Προς το περιεχόμενο

match vs traditional???


lefteris81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174842.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166932.0

 

Καταρχην γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

 

Καλο ειναι να εισαι ανετος και με τα δυο μια και ο ΗΧΟΣ που βγαζεις αλλαζει ΠΟΛΥ αναλογα με το grip,οποτε γιατι να μην εχεις επιλογες?

 

Προσωπικα ηχητικα προτιμω το traditional μια και βγαζει πιο κοφτο,στακατο και σκαστο ηχο,ειδικα στα rimshots.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για τον τρόπο γραφής μου...δεν ήξερα!!

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! :)

 

σκέφτομαι να αγοράσω το dvd του jojo mayer, είναι καλή επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγοραζω αυτοκινητο της τουοτα ειναι καλο ???

 

Ποιο DVD σκεφτεσαι ? Αν εννοεις το secret weapons for the modern drummer ειναι ενα παρα πολυ καλο dvd που πραγματευεται μονο θεματα τεχνικης χεριων.

 

Τωρα το αρχικο σου ερωτημα ειναι παρα πολυ γενικο. αν γραψεις τον τιτλο του θεματος στο youtube θα δεις πολλους καταξιωμενους drummer να μιλανε για το θεμα...

 

Η γνωμη μου ειναι οτι το ερωτημα δεν ειναι ασπρο μαυρο. Παρολα αυτα φαινεται οτι αναλογα με ο ειδος συναντας και το αναλογο grip, το οποιο μαλλον δεν μπορει να θεωρηθει τυχαιο

 

παραδειγμα

 

Σε Jazz drummers το ποσοστο traditional matched μπορει να ειναι 70 - 30

Σε fusion drummers 80 - 20

Σε latin 50 - 50

Σε rock 20 - 80

Σε metal 0- 100 (ο mark zonder  δεν μετραει  ;))

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το traditional grip δίνει μία εντελώς άλλη αίσθηση στο γκρουβ σε jazz-funk-fusion παιξήματα ,αλλά δεν έχει και τον παχύ και δυνατό ήχο του matched grip.Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με το στυλ σου.Από την μικρή μου εμπειρία,βέβαια, θεωρώ πως είναι καλό να ξέρεις να παίζεις το οτιδήποτε ,ακόμα και να μην χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις ποτέ.Όπως είχε πει και ο Tommy Igoe ''Drums are all about choices''.

 

Υ.Γ.hwept Εξαιρείται κι ο Virgil Donati???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν δυο posts δικα μου στο sectiοn drums & percussion στην σελιδα 8 με τιτλους :Ασκησεις ενδυναμωσης αριστερου χεριου για traditional grip 2-10-2011 ,συνεχεια ασκησεων τεχνικης αριστερου χεριου στην ιδια σελιδα  6-10-2011.

Μπορει να σου λυσουν καποιες αποριες η να παρεις καποιες ιδεες .Για οτι δεν ειναι κατανοητο μπορεις να ρωτησεις..εδω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου