Προς το περιεχόμενο

Korg Trinity lovers vs Triton lovers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

cos-dr αυτο που ζητας το εχει το oasys..triton,karma,analogue modelling,bx3, ολα σε ενα και...πολυ καλο..η τιμη του ειναι ομως απλησιαστη.. :lol: :lol: εγω θα σου προτεινα παντως σαν δευτερο οργανο να παρεις απο αλλη εταιρεια,με διαφορετικο ηχο...αν βρεις κανενα xp-30 π.χ θα με θυμηθεις και θα ...πινεις νερο στο ονομα μου :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ζήτησα εγώ και πότε ρε παιδιά??

 

Οταν γράφαμε το θεμα αυτό αν θυμάμαι καλά δεν είχε βγεί το OASYS, και εγω δεν ψαχνω για μηχάνημα εδω και 3 χρόνια, μου φτάνουν αυτα που έχω.

 

Πάντως όντως αν δείτε, όταν έγραφα το post ήμουν οσαν προφήτης, η Korg ανακοινωσε το OAsys πολύ πιο μετά,

 

Η προφητεία μου έγινε πραγματικότης , λέγοντας οτι πρέπει να συνδυαστεί το triton με το karma.

 

:lol:

 

Που ξεθάφτηκε αυτό το θέμα, η μάλλον γιατί και μάλιστα αυτό που αναρωτιέμαι είναι γιατί τώρα. ?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

παιδια κατι ακομα...την μηχανη συνθεσης του trinity δεν την εβαλε σε κανενα αλλο οργανο η korg...to triton le εχει την HI οπως ολα τα triton σωστα? το trinity εχει την access συνθεση ηχου η οποια την δωσανε ενα μεγα αβανταζ ολοι για τον ξεχωριστο "αερινο ηχο" της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες πρόσθετες διορθώσεις σχετικά με διάφορα που ειπώθηκαν.

Το Trinity διατηρεί τα δείγματα (samples) και μετά το turn off στη μνήμη του διοτί τα αποθηκεύει σε Flash Rom (onboard στην PBS) και όχι στο σκληρό του HDR. Συνεπώς η PBS και μόνο αρκεί για να αποθηκεύσει τα δείγματα.

 

H τεχνολογία Karma είναι διαθέσιμη και σε Triton εδώ και αρκετό καιρό με τη χρήση κατάλληλου software αλλά προφανώς οταν συζητιόταν το θέμα δεν ήταν.

 

Το Trinity επιτρέπει υπό προϋποθέσεις την χρήση 8 insert fx + 2 master fx και αν μάλιστα πρόκειται για το Trinity Plus προσθέστε άλλα 2 από τον onboard fx processor της Solo-Tri.

 

Όσον αφορά Triton Vs Trinity θεωρώ οτι σε κάποιους ήχους υπερτερεί σαφώς το Trinity αλλά σε κάποιους άλλους το Triton. Πάντως θεωρώ μεγαλύτερο επίτευγμα το Trinity του 96 από το Triton Classic του 99 λαμβάνοντας υπόψη την τεχνολογία σε σχέση με την εποχή αλλά σαφώς και το άλμα προόδου από γενιά σε γενιά των synth της.

 

Πάντως το να αποφανθώ για το ποιο έχει τον καλύτερο ήχο έχοντας στην κατοχή μου μεταξύ άλλων τα

 

Trinity Plus/V3

Triton Le

Triton Extreme με Moss

 

δεν είναι κάτι πολύ έυκολο. Εντάξει το Le είναι μια κλάση κάτω λόγω απουσίας κάποιων δυνατοτήτων που βρίσκει κανείς στα άλλα αλλά όταν συγκριθούν όλα μαζί χωρίς να γίνεται χρήση των παραπάνω δυνατοτήτων των άλλων δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Εννοείται δεν λαμβάνουμε υπόψη Analog/Physical Modeling που δεν υφίστανται στο Le ούτε σαν optional

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω εχω το trinity v3 αλλα θα ηθελα να το δωσω για κατι νεοτερο και για live εφαρμογες...(μιας και στο στουντιο αρκουμαι με τα motif es7 k motif xs8)αλλα οποτε διαβαζω post  που το αφορουν μετανιωνω και το σεβομαι...καταλαβαινω οτι ηταν καλη η κινηση μου να το παρω(το '98 και μαλιστα με 1.000.000δρχ)αλλα στεναχωριεμαι που δεν υπαρχουν επεκτασεις στο εμποριο οπως για sampler load...βρηκα μονο μια επεκταση για σκληρο δισκο 130€ απο bon θεσσαλονικης...

αλλα δεν ζηλεψα οταν ειχε βγει το triton τοτε...για δες που ειμαι συναισθηματικος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου