Προς το περιεχόμενο

Μετατροπές σε Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς κάποιο καλό καλό μάστορα σε περίπτωση που θέλω να βάλω emg στην κιθάρα που τώρα φοράει 2 hum kai 1 mono passive και να σχεδιάσω και ένα ασπρο περιγραμμα καθότι είναι μαύρη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να σχεδιάσω και ένα ασπρο περιγραμμα καθότι είναι μαύρη???

Εννοείς binding? Kάτι τέτοιο?

http://www.jokerguitars.gr/?p=372

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όργανα με passive μαγνήτες θες σκάψιμο του σώματος για να χωρέσουν μπαταρίες και τα active electronics που μπορεί εγγενώς να αλλάξει τον ήχο σου.Είναι ακριβούτσικη διαδικασία μαζί με τα active που θα βάλεις.Επίσης δεν έχω δει ως τώρα H-S-H active set οπότε και οι μαγνήτες μπορεί να βγούν έξτρα λεφτά (υποθέτω ένα H-H set κι ένας μονός).

Μ'ένα πρόχειρο search στο thomann οι μαγνήτες μόνο (85-81 οι hum,zakk wylde set και o s single) βγαίνουν 225 ευρώ.Το binding κατα τ'άλλα είναι μόνο αισθητικό ζήτημα.

 

Είσαι σίγουρος ότι δε θες απλά να βάλεις κάποιους καλούς passive?Πολύ πιο οικονομικό και ίσως να γουστάρεις και περισσότερο τον ήχο αλλά αυτό είναι αρκετά προσωπικό ζήτημα (εμένα πχ δε μ αρεσουν οι κλασσικοι 85-81 της emg)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν έχω δει ως τώρα H-S-H active set

Σωστά...αλλά μπορεί να κλείσει τον ένα μαγνήτη εάν αποφασίσει και το binding...όπως έκανε και ο Παύλος. Σίγουρα όλο αυτό δεν είναι και μία φτηνή διαδικασία.

ray4_0.jpg

http://www.customshop.gr/?btp_work=dragon-lady

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω,πολύ καλο customάρισμα στην κιθάρα που έδειξες αλλά και ο single σου δίνει κάποιος παραπάνω ήχους και όχι μόνο: η απόσταση μεταξύ bridge&neck σε μια H-S-H είναι μεγαλύτερη απ'ότι σε μια H-H με αποτέλεσμα λογικά να έχεις αρκετά ασυνήθιστο ήχο στη μεσαία θέση.Ίσως ο Μπάμπης να μπορεί να μας πει περισσότερα για αυτό.  ;) Θα ήθελα να μάθω!

 

Κατα τ'άλλα φιλε sandiago αν θες πες και για ποιο μοντελο ibanez μιλάμε για να δούμε μήπως είναι από τις λεπτές S γιατί εκεί χάνεις αρκετό ποσοστό του ξύλου με το σκάψιμο καθότι είναι λεπτές και δε ξέρουμε αν χωράει και η μπαταρία,οπότε είναι ένα extra πρόβλημα.Binding νομίζω μπορεί να σου φτιάξει οποιοσδηποτε κανει custom κιθάρες.Εγω παντως εμπιστεύομαι πολύ τον Παναγιώτη Λάμπη (ή Λαμπή,δεν έχω καταλάβει ακόμα) γιατί ό,τι δουλεια και να μου χει κάνει ήταν τέλεια και πολύ οικονομική.

http://www.theartofwood.gr/

Πάρτον ένα τηλέφωνο,εξήγησε του τι θέλεις και πιστεύω ότι θα μπορεί να στο κάνει.Πριν όμως το αποφασίσεις σκέψου ίσως λίγο παραπάνω και τους άλλους παράγοντες που είπαμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απόσταση μεταξύ bridge&neck σε μια H-S-H είναι μεγαλύτερη απ'ότι σε μια H-H με αποτέλεσμα λογικά να έχεις αρκετά ασυνήθιστο ήχο στη μεσαία θέση.

έτσι κι αλλιώς...μιλάμε για τελείως διαφορετικό ήχο έαν βάλει 2 ΕΜG...και είπαμε, σε αυτό το σενάριο, ξεχνάς το μονό. Η δε απόσταση των 2 διπλών, είναι αυτή που ήδη υπήρχε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς binding? Kάτι τέτοιο?

http://www.jokerguitars.gr/?p=372

 

se sxesi me to binding ennow akrivws ayto, ποσο να κοστίσει αραγε καθοτι η κιθαρα ειναι μαυρη?

για τον μεσαιο μαγνητη δεν με νοιαζει να καταργηθει, το μοντελο ειναι rg1570

(τελικα πολλές συζητήσεις έχουν γίνει για emg , emg x, blackouts, τους duncan τους θεωρώ πιο muddy kai plastikoys)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να καταργήσεις τον μεσαίο μαγνήτη προτιμότερο είναι να βάλεις ένα HH pickguard της αρεσκείας σου παρά να βουλώνεις τρύπες με ξυλα και έξτρα φινιρίσματα κτλ.

Ετσι και αλλιώς σχεδόν όλες οι RG δείχνουν καλύτερες με pickguard παρά χωρίς.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου