Προς το περιεχόμενο

fender original parts (σώμα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λες Macedonian τι εννοεις?  >:(

 

Ελα ρε αρχηγε μου...τι θες να δωσουμε?... διαβατηριο στα.....δεντρα....? ;D

 

δηλ.αν φυτρωνει στη...Φλώρινα ειναι.....μακεδονικο και αν φυτρωνει στα Σκοπια ειναι....μη μακεδονικο?

 

και αν φυτρωνει ΑΚΡΙΒΩΣ στα (τωρινα) συνορα τι θα το πουμε? ;D

 

και αν οταν φυτρωσε το....δεντρο ηταν ολη η ευρυτερη περιοχη επαρχια της Οθωμανικης αυτοκρατοριας τι θα το κανουμε? ;D

 

θα το καψουμε το δεντρακι?

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ marathon :

 

Οπότε αν κινείσαι κατασκευαστικά σε ένα επαγγελματικό επίπεδο μέσω της επιχείρησης σου:

 

www.customshop.gr

 

Μπορείς να κάνεις την όποια αντιπρόταση σου στον O.P. αν μπορείς να του παρέχεις τις υπηρεσίες σου προς το ζητούμενο του ελεύθερα και δεν υπάρχει κάποιος ψυχαναγκασμός και μένος ενάντια σε αυτό…

 

Κάνε του εσύ μια καλύτερη προσφορά –σε οικονομικό επίπεδο- από τον Branko Radulovic για αυτό που ζητάει και γιατί όχι να επιλέξει εσένα έναντι οποιουδήποτε άλλου αν μπορεί να ισχύει κατασκευαστικά κάτι τέτοιο, γιατί θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες επί των εργασιών σου...

 

Το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε local κατασκευαστή και local luthier θέλει και επιθυμεί την όποια προσωπική εμπλοκή του στο project του O.P.

 

Η αγορά είναι ελεύθερη και ανταγωνιστική προς όλους…

 

Πέρα από αυτά, δεν χρειάζεται να επαναλάβω τα λόγια του Νίκου –Superfunk- για το πόσο myth busting έχει πέσει εδώ και πολλές δεκαετίες για κριτήρια επιλογής των ξύλων από την Fender….

 

Οπότε όλα αυτά περί American Alder vs. European Alder μου ακούγονται ως Mambo-Jambo - “Vintage Mojo”, λες και τα δέντρα να έχουν διαβατήριο και εθνικότητα…

 

Το αστείο είναι ότι στα 1980 η Fender εισήγαγε καρυδιά από την Ισπανία για την δημιουργία της σειράς Elite…

 

Και στην τελική-τελική, αν κάποιος θέλει να έχει τον «ήχο» του D. Gilmour, ας «ξεκινήσει» με τους 3 Hiwatt ενισχυτές, τις καμπίνες με Fane AXA12 AlNiCo, τους Leslie ενισχυτές, τα πάρα πολλά και custom effects…

 

Και -δυστυχώς- έχω ένα ακόμα δυσάρεστο νέο…

 

Τα δάχτυλα του D. Gilmour είναι Out of Stock στον Thomann, στο Music Store και στο DV247…

 

Οπότε για ποια παραπληροφόρηση (λόγω άγνοιας) ή (ηθελημένη) γκρίζα διαφήμιση, μιλάς marathon?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε αρχηγε μου...τι θες να δωσουμε?... διαβατηριο στα.....δεντρα....? ;D

 

απο την "απο εκει μερια" δεν μπορει να παρει διαβατηριο γιατι δεν υπαρχει αναγνωρισμενο κρατος (οκ, πλεον σχεδον μονο απο μας)  ;D

 

δηλ.αν φυτρωνει στη...Φλώρινα ειναι.....μακεδονικο και αν φυτρωνει στα Σκοπια ειναι....μη μακεδονικο?

 

και αν φυτρωνει ΑΚΡΙΒΩΣ στα (τωρινα) συνορα τι θα το πουμε? ;D

 

και αν οταν φυτρωσε το....δεντρο ηταν ολη η ευρυτερη περιοχη επαρχια της Οθωμανικης αυτοκρατοριας τι θα το κανουμε? ;D

 

θα το καψουμε το δεντρακι?

 

Καλα τα λες, αλλα ο ραντουλοβιτς ξερεις οτι το παει αλλου, οποτε εκει στραβωνω εγω.

 

Btw, καλυτερα να τα αφησουμε τα δεντρακια στη θεση τους γιατι αμα αρχισουν και τα θεριζουν οσοι ...ευγενεις σκοπιανοι ή Ελληνες μυριστουν "κονομα", παει η περιοχη...

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε όλα αυτά περί American Alder vs. European Alder μου ακούγονται ως Mambo-Jambo - “Vintage Mojo”, λες και τα δέντρα να έχουν διαβατήριο και εθνικότητα…

 

συμφωνω εν μερει, αλλα υπαρχουν και ποικιλιες/υπο-είδη που εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα (πυκνοτητες, βαρη, υγρασιες, κλπ κλπ).

 

Εκει, υπαρχει μια δοση αληθειας.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω εν μερει, αλλα υπαρχουν και ποικιλιες/υπο-είδη που εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα (πυκνοτητες, βαρη, υγρασιες, κλπ κλπ).

 

Εκει, υπαρχει μια δοση αληθειας.

 

Μεγαλη δοση αληθειας υπαρχει. Για παραδειγμα δες ποσα ειδη maple υπαρχουν μονο στην αμερικη ή ποσα ειδη παλισανδρου σε ολο τον κοσμο. Το οτι Ιαπωνες ή Ελληνες βαφτιζουν παρεμφερη δεντρα alder & ash δε σημαινει οτι ειναι αυτα που οι αμερικανικες εταιρειες χρησιμοποιουσαν σε περασμενες δεκαετιες. Τελος, αυτο δε σημαινει οτι δε μπορουν να ειναι εξισου ποιοτικα ή καταλληλα για κατασκευη συγκεκριμενων μουσικων οργανων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που έφτασε η κουβέντα για ένα μαύρο σώμα στρατ; Σε κάστομ κατασκευή και μάλιστα δι'αλληλογραφίας;;;

Συνέρθετε....

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Voyager :

Μπορείς να κάνεις την όποια αντιπρόταση σου στον O.P.

H αντιπρότασή μου, για όποιον καταλαβαίνει απλά Ελληνικά, έχει ήδη γίνει. Να πάει να πάρει απ έξω (και σε καλή τιμή) ένα licenced by Fender σωματάκι...και να μην ακούει παπάτζες περί ιδεολογίας και λοιπών ανοησιών.

Τα δάχτυλα του D. Gilmour είναι Out of Stock στον Thomann, στο Music Store και στο DV247…

 

Οπότε για ποια παραπληροφόρηση (λόγω άγνοιας) ή (ηθελημένη) γκρίζα διαφήμιση, μιλάς marathon?...

Ξαναδιάβασε το θέμα από την αρχή....ο δύσμοιρος ΟΡ, ένα απλό σωματάκι ζήτησε. Ούτε τα δάκτυλα, ούτε τον ήχο του Gilmour ζήτησε....και τον φλόμωσες στη μπούρδα....και συνεχίζεις!

 

ΥΓ 1

γιατί θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες επί των εργασιών σου...

Με ένα search στο forum, θα βρείς όλα όσα θέλεις ;)

ΥΓ 25

Οπότε αν κινείσαι κατασκευαστικά σε ένα επαγγελματικό επίπεδο μέσω της επιχείρησης σου:

...μ αρέσει να με θεωρούν επιχείρηση ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alderbody :

 

συμφωνω εν μερει, αλλα υπαρχουν και ποικιλιες/υπο-είδη που εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα (πυκνοτητες, βαρη, υγρασιες, κλπ κλπ).

 

Εκει, υπαρχει μια δοση αληθειας.

 

Ναι, αλλά η Fender δεν ήταν –τότε- όπως η Gibson και δεν επέλεγε τα ξύλα βάσει ποιοτικών κριτήριων σαν tone woods, όπως η –τότε- Gibson, αλλά βάσει του κόστους…

 

Οπότε, ότι ήταν –τότε- πιο φτηνό και ανθεκτικό, ήταν -για την Fender- πιο καλό!...

 

Και δεν είχε ο Leo Fender κανέναν ηθικό η’ ιδεαλιστικό ενδοιασμό να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε τοπικό η’ όχι ξύλο, αρκεί αυτό να του επέφερε το μέγιστο –δυνατό- κέρδος…

 

Για αυτό τον λόγο χρησιμοποιούσε Δεσποτάκι (Ash), Σκλήθρο (Alder), Κελεμπέκι (Maple) και αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει Τριανταφυλλόξυλο (Rosewood) στις ταστιέρες, όχι για τις τονικές ιδιότητες του, αλλά γιατί το Κελεμπέκι (Maple) «μαύριζε» από τον ιδρώτα και δεν ήταν –αυτό- αισθητικά όμορφο για το –τότε- προϊόν του…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ RayDTutto :

 

Μα δεν «έφτασε η κουβέντα» για ένα τυπικό σώμα Strat σε μαύρο χρώμα τυχαία σε αυτό το σημείο…

 

Φανταζομαι καμια... Απλα επειδη ενας φιλος εχει συγκεντρωσει τα παντα απο fender original '62 vintage, θελει και το σωμα να ειναι '62. Υποψιαζομαι για το nitrocellulose lacquer finish που δεν ξερω αν υπαρχει καποιος στην αθηνα που μπορει να το φτιαξει με καλη ποιοτητα. Αν κανω λαθος διορθωστε με.

 

Προσπαθει εδω και καιρο να φτιαξει μια blackie και απ'οσο ξερω η κιθαρα του custom shop ειναι "copy" της εποχης '68-'69 (τοτε επαιζε ο gilmour). Αρα το σωμα '62 με το συγκεκριμενο φινιρισμα ειναι οτι πιο κοντα σε αυτην την κιθαρα. Δεν θελω να μπουμε στην διαδικασια για τα ξυλα (superfunk......xixixixixi)...

 

Απλα μετα απο αρκετα χρονια συλλογης εχει φτασει σχεδον στον τελικο στοχο που ειναι μια greek-way custom made blackie. Περι ορεξεως...

 

Και από πίσω –στο βάθος- να αχνό-φαίνεται το Pink Floyd - Live at Pompeii...

 

Οπότε ας είμαστε –μεταξύ μουσικών- ειλικρινείς και να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας ότι μιλάμε περί «ένα απλό licensed by Fender σωματάκι ζήτησε...» και για το ποιος φλομώνει η’ όχι στην μπούρδα τον άλλον…

 

Αν ο όποιος ενδιαφερόμενος θέλει να μάθει περισσότερα μπορεί να διαβάσει εκτενέστερα αυτό:

 

The David Gilmour Gear Guide

http://www.gilmourish.com/?page_id=205

 

για να μην νομίζει ότι με  «ένα απλό licensed by Fender σωματάκι» θα έχει όλα αυτά…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ξερω πως εχει προκυψει το op ενω το nick μου ειναι omnio και το ονομα μου ειναι Χρηστος...

 

Δευτερον, σε κανενα σημειο δεν ανεφερα οτι το φιλαρακι μου θα γινει gilmour η θα αποκτησει τον ηχο gilmour. Αυτα προς επεξηγηση και προς λυση παρεξηγησεων!!!

 

Οπως εγω οταν ημουν πιτσιρικας αρχες της δεκαετια του 90 ηθελα μια esp του Kai Hansen των Helloween και 20+ χρονια μετα ΔΕΝ παιζω σαν αυτον και ΔΕΝ εχω την κιθαρα του, αλλα παντα ηταν ενα παιδικο μου ονειρο.

 

Αν λοιπον ενας μουσικος (ερασιτεχνης) γουσταρει την blackie του gilmour και θελει να την φτιαξει τοτε δεν μπορω να καταλαβω προς τι ο πολεμος? ΟΧΙ δεν θα παρει τους Hiwatt και ΟΧΙ δεν θα "αγορασει" δαχτυλα Gilmour.....ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

 

Ενα σωμα που να πλησιαζει τις προδιαγραφες της blackie. Ουτε κατι περισσοτερο ουτε κατι λιγοτερο. Ουτε να την πλασαρει σαν original blackie ουτε να την ποσεριασει δεξια και αριστερα λεγοντας οτι "να εχω την κιθαρα του gilmour που ενα βραδυ που ειχε πιει την κατουρισε"!!! Και αν μια απλη, απλοτατη, ερωτηση δημιουργησε τοσο μεγαλη ενταση, απορω στην τελικη που την βρισκετε τοση διαθεση και "μαλωνετε" στο forum. Ρε παιδια, ηρεμια!!!

 

Να ξαναπω λοιπον (μετα απο συζητηση με το φιλαρακι μου) οτι τον ενδιαφερει ενα σωμα μαυρο, με nitro και να ταιριαζει το original fender μπρατσο που εχει παρει, με vintage tremolo (για να μην αρχισουμε δευτερο γυρο απλα εννοω 6 τρυπες) και με 11 τρυπες pickguard. Αυτο, τιποτα αλλο. Ουτε alder απο τον πλανητη Αρη, με αμμοβολη με αμμο απο τον Ερμη και ευλογημενο απο τον παπα!!!

 

Οποτε ας κανουμε ενα truncate στα προηγουμενα οπως προτεινει πολυ σοφα ο alderboy και μετα ενα restart. Ηρεμια πανω απ'ολα!!!!

 

Παντα φιλικα, Χρηστος

 

υγ: σε ενα καζανι βραζουμε ολοι μας. Προτεινω να κρατησουμε την ενεργεια μας ωστε να την χρησιμοποιησουμε σε πιο σημαντικα πραγματα. Εδω ειμαστε ολοι μια παρεα και κ@υλαντιζουμε με το χομπι μας!!!!  ;D ;D ;D ;D

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου