Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση νέων μπασιστικών ακουσμάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..και δεν αναφέρθηκε ακόμη ο Lemmy    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Είπαμε να μιλήσουμε για μπασίστες... Όχι για lead 4 string guitars...

Και το λέει αυτό άνθρωπος που έχει τους motorhead tattoo!!! Αλλά μην μπερδευόμαστε... Εδώ ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ Stanley Clarke και δεν αποδίδει "επακριβώς" την έννοια του όρου μπασίστα (έτσι όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου βέβαια)... ΜΗ ΜΕ ΒΡΙΣΕΤΕ!!! Τον σέβομαι ΑΠΕΙΡΑ! Απλά είναι λίγο "διαφορετικός" για τα γούστα μου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλά μετά από 15 χρόνια (σκληρής) μελέτης θα μαμεί και θα δέρνει οπότε δεν θα έχει πρόβλημα τι δεν θα μπορεί να παίξει γιατί άλλοι θα μελετάνε τι παίζει αυτός :P

Εσύ...πόσα χρόνια θέλεις ακόμα? ;D ;D...ήδη πέρασες στο σάμπλινγκ!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το θέμα είναι ωραίο και χρίζει συζήτησης...

Τα παιδιά που ξεκινάνε μπάσο ξεκινάνε και μελετούν flea-marcus miller-patitucci κλπ κλπ...Δεν είναι λίγο άτοπο?Είναι σαν να θέλω να φτιάξω ένα σύνθετο κινέζικο πιάτο χωρίς να ξέρω πως φτιάχνεται το ρύζι...Όλοι αυτοί οι μπασίστες έχουν πάρει τεχνικές και στυλ από τους παλιούς.

Αν δεν ξέρουμε τους παλιούς μπασίστες,της motown της bebop του Rock N Roll της γενιάς του woodstock πώς θα έχουμε άποψη για το μπάσο?

Όλα αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου αλλά του Trey Gunn στη σελίδα του

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια και το ρίξαμε στους... εύκολους  ;D για άταστο Steve Baily  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Μόνο που θες καμιά 50αρια χρόνια για να παίξεις έτσι  ;D ;D ;D ;D

 

ΥΓ1: Μάραθε έβαλα το Secret World- δώστε Levin στον λαό  ;D 8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ1: Μάραθε έβαλα το Secret World- δώστε Levin στον λαό  ;D 8)

Το συγκεκριμένο, πρέπει να το βλέπεις...όχι απλά να το ακούς. Τότε καταλαβαίνεις τι κάνει ο άνθρωπος και ότι κλέβει τη παράσταση!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασικά το θέμα είναι ωραίο και χρίζει συζήτησης...

Τα παιδιά που ξεκινάνε μπάσο ξεκινάνε και μελετούν flea-marcus miller-patitucci κλπ κλπ...Δεν είναι λίγο άτοπο?Είναι σαν να θέλω να φτιάξω ένα σύνθετο κινέζικο πιάτο χωρίς να ξέρω πως φτιάχνεται το ρύζι...Όλοι αυτοί οι μπασίστες έχουν πάρει τεχνικές και στυλ από τους παλιούς.

Αν δεν ξέρουμε τους παλιούς μπασίστες,της motown της bebop του Rock N Roll της γενιάς του woodstock πώς θα έχουμε άποψη για το μπάσο?

Όλα αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου αλλά του Trey Gunn στη σελίδα του

 

Πολύ σωστά τα είπε ο μάστορας.

 

Είχα πρόσφατα μια συζήτηση επί του θέματος, για τους ανούσιους «σρεντοκιθαρίστες» της εποχής μας και το συμπέρασμα ήταν ότι μάλλον δεν έχουν ακούσει τα βασικά- μπλουζ/ροκ- αλλά άρχισαν κατευθείαν με τα... πουρουπουπού  ;D

 

Οφείλουμε να ξέρουμε τις βάσεις για να πάμε παρακάτω.

 

ΥΓ: Το βλέπω  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο, πρέπει να το βλέπεις...όχι απλά να το ακούς. Τότε καταλαβαίνεις τι κάνει ο άνθρωπος και ότι κλέβει τη παράσταση!

Ισχύει...Έβλεπα ένα live από τα 80s των Crimson από την Ιαπωνία(φυσικά) όπου παίζανε το dig me...Σε κάποια φάση βλέπω τον Levin ο οποίος φόραγε το stick,το musicman και τα έπαιζε και τα 2!!!με το άλλο χέρι έπαιζε τα μπάσα πλήκτρα και έκανε και φωνητικά!!!άλλο να το βλέπεις και άλλο να το ακούς...

 

King Crimson - Three of a Perfect Pair - Live in Japan

 

Για του λόγου το αληθές στο 36:30

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας από τους αγαπημένους μου, είναι ο Eberhard Weber που τον έχουμε δεί αρκετές φορές στην Αθήνα με τον Garbarek.

 

Επίσης, για τον ΟΡ, καλό είναι να βρείς το DVD του Stanley Clarke "Night School"

http://www.cduniverse.com/productinfo.asp?pid=7384430

που έχει φέρει όλους τους πιθανούς (και απίθανους) μπασίστες για να τζαμάρουν μαζί του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ...πόσα χρόνια θέλεις ακόμα? ;D ;D...ήδη πέρασες στο σάμπλινγκ!!!!

Εγώ φίλτατε δεν μελετάω πια! Τα 2 χρόνια που ΜΕΛΕΤΗΣΑ έκανα πολύ μεγάλα άλματα σε σχέση με τα 6 χρόνια που απλά έπαιζα... Οπότε αν κάποιος ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ 15 χρόνια πιστεύω πως θα φτάσει σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικό επίπεδο...

 

Βασικά το θέμα είναι ωραίο και χρίζει συζήτησης...

Τα παιδιά που ξεκινάνε μπάσο ξεκινάνε και μελετούν flea-marcus miller-patitucci κλπ κλπ...Δεν είναι λίγο άτοπο?Είναι σαν να θέλω να φτιάξω ένα σύνθετο κινέζικο πιάτο χωρίς να ξέρω πως φτιάχνεται το ρύζι...Όλοι αυτοί οι μπασίστες έχουν πάρει τεχνικές και στυλ από τους παλιούς.

Αν δεν ξέρουμε τους παλιούς μπασίστες,της motown της bebop του Rock N Roll της γενιάς του woodstock πώς θα έχουμε άποψη για το μπάσο?

Όλα αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου αλλά του Trey Gunn στη σελίδα του

Κοίτα θα συμφωνήσω σε έναν βαθμό, θα διαφωνήσω σε έναν άλλον... Σίγουρα πρέπει να μελετήσεις ΚΑΙ τους παλιούς αλλά πλέον ο flea, o miller κλπ είναι ΚΛΑΣΣΙΚΟΙ και ΠΑΛΙΟΙ... Δεν είμαστε στο 1995 πια... Πλέον έχουν καθιερωθεί και έχουν το δικό τους στυλ και ήχο... Το πρόβλημα που υπάρχει στο μπάσο είναι ότι υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα ανάμεσα στο ΚΟΝΤΡΑ ΜΠΑΣΟ και στo ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΟ... Δηλαδή το να μελετάς τους παλιούς που ήταν κοντραμπασίστες στην ουσία είναι σα να μελετάς jango αν θες να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα... Δε λέω ΠΡΕΠΕΙ να γίνει κι αυτό αλλά δεν είναι η βάση πια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου