Προς το περιεχόμενο

κράτημα μπακέτας,traditional vs normal


danos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και θαυμάζω το jojoMayer δεν ήξερα ότι έχει πει τέτοιο πράμα...

 

προσωπικά χρησιμοποιώ και τις δύο τεχνικές σε ότι βολεύει κατα περίπτωση... είναι πολλές φορές που γυρνάω απ το ένα στυλ στο άλλο εν μέσω κομματιού...

 

πιστεύω ότι για κάποιον που ξεκινάει, μπορεί το traditional να χει λίγο παραπάνω ζόρι, αλλά αξίζει να ασχολιθεί κανείς κ μ αυτό...

 

=

δεν ψηφίζω, δεν τα ξεχωρίζω. αν είναι υποχρεωτικό θα μενα στο παραδοσιακό για "συναισθηματικούς λόγους"... 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και θαυμάζω το jojoMayer δεν ήξερα ότι έχει πει τέτοιο πράμα...

 

Στο dvd του το έχει αναφέρει εκεί που αναλύει traditional grip και match grip  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να εισαι ανετος και με τα δυο ;)

 

Ναι καλό είναι, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο καλό ώστε να δικαιολογεί το σχεδόν διπλάσιο χρόνο μελέτης που χρειάζεται για να το πετύχεις.

 

Ο λόγος που προέκυψε η παραδοσιακή λαβή είναι ότι αυτή χρησιμοποιούσαν οι στρατιωτικό-marching τυμπανιστές, επειδή έτσι όπως τους κρεμόταν (το τύμπανο…) μπροστά τους, ήταν ο μόνος τρόπος να το χτυπήσουν με το αριστερό. Λογικό ήταν λοιπόν, να περάσει και στους "dance drummers" όταν εμφανίστηκε το σετ. Βέβαια, μετά προέκυψε εκείνος ο συμπαθητικός τύπος, μαζί με τους άλλους τρεις τους πώς-τους-λέγανε απ' το Λίβερπουλ, και έφερε τα πάνω κάτω…

 

Μερικοί από τους καλύτερους ντράμερς στον κόσμο έπαιζαν ή παίζουν κυρίως με τη παραδοσιακή λαβή (Rich, Gadd, Lang, Copeland και σχεδόν όλοι οι παλιοί τζαζίστες), μερικοί άλλοι κυρίως με τη matched (Cobham, Paice, Bruford, Bill Stewart) και άλλοι και με τις δύο (Roach, Williams, Powell). Επειδή όλοι οι παραπάνω είναι κατά γενική ομολογία τέρατα στο χώρο τους - που καλύπτει είδη από την παραδοσιακή τζαζ μέχρι το metal - προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν στρωθείς και μελετήσεις με το σωστό τρόπο, η λαβή που θα επιλέξεις δεν έχει καμία σημασία (η σχεδόν καμία, για να μην είμαι απόλυτος...).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και παίζω με normal έχω παρατηρήσει πως η παραδοσιακή λαβή δίνει περισσότερο "attack" στο χτύπημα.

Ακούγεται δηλαδή πιο κοφτό και πιο δυνατό.

Επίσης έχω την εντύπωση πως οι drummer με παραδοσιακή λαβή έχουν διαφορετικό χτύπημα και ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aν και παίζω με normal έχω παρατηρήσει πως η παραδοσιακή λαβή δίνει περισσότερο "attack" στο χτύπημα.

Ακούγεται δηλαδή πιο κοφτό και πιο δυνατό.

 

Εννοείς ότι γίνονται πιο εύκολα τα rimshots;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι "κλινικα" αποδεδειγμενο οτι η παραδοσιακη λαβη δινει περισσοτερες δυνατοτητες που η νορμαλ δεν μπορει να δωσει. Τοσα χρονια αυτο που φαινεται ειναι οτι απλα για τους περισσοτερους ντραμμερ η παραδοσιακη λαβη αποτελει καποιο ειδος φετιχ. Οι φτασμενοι ντραμμερ που προαναφερθηκαν θα παιξουν ακριβως τα ιδια με παραδοσιακη και νορμαλ λαβη και μαλιστα αυτα που θα παιξουν θα τα κανουν να ακουστουν το ιδιο. Και αυτο ειναι κατι που μπορει ευκολα να γινει αντιληπτο αν σκεφτειτε πως με το ενα χερι κρατανε traditional και με το αλλο matched. Αν υπηρχε καποιος πολυ σοβαρος λογος για traditional τοτε θα πιαναμε και τις 2 μπακετες με traditional grip. Το traditional grip αποτελει περισσοτερο παρακαταθηκη απο marching ορχηστρες οπως ανεφερε ο Harris παρα αναγκαιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου