Προς το περιεχόμενο

HiWatt ή άλλος λαμπάτος για stoner


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Το θεμα ειναι προσδιορισμενο συνοπτικα στον τιτλο. Τι παιζει με αυτους τους ενισχυτες? Απο οτι ειδα στο επισημο site ειναι αγγλικης κατασκευης...Που μπορω να τους ακουσω στο Ελλαντα? Εψαξα στο νετ και δεν μπορεσα να βρω καποιον που να τους εμπορευεται, εκτος απο μερικους οικους στο εξωτερικο. Θεσσαλονικη ειμαι για να προλαβω την ερωτηση. Ποιοτικα ειναι καλοι? Εμπιστη η κατασκευαστρια εταιρεια? Εκανα μια μινι ερευνα και για να προλαβω και αυτη την ερωτηση, το υφος που θα κληθει να υποστηριξει ειναι προς το stoner. Οποτε πιστευω πως ταιριαζει γαντι. Μιλαω παντα για τις λαμπατες εκδοχες. Οι τιμες που κυμαινονται? Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη.

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν κανει για stoner αυτος ο ενισχυτης,ειναι πολυ καθαρος και δεν εχει βρωμικο καναλι (στους πραγματικους vintage Hiwatt αναφερομαι οχι στα reissue τα οποια δεν εχουν και μεγαλη σχεση με τους original).

 

Ο πιο γνωστος χρηστης Hiwatt ειναι ο David Gilmour.

 

Στην Ελλαδα αποκλειεται να τους βρεις (και τους original & τους reissue).

 

Oi original ειναι απο τους καλυτερα κατασκευασμενους ενισχυτες ever (οι reissue οχι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα εχω ακουσει αυτα τα υβριδια...αν δεν ειναι μονοκαναλος δεν ειναι Hiwatt in my book.... ;D

 

Αλλα το  να αγορασεις εναν ενισχυτη που δεν μπορεις να ακουσεις δεν ειναι ρισκο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονοκαναλος. Δεν εχω σκοπο να τον αγορασω αν δεν τον ακουσω πρωτα... Τοτε ας προσανατολισω το ερωτημα μου διαφορετικα. Ποιες κεφαλες να κοιταξω που να ανταποκρινονται σε αυτο το ειδος?

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά στα λέει ο Superfunk. Με μια μικρή διευκρίνηση. Αν έχεις τις βρωμιές σου σε πετάλια (πχ ένα βαρβάτο fuzz) μια χαρά stoner θα παίξεις με έναν Hiwatt. Θα σου δώσει το τρομερό headroom και από εκεί και πέρα θα είσαι άρχοντας. Μιλάμε βέβαια για του παλίους καλούς Hiwatt που δεν έχουν καμία σχέση με τους σημερινούς.

 

Και για απάντηση στο ερωτήμα που θέτεις μετά, είναι ανάλογα τα γούστα σου. Η κλασική λύση είναι οι (καινούργιοι) Orange αλλά το θέμα εξαρτάται πάλι με το τι παίζεις (πετάλια κιθάρα καμπίνες κλπ) και τι θέλεις να πετύχεις!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Το θεμα ειναι προσδιορισμενο συνοπτικα στον τιτλο. Τι παιζει με αυτους τους ενισχυτες? Απο οτι ειδα στο επισημο site ειναι αγγλικης κατασκευης...Που μπορω να τους ακουσω στο Ελλαντα? Εψαξα στο νετ και δεν μπορεσα να βρω καποιον που να τους εμπορευεται, εκτος απο μερικους οικους στο εξωτερικο. Θεσσαλονικη ειμαι για να προλαβω την ερωτηση. Ποιοτικα ειναι καλοι? Εμπιστη η κατασκευαστρια εταιρεια? Εκανα μια μινι ερευνα και για να προλαβω και αυτη την ερωτηση, το υφος που θα κληθει να υποστηριξει ειναι προς το stoner. Οποτε πιστευω πως ταιριαζει γαντι. Μιλαω παντα για τις λαμπατες εκδοχες. Οι τιμες που κυμαινονται? Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη.

 

Kάνε μια αναζήτηση για προηγούμενα θρεντς επί των Hiwatt στο φόρουμ, όπως και για το στόνερ. Είναι ένα είδος που δεν απαιτεί τίποτα το απελπιστικά ιδιαίτερο από πλευράς distortion: πολύ μεγαλύτερη σημασία έχει η δικιά σου έμπνευση. Είτε καθαροί με καλό headroom και πετάλια, είτε semi-dirty που θα προσθέτεις κάποιο boost/overdrive/fuzz, είτε βρώμικοι με δικό τους gain θα σου κάνουν - η τελική επιλογή πρέπει να είναι σύμφωνη με το δικό σου ηχητικό στίγμα.

 

Από κει και πέρα οι Hiwatt που κατασκευάζονται σήμερα υπάρχουν και στις τρεις αυτές κατηγορίες (από πιστά vintage reissues - ναι, με αρκετά έως πολύ καλή σχέση με τους παλιούς - μέχρι νέα high gain μοντέλα), και φυσικά έχουν ένα ιδιάζον ηχόχρωμα που δεν μπορεί κανείς να σου πει αν θα σου αρέσει εκ των προτέρων. (Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχω δει ποτέ έναν σε μαγαζί, και δεν γνωρίζω αν και πού υπάρχουν.)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε και εγω πριν μερικους μηνες ημουν ακριβως στο ιδιο διλλημα.οι hiwatt οπως προαναφερθηκε εχουν ενα απιστευτο καθαρο καναλι το οποιο δεχεται πεταλια παρα πολυ καλα.Εαν χρησιμοποιεις καποιο πεταλι για τ distortion θα ειναι εξαιρετικη επιλογη.Εαν παλι θες να χρησιμοποιεις το distortion του ενισχυτη για stoner και σε λογικες τιμες γι μενα δυο ειναι οι επιλογες σου

orange or 15

marshall vintage modern

εγω τελικα επελεξα τον marshall και εχω βρει ηχαρα και με εχει βγαλει ασπροπρωσο τοσο σε ηχογραφησεις οσο και σε live.(η μπαντα που ειμαι σε τετοια πλαισια κινειται)Αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες εδω ειμαστε.Παντως να εχεις υπ οψην σου εχει παρα πολυ μεγαλη σημασια η καμπινα που θα εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ενας αλλος καλος ορανγε ειναι αυτος (τον ξεχασα πριν )

 

και ενα video με τον marshall

 

 

 

το κακο με τους orange οτι ειναι λιγα σχετικα watt.Για σπιτι μια χαρα αλλα για live εξαρταται απο τον drummer ασε που δεν θα εχεις και καθαρο καναλι παραλληλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου