Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα ή ενισχυτής; Υπάρχει δίλημμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφερω αυτο το πολυ ενδιαφερον θεμα θελοντας να προσθεσω τα παρακατω:

 

Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι οι πεταλιερες προσφερουν ανεσεις και ποικιλια που δεν μπορει να εχει κανεις σε ενα "ανθρωπινο" rig, αυτος αλλωστε ηταν και ο λογος που εξαρχης προεκυψαν, η αναγκη για ποικιλια/ευχρηστια και ευκολη μεταφορα.

 

Η χρηση τους ομως επιβαλει και αρκετες παραχωρήσεις οπως σωστα μεχρι στιγμης αναφερθηκε. Συγκριτικα με ενα συστημα λαμπατου-πεταλια υστερει σε feel, αποδοση δυναμικων (υποκειμενικο ισως ok), ποιοτητα, και λειπει αυτο το feelgood factor (και παλι υποκειμενικο βεβαια)

 

Οι παραχωρησεις ομως δεν σταματουν εκει, αλλα συνεχιζονται στη πεταλιερα αυτη καθ'αυτη, και εξηγουμαι: Τι πιθανοτητες εχω ακομα και αν βρω την πεταλιερα που προσομοιωνει αριστα τα od/dist που ψαχνω να με καλυψει εξισου καλα και στα delay και στα filter της και στα mod και στα reverb της...ισχυει και τουμπαλιν (βλεπε tonelab?)...και παει λεγοντας....

 

Ενα τετοιο μηχανημα (τουλαχιστον οπως το εχω εγω στο μυαλο μου) ειναι take or leave it- και το να αρχισεις να κουβαλας πεταλια μαζι σου γιατι δεν σου αρεσει το fuzz της ή το chorus της ερχεται σε αντιθεση με τους λογους για τους οποιους την πηρες εξαρχης.

 

Για καποιον επαγγελματια με 3-4 live τη βδομαδα και τη νοοτροπια "να βγει η δουλεια ευκολα, γρηγορα, με μικρο κοστος, και αξιοπρεπες/στατο αποτελεσμα" ειμαι σιγουρος οτι ειναι ταμαμ τετοια μηχανηματα. Για εναν ερασιτεχνη ομως? Ή για καποιον που για τον χ/ψ λογο εχει την ορεξη να το ψαξει λιγο παραπανω?  Κρινοντας απο τον εαυτο μου, καθε φορα που παιζω ειτε μονος ειτε με μπαντα θελω να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα, με ηχο που σκοτωνει γιατι απλα ετσι μονο τη βρισκω και απολαμβανω αυτο που κανω. Και κακα τα ψεματα, ωραιες, πρακτικες και πολυ καλες οι πεταλιερες αλλα αλλο το true thing. Γιατι αλλωστε, οπως ολα τα ωραια στη ζωη, ετσι και ο ηχος αποκτωνται με κοπο και ενιοτε με ιδρωτα και κουβαλημα!

 

Αυτα τα ολιγα, ελπιζω να μην κουρασα  :)

 

 

Πιστεύω ότι κάτι που κάνει για ένα επαγγελματία προφανώς και λογικά θα κάνει και για τον ερασιτέχνη . Δεν θα αναφερθώ σε εσένα φίλε μου προσωπικά αλλα στο σύνολο . Δεν ξέρω ποσά λαιβ έχεις κάνει κτλ . Ενδεχομένως πολλά και να έχεις καταλήξει . Προσωπικα δεν έχω δει ποτε κιθαρίστα σε λαιβ κυρίως μεταλ όπου παίζω και να ασχολείται πάνω στην σκηνή με δυναμικές κτλ . Όταν ανεβαινεις πάνω έχεισ στο νου σου να παιζεισ σωστά να μην χάσεις τα μέτρα να ακούς τον ντραμερ και τον εαυτό σου να κοιτάς το κοινό αν το ευχάριστεται , να κουρδιΖεις ότι σου ξεκουρδιζει και πολλα αλλα. Δεν ξέρω ποτε βρίσκεται χρόνο οι υπόλοιποι και παρόλη την ένταση και την πορωση ασχολείστε με δυναμικές feeling λαμπατου κτλ . Παραυτα δέχομαι ότι γίνεται απο πολλούς . Στο επίπεδο που έχουν φτάσει οι πέταλιερες πλέον θεωρω ότι δεν χάνουν ούτε σε feeling ούτε σε τίποτα . Τουλάχιστον σε επίπεδο live όπου θα παίζουν και αλλα 3 όργανα απο πάνω σου συν τα φωνητικά . Οι περισσότερες πέταλιερες έχουν πλέον άψογα delay chorus κτλ . Βέβαια είναι δικαίωμα του καθένα να κουβαλάει ότι θέλει . Παραυτα θεωω ότι κάποιος με ενίσχυτη δεν είναι σίγουρο ότι θα βγάλει καλύτερο ήχο απο κάποιον με πέταλιερα. Το live με ενίσχυτη χρειάζεται κάποιο know how . Και αυτο δεν είναι σίγουρο ότι το έχει ο κάθε ηχοληπτησ ενός μαγαζιου . Κάποιος κιθαρίστας δίπλα σου με μια πέταλιερα νέας γενιάς όπου ξέρει να την ρυθμίσει μπορει να σε εκθέσει . Σημειωτεων ότι έχω 2 λαμπατους ενισχυτες και δεν έχω καθόλου πέταλιερα . Μιλάω για καταστάσεις όπου έχω δει με τα ματια μου . Συν τοις αλλοισ αν μπεις σε διαδικασία να κανείς ειδικά καλοκαίρι 3-4 λαιβ το μήνα τότε θα δεις ότι το κουβαλημα είναι ανασταλτικος παράγοντας για την συνέχιση του σπορ .

 

Εξου και ότι οι περισσότεροι κιθαριστες μικρών συγκροτημάτων γειτονιάς και ορισμένοι ενίσχυτολαγνοι το γυρνάνε σιγά σιγά σε πέταλιερες . Φέτος το καλοκαίρι δυστυχώς δεν έπαιξα λαιβ όπως κάθε χρόνο . Πήγα όμως σε πολλών φίλων  μικρά λαιβ και σε γειτονιές σε πλατείες και σε μικρά μαγαζιά . Δεν θυμάμαι να πήγα ούτε σε ένα που να μην έπαιζαν και οι δυο κιθαριστες με πέταλιερες . Ούτε ένα όμως . Ο μέσος ακροατής δεν καταλαβαίνει διάφορα . Και κακά τα ψέματα τουλάχιστον για εμένα όταν παίζω λαιβ δεν με Ενδιαφέρομαι τι θα πει ο γνωστής του είδους γιατι σε κάθε λαιβ μπορει να υπάρχουν 2 γνωστές . Με ενδιαφέρει πιο πολυ αν θα τη τον κόσμο να διασκεδάζει απο κάτω . Η προσωπική μου ευχαρίστηση είναι να υπάρχει κόσμος που να με ανέχεται .

 

Κακά τα ψέματα . Αν ξέρεις να παίζεις , παίζεις με όλα καλα . Ειδικά αν έχεις την δυνατότητα να μην κουβαλασ και να έχεις έναν αξιοπρεπή ήχο που όλες οι πέταλιερες νέας γενιάς μπορούν να προσφέρουν .

 

Ήμουν κι εγω κάποτε κατα όλων αυτών όμως αφού απέκτησα κατα καιρούς τις περισσότερες απο τις καινούριες πέταλιερες Άλλαξε γνώμη . Δυστηχως στριμωχθηκα κάποια στιγμή και τισ πουλησα. Όμως θα ξαναπαρω κάποια στιγμή μια hd ας πούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Πιστεύω ότι κάτι που κάνει για ένα επαγγελματία προφανώς και λογικά θα κάνει και για τον ερασιτέχνη . Δεν θα αναφερθώ σε εσένα φίλε μου προσωπικά αλλα στο σύνολο . Δεν ξέρω ποσά λαιβ έχεις κάνει κτλ . Ενδεχομένως πολλά και να έχεις καταλήξει . Προσωπικα δεν έχω δει ποτε κιθαρίστα σε λαιβ κυρίως μεταλ όπου παίζω και να ασχολείται πάνω στην σκηνή με δυναμικές κτλ . Όταν ανεβαινεις πάνω έχεισ στο νου σου να παιζεισ σωστά να μην χάσεις τα μέτρα να ακούς τον ντραμερ και τον εαυτό σου να κοιτάς το κοινό αν το ευχάριστεται , να κουρδιΖεις ότι σου ξεκουρδιζει και πολλα αλλα. Δεν ξέρω ποτε βρίσκεται χρόνο οι υπόλοιποι και παρόλη την ένταση και την πορωση ασχολείστε με δυναμικές feeling λαμπατου κτλ . Παραυτα δέχομαι ότι γίνεται απο πολλούς . Στο επίπεδο που έχουν φτάσει οι πέταλιερες πλέον θεωρω ότι δεν χάνουν ούτε σε feeling ούτε σε τίποτα . Τουλάχιστον σε επίπεδο live όπου θα παίζουν και αλλα 3 όργανα απο πάνω σου συν τα φωνητικά . Οι περισσότερες πέταλιερες έχουν πλέον άψογα delay chorus κτλ . Βέβαια είναι δικαίωμα του καθένα να κουβαλάει ότι θέλει . Παραυτα θεωω ότι κάποιος με ενίσχυτη δεν είναι σίγουρο ότι θα βγάλει καλύτερο ήχο απο κάποιον με πέταλιερα. Το live με ενίσχυτη χρειάζεται κάποιο know how . Και αυτο δεν είναι σίγουρο ότι το έχει ο κάθε ηχοληπτησ ενός μαγαζιου . Κάποιος κιθαρίστας δίπλα σου με μια πέταλιερα νέας γενιάς όπου ξέρει να την ρυθμίσει μπορει να σε εκθέσει . Σημειωτεων ότι έχω 2 λαμπατους ενισχυτες και δεν έχω καθόλου πέταλιερα . Μιλάω για καταστάσεις όπου έχω δει με τα ματια μου . Συν τοις αλλοισ αν μπεις σε διαδικασία να κανείς ειδικά καλοκαίρι 3-4 λαιβ το μήνα τότε θα δεις ότι το κουβαλημα είναι ανασταλτικος παράγοντας για την συνέχιση του σπορ .

 

Εξου και ότι οι περισσότεροι κιθαριστες μικρών συγκροτημάτων γειτονιάς και ορισμένοι ενίσχυτολαγνοι το γυρνάνε σιγά σιγά σε πέταλιερες . Φέτος το καλοκαίρι δυστυχώς δεν έπαιξα λαιβ όπως κάθε χρόνο . Πήγα όμως σε πολλών φίλων  μικρά λαιβ και σε γειτονιές σε πλατείες και σε μικρά μαγαζιά . Δεν θυμάμαι να πήγα ούτε σε ένα που να μην έπαιζαν και οι δυο κιθαριστες με πέταλιερες . Ούτε ένα όμως . Ο μέσος ακροατής δεν καταλαβαίνει διάφορα . Και κακά τα ψέματα τουλάχιστον για εμένα όταν παίζω λαιβ δεν με Ενδιαφέρομαι τι θα πει ο γνωστής του είδους γιατι σε κάθε λαιβ μπορει να υπάρχουν 2 γνωστές . Με ενδιαφέρει πιο πολυ αν θα τη τον κόσμο να διασκεδάζει απο κάτω . Η προσωπική μου ευχαρίστηση είναι να υπάρχει κόσμος που να με ανέχεται .

 

Κακά τα ψέματα . Αν ξέρεις να παίζεις , παίζεις με όλα καλα . Ειδικά αν έχεις την δυνατότητα να μην κουβαλασ και να έχεις έναν αξιοπρεπή ήχο που όλες οι πέταλιερες νέας γενιάς μπορούν να προσφέρουν .

 

Ήμουν κι εγω κάποτε κατα όλων αυτών όμως αφού απέκτησα κατα καιρούς τις περισσότερες απο τις καινούριες πέταλιερες Άλλαξε γνώμη . Δυστηχως στριμωχθηκα κάποια στιγμή και τισ πουλησα. Όμως θα ξαναπαρω κάποια στιγμή μια hd ας πούμε

+100000

Aν και καθήμενος μίλησες ορθά...

Έτσι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν όλοι οι κιθαρίστες ένα συγκεκριμένο είδος ώστε να χρειάζεται να κουβαλάνε κεφαλές 100watt, καμπίνες 4Χ12 κλπ,κλπ...

Υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό για τους οποίους ένας σχετικά μικρός 1Χ12 combo φτάνει και περισσεύει, οπότε αυτά...

 

 

Συν τοις αλλοισ αν μπεις σε διαδικασία να κανείς ειδικά καλοκαίρι 3-4 λαιβ το μήνα τότε θα δεις ότι το κουβαλημα είναι ανασταλτικος παράγοντας για την συνέχιση του σπορ .

 

 

 

...δεν ισχύουν για όλους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει καθότι κυκλοφορούν και αρτίστες στο όργανο που τους βγάζω το καπέλο και χρησιμοποιούν μηχανήματα του διαβόλου ,απλά θα αρκεστώ στο '' Τον ενισχυτή μου στη πρίζα και τη κιθάρα καρφί επάνω του'' όλα τ΄άλλα είναι για τον Edge  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ να πω την αλήθεια προτιμώ τη λύση των πεταλιών και όχι της πεταλιέρας.

 

Αυτή που έχω αγοράσει εδώ και χρόνια κάθεται στο κουτί της με ελάχιστες ώρες λειτουργίας (μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού). Βέβαια δεν είναι από τις σύγχρονες (μια Digitech RP250 είναι) οι οποίες, όπως λέει και ο Άρης παραπάνω, μπορούν να εξομοιώνουν πολύ καλά διάφορα πετάλια και ενισχυτές αλλά εμένα δεν με ικανοποίησε. Οι ήχοι γενικά μου ακούγονταν πολύ ψεύτικοι. Αυτά βέβαια για τη δική μου πεταλιέρα. Μπορεί οι καινούριες να έχουν καλύτερες προσομοιώσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει διαφορά από πεταλιέρα σε πεταλιέρα και πάντα τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο ενισχυτής.

 

Εγώ έχω την tonelab LE ο λόγος είναι ότι θέλω πολλούς ήχους και επιδή είναι αδύνατον να τα έχω όλα αυτά σε ενισχυτές διάλεξα την πεταλιέρα και μόνο για αυτό.

 

Π.χ. αν ήθελα έναν marshall ήχο και μόνο θα πίγαινα σε ενισχυτή,εξάλου η πεταλιέρα αυτό μιμίται γιατί να μην πάω στο γνήσιο πράμα.

 

Από θέμα προσομοίοσης η LE και άλλες Τ,Λ είναι πολύ καλή να και ένα βίντεο με καλό ενισχυτή(ac 15 νομίζω) ο τύπος βάζει το μεταλοπέταλο και έχει ήχο σαν να είναι αληθινό πεταλάκι,το ίδιο ισχύει κι με τους άλλους ήχους,είναι πάρα πολύ κοντά στο αληθινό.

 

 

Πάω σε σύγκριση με αναλογικό πεταλάκι,ένα πολύ απλό το ΝΟΙΖ.

 

Με το ΝΟΙΖ λοιπόν χαμήλωνα το volume της κιθάρας και όπως όλοι γνωρίζετε καθάριζε ο ήχος και γίνεται πιο γλυκιά και απαλή η παραμόρφωση,έχει πολύ ωραίο αποτέλεσμα ακόμα και ένα απλό κυκλωματάκι σαν το ΝΟΙΖ.

 

Με την πεταλιέρα λοιπόν δεν την είχα αυτή την ευχαρίστηση :P

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πετάλια δεν εχω παίξει πότε σε λάιβ. Αν όμως δεν υπάρχει ενισχυτις στο μαγαζί και έχεις ένα πεταλί ντιστορσιον μπορείς να κουμπωσεις κονσόλα ; η πρέπει να έχεις πεταλί με ενσωματωμένο ιμπαλς ; για παράδειγμα με ένα μέταλ ζον δεν κουμπωνεις κονσόλα σωστά ; όχι ότι είναι το ενδεδειγμένο πεταλί απλά εννοώ για πετάλια χωρίς  ντιρεκτ έξοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί οι καινούριες να έχουν καλύτερες προσομοιώσεις.

 

Έχουν ;)

 

Με πετάλια δεν εχω παίξει πότε σε λάιβ. Αν όμως δεν υπάρχει ενισχυτις στο μαγαζί και έχεις ένα πεταλί ντιστορσιον μπορείς να κουμπωσεις κονσόλα ; η πρέπει να έχεις πεταλί με ενσωματωμένο ιμπαλς ; για παράδειγμα με ένα μέταλ ζον δεν κουμπωνεις κονσόλα σωστά ; όχι ότι είναι το ενδεδειγμένο πεταλί απλά εννοώ για πετάλια χωρίς  ντιρεκτ έξοδο...

 

Μπορείς να κουμπώσεις πετάλι σε κονσόλα με DI αν δεν κάνω λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν όλοι οι κιθαρίστες ένα συγκεκριμένο είδος ώστε να χρειάζεται να κουβαλάνε κεφαλές 100watt, καμπίνες 4Χ12 κλπ,κλπ...

Υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό για τους οποίους ένας σχετικά μικρός 1Χ12 combo φτάνει και περισσεύει, οπότε αυτά...

 

...δεν ισχύουν για όλους.

 

 

 

Mιλάμε για τον Κανόνα....εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου