάξει.

 

Εκτός από αυτό, αν έχεις ακόμη τους original ηλεκτρολυτικούς μέσα καλύτερα ασ'τον στο 240 μιας και οι τάσεις στα άκρα τους θα είναι λίγο πιο χαμηλές. Αν και το καλύτερο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να τους αλλάξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το πρωτο σχολιο λεει επισης οτι εγιναν 230... Οποτε τα 240 φαινονται πιο ασφαλη!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

Διίστανται οι απόψεις...  :D

 

Αν έγινε bias με τον διακόπτη στα 240 και εγώ τον έβαλα για 2 μέρες να δουλέψει στα 220 είπατε το bias θα αλλάξε...

Τώρα εφόσον ήταν στα 220 για 2 μέρες, αν εγώ τον βάλω στα 240 θα έχω κανένα θέμα?

Ή να τον ξαναπάω για service και να ξαναγίνει bias?

Ή να τον αφήσω έτσι όπως είναι και να το ξεχάσω? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μέσα '90 η τάση δικτύου στην Ελλάδα καθιερώθηκε στα 230V +/-5%. Πρόσφατα αναφέρθηκε και σε άλλο θέμα.

 

Για τον επιλογέα τάσης δικτύου δεν υπάρχει σωστή και λάθος θέση, είτε 220 είτε 240 δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν έγινε το service σου, άρα και η ρύθμιση bias με το διακόπτη στα 240 καλύτερα άσ'τον εκεί, μιας και αν τον επιστρέψεις στα 220 το bias θα αλλάξει.

 

Εκτός από αυτό, αν έχεις ακόμη τους original ηλεκτρολυτικούς μέσα καλύτερα ασ'τον στο 240 μιας και οι τάσεις στα άκρα τους θα είναι λίγο πιο χαμηλές. Αν και το καλύτερο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να τους αλλάξεις!

 

+1000

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου