Προς το περιεχόμενο

Για Dumble ήχο.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσο κάνει, σίγουρα πιο κάτω από το Ethos, αλλά τον Robben Ford ήχο σα να τον ακούω. ;)

Και εγώ, και όχι μόνο τον Robben Ford ήχο!! ;) ;) ;) ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο κάνει, σίγουρα πιο κάτω από το Ethos, αλλά τον Robben Ford ήχο σα να τον ακούω. ;)

 

Ο ίδιος ο Robben πάντως, όταν δεν έχει τους Dumble του, παίζει με ένα Zendrive.  ;)

 

Νομίζω ότι έχασες λόγω διακοπών μια συζήτηση σχετική με Dumble-o-πετάλια:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188107.0

 

όπου θα δεις ότι είναι πολύ εύκολο να έχεις ένα τέτοιου τύπου πετάλι. Παίρνεις ένα Alpha Drive. Ή κάνεις ότι εκείνοι: παίρνεις ένα Joyo και το βάφεις.  :P :P :P

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, το Ethos καλό είναι να μένει εκτός τέτοιων συζητήσεων, γιατί πρόκειται στην ουσία για μια προενίσχυση Dumble υλοποιημένη σε FET. Κανένα απολύτως από τα πετάλια σαν το Ecstasy, το Zendrive, το Small Fry, κλπ, δεν έχουν τον ήχο του καθαρού καναλιού ενός Dumble, ούτε φυσικά τις ρυθμίσεις (φίλτρα) με διακόπτες που έχει ο ενισχυτής.

 

Κλείνοντας να σημειώσω ότι, έχω ένα πετάλι που βγάζει (με αρκετό ψαξιμο) πολύ ικανοποιητικό "'ήχο Dumble". Εννοώντας πάντα τον OD ήχο. Είναι ένα Boss HM-2.  :o :o ;D

 

Το οποίο βέβαια έχει πειράξει ο Χρήστος (Crazy Tubes) κάνοντάς του μόντες που το έφεραν πιο κοντά στο... OCD.  :P Δες και την ιστορία με το Joyo (κλώνος του OCD) και τα συμπεράσματα δικά σου....

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Νομίζω ότι έχασες λόγω διακοπών μια συζήτηση σχετική με Dumble-o-πετάλια:

2)Κλείνοντας να σημειώσω ότι, έχω ένα πετάλι που βγάζει (με αρκετό ψαξιμο) πολύ ικανοποιητικό "'ήχο Dumble". Εννοώντας πάντα τον OD ήχο. Είναι ένα Boss HM-2.  :o :o ;D

1)Δεν την έχασα. ;)

2)Το οποίο είχα στη πεταλιέρα μου αρκετά χρόνια. :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δεν την έχασα. ;)

2)Το οποίο είχα στη πεταλιέρα μου αρκετά χρόνια. :)

 

1) Ναι, το θυμήθηκα μετά.  ;)

2) Το HM-2 είναι πολύ παρεξηγημένο πετάλι. Είναι το παλιότερο που μου έχει μείνει πλέον (22+ χρόνια το έχω). Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις είναι ένα εξαιρετικό 80s sound εργαλείο.

 

Στη συζήτηση πάντως, ο ήχος που ακούμε και έχουμε συνδιάσει με Dumble, πάρα πολλές φορές έχει να κάνει -προφανώς με τα δάκτυλα του γνωστού κιθαρίστα- αλλά επίσης και με τις άλλες επιλογές του στο gear. Για παράδειγμα ο Robben χρησιμοποιεί tapped humbuckers, και αυτός και ο Larry κάνουν πάντα roll back το volume, κλπ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου