Προς το περιεχόμενο

κράτημα μπακέτας,traditional vs normal


danos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν και παίζω με normal έχω παρατηρήσει πως η παραδοσιακή λαβή δίνει περισσότερο "attack" στο χτύπημα.

Ακούγεται δηλαδή πιο κοφτό και πιο δυνατό.

Επίσης έχω την εντύπωση πως οι drummer με παραδοσιακή λαβή έχουν διαφορετικό χτύπημα και ήχο.

καταρχας γουσταρω πολυ το ονομα σ ;D ;D

ον τοπικ τωρα

εχω δει τον αναστασιαδη 2-3 φορες να παιζει σολο και αλλαζε το κρατημα στην διαρκεια

και οντως οταν κρατουσε με traditional ηταν πιο κοφτος ο ηχος του,επισης τον εβλεπα να παιζει τα break κτλ κτλ

με μεγαλυτερη ευχερεια.αποκει και μετα ειναι πως θα σου κατσει το κρατημα πιστευω,

εμενα πχ δεν με βολεψε κθλ οταν δοκιμασα με traditional,αισθανομουν σαν αναπηρος :P

μπορει να κανω και λαθος,whatever ;D

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι γίνονται πιο εύκολα τα rimshots;

 

 

Οχι δεν μιλάω για rimshots. Για χτύπημα πάνω στη μεμβράνη μιλάω.

Απλά εγώ είμαι niewbie και παρατήρησα το παραπάνω.

Ισως ένας έμπειρος το χειρίζεται το ίδιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κι εγώ, σαν newbie/wannabe ντράμμερ δεν το 'χω το traditional grip, αλλά πιστεύω ότι κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να βγάλει τον ίδιο ήχο και με τα δύο χτυπήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εντελως διαφορετικος ο ηχος μεταξυ των δυο grip (& αυτος ειναι αλλωστε ο  λογος που τα χρησιμοποιουν και τα 2 καποιοι ντραμμερ),γενικα το traditional δινει εναν πιο στακατο ηχο (σκεψου Stewart Copeland,Charlie Watts,Steve Jordan) αλλα με το matched μπορεις να παιξεις παρα πολυ δυνατα (και με το traditional μπορεις αλλα σιγουρα οχι τοσο οσο με το matched)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αχχχχ... τα αιωνια ερωτηματα.

Λοιπον παιδια:

Η γενικη και στανταρ βιοφυσικη δομη του ανθρωπινου σωματος ειναι πολυ τυποποιημενη:

2 χερια, 2 ποδια, ταδε αρθρωσεις κλπ.

Συνεπως τι ποιο λογικο απο το οτι αν κρατησεις την μπαγκετα διαφορετικα αλλαζουν και οι δυνατοτες σου?

Γιατι κορυφαιοι ντραμμερ χρησιμοποιουν ΚΑΙ τους δυο τροπους?

Ο ηχος ειναι διαφορετικος.

Το παιξιμο ειναι διαφορετικο.

Δεν ξερω για εσας, αλλα ο Child Of Story αλλαζει εν μεσω κομματιου, αν χρειαστει κατι τετοιο.

 

Μυθος:

Η traditional λαβη δινει περισσοτερες δυνατοτητες, σε εξελισσει πιο πολυ σαν ντραμμερ, γινεσαι πιο καλος αν την μαθεις κλπ.

Πραγματικοτητα:

Ποσες φορες εχω παει σε συναυλιες με μουσικοφιλους φιλους μου που δεν παιζουν ντραμς, και βλεποντας στο συγκροτημα ντραμμερ με traditional λαβη αναφωνουν "Αυτος πρεπει να ξερει πολυ γιατι παιζει με το... ελα πες το... με το χερι ετσι..."  ;D ;D ;D

Η μονη αληθεια ειναι οτι το πιο "δυσκολο" εντυπωσιαζει...

Η αληθεια επισης ειναι οτι στις συναυλιες σχεδον ολοι οι ντραμερ που χρησιμοποιουν traditional λαβη βρισκονται συνηθως σε αρκετα καλο τεχνικο επιπεδο, επειδη απλουστατα εχουν ξεκ*λωθει για να την μαθουν, και πολυ συχνα με ωδειο, δασκαλους, βιντεο κλπ αναγκη που δεν δημιουργειται τοσο επιτακτικη σε αυτον που ξεκινα με matched λαβη.

 

Μυθος:

Μονο με traditional λαβη μαθαινεις πραγματικα ντραμς.

Πραγματικοτητα:

Και με τα δυο σε ικανοποιητικο επιπεδο παιζεις τα παντα, χωρις να παψει να σου προσφερει καποια επιπλεον πραγματα το ενα και καποια επιπλεον πραγματα το αλλο.

 

Μυθος:

O ενας η ο αλλος ειναι ο "σωστος" τροπος να παιξεις.

Πραγματικοτητα:

Σωστο ειναι αυτο που φερνει αποτελεσμα. Αν αυτο που ακους στο κεφαλι σου μπορεις να το επιτυχεις κρατωντας την μπαγκετα με την μασχαλη, σημασια εχει οτι το πετυχες, οχι το πως.

 

επεται συνεχεια με το επομενο log-in...  :)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου