Προς το περιεχόμενο

HiWatt ή άλλος λαμπάτος για stoner


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι πολυ και για laney. Πιο συγκεκριμενα τον vc30... Eκτος θεματος βεβαια η καταληξη, αλλα ειμαι αναμεσα σε orange thunder 30 και laney vc30. Καποιος που να εχει συγκριτικη αποψη απο αυτα τα μοντελα?

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει δεν συγκρίνεται ο Laney του video με τον VC30...

Πολύ τίμιοι οι Laney με καλό βρώμικο (χωρίς να είναι τπτ ιδιαίτερο όμως). Φοβάμαι ότι το 1x12" combo μπορεί να σε περιορίσει. Πάλι εδώ θα πω ότι εξαρτάται από τη χρήση που το προορίζεις! Από τους δύο θα προτιμούσα τον Orange (ιδανικά με μια καλή 4x12" άντε 2x"12)!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω άποψη για τον VC30, τον έχω στην κατοχή μου κάποιους μήνες τώρα. Κιθάρα στρατοκάστερ με μονους.

 

Για τα γούστα μου, ειναι απιστευτος ενισχυτής, μακράν ό,τι καλύτερο έχω ακούσει, ακόμα και απο πολύ πιο ακριβές προτάσεις.

 

Φοβερό "βρετανικο" καθαρό, και πολύ ισορροπημένο βρώμικο κανάλι, χωρίς πολύ gain βεβαια, αλλά φαντάζομαι με διπλους θα βρωμίζει πολύ περισσότερο, όπως και ναχει δε χρειάζομαι πιο πολλή βρώμα.

 

έχω και ένα SD1 μπροστά με 0gain το οποίο οταν το ενεργοποιώ φουντώνουν λίγο οι αρμονικές.

 

ο ενισχυτής έχει φοβερή απόκριση στις δυναμικές, τα κανάλια του είναι ισορροπημένα μεταξύ τους, δηλαδή ακούγονται οτι προέρχονται απο τον ίδιο ενισχυτή, βασικό για μένα. Άλλοι ενισχυτές έχουν τελειως διαφορετικό χαρακτήρα στα κανάλια τους.

 

το equalizer του σου παρέχει χρήσιμες ρυθμίσεις σε όλο το εύρος, πραγματικά ό,τι ρυθμιση και να κάνεις ακουγεται ωραία. Σε λάιβ ή πρόβες δε χάνεται ανάμεσα στα άλλα όργανα, αλλά ούτε και καλύπτει τους άλλους.

 

Πραγματικά δε ξέρω πως να περιγράψω έναν ενισχυτή, αλλά ο συγκεκριμένος μου έχει κάτσει απίστευτα, δε τον αλλάζω με τίποτα, να φανταστεις απο όταν τον πήρα δεν έχω ξανανοίξει αγγελίες, που παλιά τσεκαρα κάθε μέρα τι παίζει.. ;D

 

αν είσαι στην αθήνα, κερνάω καφέ αμα θες να τον ακουσεις. Από τετάρτη ομως.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποιος laney ειναι αυτος του βιντεο... Μιλαω παντα για κεφαλες, αν και τον VC30 δεν τον βρηκα σε κεφαλη... Η χρηση για την οποια προοριζεται ειναι η αναπαραγωγη hard rock, rock, stoner και γενικα ηχους απο το φασμα της rock. Η τιμη βεβαια κυμαινεται σε μικρα φασματα. Ταβανι τα 500 ευρω. Σκεφτομαι την λυση των μεταχειρισμενων φυσικα, γιατι δυσκολα μπορω να διαθεσω περισσοτερα...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Irakli ευχαριστω πολυ για τα κατατοπιστικοτατα σχολια. Δυστυχως ειμαι Θεσσαλονικη και στα κοντα δεν νομιζω να κατεβω προς τα κατω... Χρησιμοποιω μονο διπλους (les paul) και υποθετω πως αυτο δινει περισσοτερο ογκο στον ηχο με οποιονδηποτε ενισχυτη κι αν συνδεθει. Βγαινει σε κεφαλη ο συγκεκριμενος?

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρος ο καφες, μολις είδα οτι είσαι σαλόνικα...

 

τάκη δε θα έλεγα πως ο vc30 δεν έχει ιδιαίτερο βρώμικο. Το βρώμικό του έχει χαρακτήρα, και μάλιστα χαρακτήρα που δε μοιάζει με άλλης εταιρίας. Προσωπικά ο χαρακτήρας του μου ταιριάζει απόλυτα, οπότε πλέον είναι θέμα υποκειμενικό το αν θα τον επιλέξεις ή όχι. Για μένα δεν υπολείπεται πουθενά σε σχέση με άλλους ενισχυτές.

 

Το 1χ12 κομπο που έχω εγώ, μια χαρά όγκο δίνει και σε συνθήκες λάιβ, δεν ξέρω αν θα χρειαζόταν ολόκληρη 4χ12 για να αισθανθείς ωραία όταν παίζεις. Σίγουρα θα έχει διαφορά, αλλά δε το βρίσκω απαραίτητο.

 

zakky ο vc δε βγαίνει σε κεφαλή, αλλά δε νομίζω πως σου είναι απαραίτητο να κουβαλάς και μια καμπινάρα μαζί σου. Από μουσικές παίζω απο φανκ, μέχρι στονερ, και με την στρατ μου το gain ειναι όσο πρέπει. Με διπλούς φαντάζομαι θα έχεις σίγουρα πιο πολλή βρώμα (αν τη χρειάζεσαι).

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο jcm2000 TSL100 υπερβολικα μεγαλος (σε watt), οπως και ο JCM2000 DSL. Επισης, τα πολλα κουμπια με εκνευριζουν... Οι marshall επαψαν να αποτελουν πιθανες επιλογες για μενα, καθως τα μοντελα που μου αρεσουν ειναι αρκετα ακριβα και καθως κατεχω εναν ηδη και γενικα εχω παιξει με αρκετους marshall, αναζητω διαφορετικο ηχοχρωμα...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και ο JCM2000 DSL

 

50 watt ειναι δεν εχει λοιπον μεγαλυτερη ενταση απο τον 30αρι Laney που κοιτας (αντε να εχει 1 με 1,5  db) .

 

και εχει και λιγα κουμπια....

 

το να προτιμησεις τον Laney απο αυτον τον ενισχυτη ειναι σαν να προτιμας το Lada απο την Ferrari... ;D

 

ριχτου μια ακροαση δεν χανεις τιποτα ΙΜΗΟ ειναι ο καλυτερος μοντερνος Marshall.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου