Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό - Πετάλια Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ένα ωραίο συγκριτικό τεστ πεταλιών delay.

 

Προσωπικά ξεχώρισα δύο, το παλιό memory man και το Pete Cornish.

 

Στο δεύτερο μέρος που παίζει με λίγο OD ακούγεται και ποια πετάλια "ζωντανεύουν" το όργανο και ποια το "μπουκώνουν".

 

Επίσης παρατήρησα (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι το eventide έβγαζε την επανάληψη με πολύ digital ήχο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου πολυάρεσε η ηχογράφηση... πολύ πλίνκι-πλίνκι ήταν (τονισμένα πρίμα με ήχο χωρίς σχεδόν καθόλου "σώμα"). Επίσης, αρκετά από αυτά τα πετάλια βγάζουν μια πληθώρα διαφορετικών ήχων, η οποία δεν φαίνεται καθόλου στο βίντεο. Το Eventide ανήκει φυσικά σε αυτήν την κατηγορία. Επίσης, αρκετές φορές μια ηχογράφηση δεν πιάνει την "in the room" αίσθηση, κάτι που απλοποιεί έναν περίπλοκο ήχο αφαιρώντας του όμορφες λεπτομέρειες (το Dlx. Mem. Man είναι τυπική περίπτωση - ακούγεται ακόμη ωραιότερο από κοντά).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το 1ο βιντεάκι δεν είναι καλό. Κακός ήχος και τί να πρωτακούσεις από τα άπειρα διαφορετικά delay που και ρυθμίσεις που έχει το κάθε πεταλάκι...

Καθόλου χρήσιμο κατα τη γνώμη μου.

 

Το 2ο βιντεάκι έχει τουλάχιστον την γοητεία του καλού ήχου και έχει κάνει καλύτερη επιλογή στα πετάλια που συμμετέχουν. Το Superdelay της Εmpress με το γλυκό του modulation για μένα είναι κορυφή. Λείπει μόνο το νέο Timeline της Strymon που λένε ότι είναι το απόλυτο delay πετάλι (με την απόλυτα ακριβή τιμή!).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το'χα δει και το 2ο παλιότερα, όταν είχε πρωτοβγει... σαφώς καλύτερο, αλλά με μερικές απροσεξίες στις ρυθμίσεις που οδηγούν σε εσφαλμένη και μη αντιπροσωπευτική εικόνα (πχ. το Empress του έχουν αλλάξει τα πετρέλαια στο chorusing ενώ ο μέσος όρος του είναι πολύ πιο νορμάλ). Μάλιστα, αυτό το γνωρίζω γιατί έχω παίξει σχεδόν με όλα τους, είτε από δοκιμή είτε από κατοχή.

 

Το Timeline - που επίσης έχω - δεν είχε βγει την εποχή που φτιαχνόταν το βίντεο αυτό, και ομοίως είναι δύσκολο να δοθεί αντιπροσωπευτική εικόνα γιατί ουσιαστικά αποτελεί ένα delay workstation με άπειρους ήχους και παραμέτρους. (Aυτό της Empress είναι πολύ πιο απλό, και δεν είναι τόσο δύσκολο να δοθεί μια καλή ιδέα, αρκεί να μην το ρυθμίσει κάποιος σε extreme settings).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να ρωτήσω λοιπόν πώς είναι το Timeline;

Και σε σχέση με το Superdelay αλλά και σε σχέση με τη λουπιέρα του.

Αξίζει τα λεφτά του ή να πάω για κάτι πιό απλό;

(έχω το Carbon Copy της MXR αλλά χρειάζομαι κάτι και για πιο πειραματικά περάσματα καθώς και λουπιέρα για ambient drones).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο αλλά τίποτα παραπάνω από το TC Flashback με δυο διαφορετικά modes, εκ των οποίων το DMM έχει ήδη καλυφθεί πολλάκις από διάφορα toneprints. Το Flashback μπορείς να το βρεις (και να το ακούσεις) παντού, και είναι εξαιρετική αγορά - το συνιστώ ανεπιφύλακτα, και περισσότερο από το Alter Ego γιατί σε αυτό θυσίασαν δυο modes, την dynamic και την lo-fi, με την τελευταία να είναι μια από τις πιο συχνά χρησιμοποιούμενες στην πεταλιέρα μου.

 

Να ρωτήσω λοιπόν πώς είναι το Timeline;

Και σε σχέση με το Superdelay αλλά και σε σχέση με τη λουπιέρα του.

Αξίζει τα λεφτά του ή να πάω για κάτι πιό απλό;

(έχω το Carbon Copy της MXR αλλά χρειάζομαι κάτι και για πιο πειραματικά περάσματα καθώς και λουπιέρα για ambient drones).

 

Το Timeline είναι εξαιρετικό αλλά θέλει πολύ διάβασμα και πείραγμα για να το φέρεις εκεί που θέλεις, σε αντίθεση με το Superdelay το οποίο είναι εξαιρετικά εύχρηστο και βρίσκεις σούπερ ήχους μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Το Superdelay έχει μερικά μειονεκτήματα - πχ. το tap tempo του μου έκανε κόλπα και δεν ήταν ακριβές, το dry-wet mix ήταν υπερβολικά ευαίσθητο, με πολύ μικρό "παράθυρο" για sweet spots και καθόλου σταδιακό στην αύξηση του ποσοστού του, μερικά modes έκαναν ό,τι και κάποιο άλλο με διαφορετικά timings κλπ., αλλά η ηχητική του ποιότητα είναι κορυφαία, ειδικά των tape modes B και C του μοντέλου Vintage Modified που είχα. Αν μπορείς να ζήσεις με αυτά, είναι εξαιρετική επιλογή και μου λείπει ήδη (δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να κρατήσω δυο megadelays).

 

Οι λουπιέρες τους είναι παραπλήσιες, αλλά αυτή του Timeline επιτρέπει την εφαρμογή του delay επάνω της (πριν ή μετά), και έχει αρκετές έξτρα δυνατότητες που η απλή του Superdelay δεν έχει. Γενικά το Timeline έχει απείρως περισσότερες δυνατότητες από το Superdelay (πχ. bitcrushers, χρατς-χρουτς βινυλίου, lo-fi εφφέ όπως AM radio, LFOs στις επαναλήψεις, shimmer mode κλπ), και στην αρχή νομίζεις πως θα τις χρησιμοποιήσεις όλες, αλλά στο τέλος αυτό δεν συμβαίνει και καταλήγεις σε λίγους ήχους, άριστους μεν, ίσως overkill σαν σύνολο δε. Δίνει επίσης και την αίσθηση του πολύ πιστού στο αρχικό σήμα αλλά clinical, hi-fi rack ήχου, κάτι που το Superdelay δεν έχει και τόσο - ειδικά μερικά modes θα τα χαρακτήριζα πιο ζεστά και "οργανικά".

 

Δεν ξέρω να σου πω αν αξίζει τα λεφτά του για σένα, γιατί αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από τις ανάγκες σου, όπως και όλο το άλλο gear που διαθέτει ο καθένας. Θα μπορούσες πχ. να αγοράσεις ένα looper και ένα ακόμη "κουφό" delay, χωρίς να περιμένεις να πετύχεις τα πάντα από το Timeline (όχι ότι δεν μπορεί να τα κάνει, αλλά αυτό τις περισσότερες φορές λειτουργεί κατά και όχι υπέρ της ευχρηστίας, ειδικά σε συνθήκες άγχους και λάιβ όπου δεν είναι δυνατόν να θυμάσαι όλα τα βήματα από τις... κλακέτες και απαιτείς ένα πετάλι για κάθε δουλειά κι όχι ένα για τριακόσιες).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου, αφού... κι εγώ κάνω κάτι παρόμοιο: έχω το Flashback και ένα παλιό Dlx. Mem. Man. To DMM είναι σεταρισμένο αποκλειστικά για το ρόλο των ηχητικών "τοπίων" ενώ το Flashback αναλαμβάνει ρόλους είτε lead, είτε tap tempo, είτε reverb-y pads ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες. Είναι εκεί για τις περιπτώσεις που θέλω ένα πιο ουδέτερο delay που δεν είναι τόσο lush-"πλούσιο" όσο το DMM. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο, αρκεί να ξεκαθαρίσεις τους διαφορετικούς ρόλους που θα έπαιζε το καθένα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου