Προς το περιεχόμενο

βιβλία για drums


stathopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη το κανεις αυτο στον εαυτο σου !!!!

Υπαρχουν πολυ ΚΑΛΥΤΕΡΑ και πολυ πιο ΣΥΓΧΡΟΝΑ βιβλια για τυμπανα..

 

Η ολη φιλοσοφια agostini ειναι 40 χρονια πισω! Σε καμμια συγχρονη μουσικη σχολη δεν χρησιμοποιειται η μεθοδος agostini

 

Μονο κατι απαλευτοι δασκαλοι - δημοσιοι υπαλληλοι το χρησιμοποιουν επειδη εχουν μεινει 40 χρονια πισω απο την εξελιξη του οργανου:

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κάνω ιδιαίτερα και το παλικάρι, μου έχει προτείνει αυτό το βιβλίο... τι να κάνω? :(

 

Να το πάρεις.

 

Ποτέ αυτές οι απόλυτες απόψεις hwept, δεν με έβρισκαν σύμφωνο. Νομίζω ότι είναι αρκετά απόλυτες. Δεν υπάρχει φιλοσοφία Agostini. Ούτε είναι 40 χρόνια πίσω. Τα "καινούργια" βιβλία, έχω την αίσθηση ότι, είναι ουσιαστικά αντιγραφή των παλιών.

 

Μελετάω τον Agostini αρκετό καιρό με σοβαρό δάσκαλο. Τόσο σοβαρός που έχει στείλει σε Ολλανδία ένα σωρό παιδιά.Δεν είναι ούτε δημόσιος υπάλληλος ούτε απάλευτος. Μην γενικεύεις μια κατάσταση που υπάρχει σε 4-5 ωδεία.

Φιλικά πάντα.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μελέτη του Agostini {αν και δεν περιλαμβάνει μπλαστ μπιτ} δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Ασε που 40 χρόνια πίσω τα drums είχαν ήδη διανύσει δεκαετίες ιστορίας και κατασταλάξει αρκετά.

 

dionisissab συμφωνώ σε όλα.

 

Φυσικά καλό είναι να μην πας μόνο με ένα βιβλίο. Λίγο απ τα παλιά, κάτι απ τα νέα...

 

stathopa: αυτό που μας ζητάς είναι παράνομο.  :-X

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μελέτη του Agostini {αν και δεν περιλαμβάνει μπλαστ μπιτ} δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Ασε που 40 χρόνια πίσω τα drums είχαν ήδη διανύσει δεκαετίες ιστορίας και κατασταλάξει αρκετά.

 

dionisissab συμφωνώ σε όλα.

 

Φυσικά καλό είναι να μην πας μόνο με ένα βιβλίο. Λίγο απ τα παλιά, κάτι απ τα νέα...

 

stathopa: αυτό που μας ζητάς είναι παράνομο.  :-X

 

Νομίζω ότι βρήκες τη χρυσή τομή: λίγο απ' τα παλιά λίγο απ' τα νέα.  ;)

ήθελα να το πω αυτό και παλαιότερα που είχε τεθεί το θέμα των βιβλίων του agostini. Θεωρώ ότι σημασία έχει ο καθηγητής περισσότερο παρά το βιβλίο. Μπορείς να διαβάσεις Γραμμική Άλγεβρα απ' τον Strang?  ;D Δεν νομίζω. με έναν καλό καθηγητή γίνεται όμως. Μεθοδικότητα θέλει και γνώση.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μελετη ποτε δεν κανει κακο.

 

Πιανεστε απο μια φραση μου και διαστρεβλωνετε νοηματα.

Εγω λεω (κ οχι μονο εγω) μετα λογου γνωσης (επειδη εχω κανει κ agostini κ αλλα πραγματα) οτι η ολη λογικη ειναι απαρχαιωμενη και εν πασει περιπτωσει μακρια απο το συχρονο τροπο αντιληψης κ διδασκαλιας του οργανου.

 

Δεν υπονοω οτι οποιος εχει μελετησει agostini ειναι κακος drummer (οποιος εχει τη μυγα να τη φερει πισω), ουτε οτι οποιος μελετησει agostini θα σπασει κανα χερι

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μελετη ποτε δεν κανει κακο.

 

Πιανεστε απο μια φραση μου και διαστρεβλωνετε νοηματα.

Εγω λεω (κ οχι μονο εγω) μετα λογου γνωσης (επειδη εχω κανει κ agostini κ αλλα πραγματα) οτι η ολη λογικη ειναι απαρχαιωμενη και εν πασει περιπτωσει μακρια απο το συχρονο τροπο αντιληψης κ διδασκαλιας του οργανου.

 

Δεν υπονοω οτι οποιος εχει μελετησει agostini ειναι κακος drummer (οποιος εχει τη μυγα να τη φερει πισω), ουτε οτι οποιος μελετησει agostini θα σπασει κανα χερι

 

Μα δεν είπα τίποτα τέτοιο. Η "απαρχαιωμένη λογική του Agostini" (που λες) βρίσκεται παντού γιατί πολύ απλά όλοι αντιγράφουν τους παλιούς. Και δεν υπάρχει απαρχαιωμένη αντίληψη, νομίζω. 

Οι καθηγητές που κάνουν Agostini (πάρα πολλοί) κάτι θα ξέρουν παραπάνω. Μια χαρά βιβλιαράκια. Αν θέλει να εντριφήσει παραπάνω, υπάρχει πιο εξελιγμένη βιβλιογραφία. Αλλά η βάση των βιβλίων του Agostini είναι μια χαρά. προσωπική άποψη.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ξεπερασμενη λογικη (το απαρχαιωμενη ειναι πολυ στομφωδες). και πρακτικα..... στον agostini μαθαινεις να εισαι λιγο "μονοπατος". Δεξι χερι καλο ? Συνεχεια lead με δεξι, ολες οι ασκησεις δεξια κλπ. Στη "μοντερνα" λογικη περναει πολυ το εναλλαξ

 

 

και αλλα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθαινεις να εισαι λιγο "μονοπατος". Δεξι χερι καλο ? Συνεχεια lead με δεξι, ολες οι ασκησεις δεξια κλπ.

 

γι αυτό υπάρχει ο δάσκαλος που σου λέει:

"αυτή την πολύ καλή άσκηση για το δεξί, τώρα να τη μελετήσεις με το αριστερό"

;)

 

 

 

> αυτο ήταν το 600στό ποστ μου! Πήρε 7 χρόνια, αλλά τα κατάφερα! :P  ;D

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου