Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση νέων μπασιστικών ακουσμάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι αυτό να προτιμήσει τους δικούς μου...γιατί εσείς υπόσχεστε 10 και 15 χρόνια μελέτης...Με τους δικούς μου μου είναι ταχύρυθμο...σε μία βδομάδα σταματάς, γιατί καταλαβαίνεις ότι δεν θα παίξεις ποτέ έτσι ;D ;D

Ευτυχώς οι "δικοί σου" δεν σκέφτονταν έτσι.  ;D

 

 

Όπως λέει στο περίπου και ο Guy Pratt στο "Basses and other animals" που διαβάζω "Λίγα πράγματα στη γή μπορούν να εκράσουν τη χαρά της ζωής όπως μια καλή ντίσκο μπασογραμμή. Όταν καταφέρεις και μάθεις το bubble, γιατί αυτό είναι το κλειδί, θέλεις να μείνεις εκεί"

Αλλά αυτό το κωλobubble δεν είναι τόσο απλό....

 

Johnny B. Gayden

Unassuming blues μπασίστας με καταπληκτικό δεξί, υπηρέτης του groove και με υπέροχη τεχνική.

 

Ο τρόπος σκέψης και αντίληψης του groove του καλύτερου μαθητή του Jamerson, Donald Dunn είναι για μένα βασικό μάθημα στη Μεγάλη του Μπάσσου Σχολή.

Μια μέρα θα θελα να πάω και εγώ εκεί.

 

Καλή διασκέδαση.

 

Υ.Γ

Δεν είμαστε στο 1995 πια... Πλέον έχουν καθιερωθεί και έχουν το δικό τους στυλ και ήχο... Το πρόβλημα που υπάρχει στο μπάσο είναι ότι υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα ανάμεσα στο ΚΟΝΤΡΑ ΜΠΑΣΟ και στo ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΟ... Δηλαδή το να μελετάς τους παλιούς που ήταν κοντραμπασίστες στην ουσία είναι σα να μελετάς jango αν θες να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα... Δε λέω ΠΡΕΠΕΙ να γίνει κι αυτό αλλά δεν είναι η βάση πια...

Funky, για ακόμα μια φορά λες σαχλαμάρες.  

Πέρα από τράβηγμα αυτιού, θα πέσει και σφαλιάρα στη μπυροποσία...... αν γίνει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα που υπάρχει στο μπάσο είναι ότι υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα ανάμεσα στο ΚΟΝΤΡΑ ΜΠΑΣΟ και στo ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΟ... Δηλαδή το να μελετάς τους παλιούς που ήταν κοντραμπασίστες στην ουσία είναι σα να μελετάς jango αν θες να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα... Δε λέω ΠΡΕΠΕΙ να γίνει κι αυτό αλλά δεν είναι η βάση πια...

Δεν συμφωνώ...Δεν ήταν όλοι κοντραμπασίστες...Στην ουσία και πολύ χοντροκομμένα είχανε χωριστεί..οι κοντραμπασίστες της εποχής που άλλαξαν σε ηλεκτρικό παίζανε blues-RnB-Jazz κλπ ενώ οι κιθαρίστες που πιάσανε μπάσα παίζανε κυρίως Rock...Δεν παύει όμως να γίνανε μπασίστες με άποψη,μπασίστες όπως ο Casady ο John Entwistel ο Waters o Mccartney η Carol Kaye δεν μπορούν να υποτιμηθούν...Καλώς η κακώς έχουν αφήσει το στίγμα τους στο όργανο..το Ηλεκτρικό μπάσο είναι ένα πολύ καινούριο όργανο..Ήδη έχουν αλλάξει πολλές τεχνικές...'Ενα παράδειγμα παλιά το άνοιγμα 1-2 δεν υπήρχε!!!Στην εποχή μας είναι must...Που ξέρουμε πώς θα παίζεται σε 10 χρόνια?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πέστε να φάτε των ανανεωτή... Πάντα το ίδιο γίνεται :P

Πάντως επιμένω στο ότι πλέον δεν είναι η ΒΑΣΗ του σπορ το να μελετάς τη μουσική των 50s και των 60s όταν υπάρχουν άνθρωποι πιο κοντά στη νοοτροπία του 2012... Θα έρθει η ώρα που θα μελετήσεις και εκείνη την περίοδο αλλά γιατί να είναι κακό να ξεκινήσεις από το να μελετάς κάτι πιο καινούριο? Καθήστε γιατί θα με πείσετε στο τέλος....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να είναι κακό να ξεκινήσεις από το να μελετάς κάτι πιο καινούριο?

 

Ρε Φούνκυ εσύ πριν μάθεις να περπατάς έμαθες να τρέχεις?

Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ πιο όμορφη-πλούσια-σύνθετη μπασογραμή από το I was made to love her του Jamerson...Δεν βρίσκω κάποια...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πιο κοντά στη νοοτροπία του 2012...

 

Κοντά έπεσες  ;D ;D ;D

 

Ε, μια και μιλάμε για μπασίστες  8)

 

Rush 2112 (Full Song)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Φούνκυ εσύ πριν μάθεις να περπατάς έμαθες να τρέχεις?

Εσύ θεωρείς πως η βάση στη μουσική είναι χρονολογική? Δηλαδή για να καταλάβω η βάση καθορίζεται από το τι γράφτηκε πρώτο? Εκεί είναι που σε χάνω...

...και να πηδάει!!! ;D

Με τρομάζεις... :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θεωρείς πως η βάση στη μουσική είναι χρονολογική? Δηλαδή για να καταλάβω η βάση καθορίζεται από το τι γράφτηκε πρώτο? Εκεί είναι που σε χάνω...

Για κανένα λόγο...Δεν μιλάω για χρονικά σημεία μιλάω για σχολές και στυλ...Οι μοντέρνοι μπασίστες βασίζουν την τεχνική τους σε ένα κράμα σχολών και στυλ...Εγώ είμαι τις άποψης να διαχωρίζουμε τις σχολές και τα στυλ να τα λιώσουμε να τα κάνουμε κτήση μας και να τα εντάξουμε στο παίξιμο μας...Να μην παπαγαλίζουμε φράσεις από άλλους γιατί έτσι καταντάμε ημιμαθείς...

 

Δηλαδή θα σου πω την αμαρτία μου...Βλέπω κάτι μπασίστες με πολύ φτωχή τεχνική πολύ φτωχό φραζάρισμα χάλια ήχο καμία γνώση και άποψη περί μουσικής αλλά όταν ξεκινάνε το slap μένεις μαμάκας...αυτοί είναι μπασίστες σοβαροί και ολοκληρωμένοι?Δεν νομίζω...Η όπως είπε ο Terry κάτι shreddoκιθαρίστες...χαμένοι στη μόδα..και οι δύο περιπτώσεις..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανένα λόγο...Δεν μιλάω για χρονικά σημεία μιλάω για σχολές και στυλ...Οι μοντέρνοι μπασίστες βασίζουν την τεχνική τους σε ένα κράμα σχολών και στυλ...Εγώ είμαι τις άποψης να διαχωρίζουμε τις σχολές και τα στυλ να τα λιώσουμε να τα κάνουμε κτήση μας και να τα εντάξουμε στο παίξιμο μας...Να μην παπαγαλίζουμε φράσεις από άλλους γιατί έτσι καταντάμε ημιμαθείς...

Οκ θα συμφωνήσω επί της αρχής... Στα άρθρα έχω ένα θέμα αλλά ας μην τα χαλάσουμε εκεί... ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο ξαναπώ, για τελευταία φορά όμως ευγενικά, φίλε μου funky.

Λες σαχλαμάρες.

 

Στο δικό μου το βιβλίο, μπασίστας που δεν είναι κοινωνός και υπηρέτης του groove...... απλά δεν...

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου