Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα ή ενισχυτής; Υπάρχει δίλημμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι, ποιός είναι ο "Κανόνας" και ποιά η εξαίρεση?

Υπάρχει κι άλλη μουσική εκτός απο το μέταλ και τα διάφορα παρακλάδια του...

 

Όποιος πχ κάνει live παίζοντας pop, blues, jazz, classic rock, fusion, reggae, funk, soul, έντεχνα, σκυλάδικα....whatever, βολεύεται άνετα με έναν combo 50x60cm, βάρους 20 κιλών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πράγματι, ποιός είναι ο "Κανόνας" και ποιά η εξαίρεση?

Υπάρχει κι άλλη μουσική εκτός απο το μέταλ και τα διάφορα παρακλάδια του...

 

Όποιος πχ κάνει live παίζοντας pop, blues, jazz, classic rock, fusion, reggae, funk, soul, έντεχνα, σκυλάδικα....whatever, βολεύεται άνετα με έναν combo 50x60cm, βάρους 20 κιλών.

 

 

Προσωπικά δεν μίλησα για Μεταλ και παρακλάδια....

Μίλησα για ευκολία και πρακτικότητα και όχι το τι θα γουστάραμε να είχαμε να παίζαμε...

Και ο κανόνας ειναι αυτο που κι εσυ παραδέχτηκες...(βολεύεσαι άνετα μ ένα combo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μίλησα για Μεταλ και παρακλάδια....

Μίλησα για ευκολία και πρακτικότητα και όχι το τι θα γουστάραμε να είχαμε να παίζαμε...

Και ο κανόνας ειναι αυτο που κι εσυ παραδέχτηκες...(βολεύεσαι άνετα μ ένα combo)

 

Ναι, γιατί δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω γι'αυτά που παίζω και για τους χώρους στους οποίους τα παίζω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, ποιός είναι ο "Κανόνας" και ποιά η εξαίρεση?

Υπάρχει κι άλλη μουσική εκτός απο το μέταλ και τα διάφορα παρακλάδια του...

 

Όποιος πχ κάνει live παίζοντας pop, blues, jazz, classic rock, fusion, reggae, funk, soul, έντεχνα, σκυλάδικα....whatever, βολεύεται άνετα με έναν combo 50x60cm, βάρους 20 κιλών.

 

 

 

ρε συ ξέρεις τι γίνεται ; εγώ το πρόβλημα το εντοπίζω κυρίως όταν παίζεις διαφορά είδη μουσικής σε ένα λάιβ. Π.χ. Αν παίζεις ποπ και ροκ και λίγο έντεχνο π.χ. Θα σε καλύψει ας πούμε ένα και μόνο ενισχυτης με ένα καθαρό και ένα βρώμικο ; δεν θα χρειαστείς και πετάλια ; αν πάθεις ίσως ένα είδος μουσικής σε κάθε λάιβ μάλλον είναι μια χαρά. Προφανώς δεν υπάρχει κανόνας. Ο καθένας όπως βολεύεται. Κι εγώ με ενισχυτη έπαιζα και παίζω αν τύχει κάτι. Κάποτε κουβαλούσα τον μπαντήτ όπου πήγαινα με αρκούντως καλό αποτέλεσμα. Τραντζιστορακι μεν , τίμιο δε... Να σας πω μου λείπει αυτό το ενισχυτακι ; τι ενισχυτακι , 80 βατ γομαρι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ ξέρεις τι γίνεται ; εγώ το πρόβλημα το εντοπίζω κυρίως όταν παίζεις διαφορά είδη μουσικής σε ένα λάιβ. Π.χ. Αν παίζεις ποπ και ροκ και λίγο έντεχνο π.χ. Θα σε καλύψει ας πούμε ένα και μόνο ενισχυτης με ένα καθαρό και ένα βρώμικο ; δεν θα χρειαστείς και πετάλια ;

 

Ναι, θα χρειαστώ και πετάλια.

Θα κουβαλήσω λοιπόν κι ένα mini pedaltrain με 4-5 πετάλια.

...ή στην χειρότερη ένα λίγο μεγαλύτερο (πχ στις διαστάσεις του pedaltrain junior) το οποίο παίρνει 8-9 πετάλια.

Δεν το βρίσκω τόσο τραγικό, ένα βαλιτσάκι είναι.

 

(Εκτός κι αν είσαι ο Nestoras ο οποίος κουβαλάει ολόκληρη βαλιτσάρα!.. ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα χρειαστώ και πετάλια.

Θα κουβαλήσω λοιπόν κι ένα mini pedaltrain με 4-5 πετάλια.

...ή στην χειρότερη ένα λίγο μεγαλύτερο (πχ στις διαστάσεις του pedaltrain junior) το οποίο παίρνει 8-9 πετάλια.

Δεν το βρίσκω τόσο τραγικό, ένα βαλιτσάκι είναι.

 

(Εκτός κι αν είσαι ο Nestoras ο οποίος κουβαλάει ολόκληρη βαλιτσάρα!.. ;D ;D)

 

Λοιπον αν μου βρεις λυση και πως να λυσεις το προβλημα της κλακετας ισως και με ψησεις στο τελος !!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το longshadow, αφού και στη δική μου περίπτωση τα λίγα live που παίζω, είναι σε μικρά μαγαζιά,και ο Marshall DSL 401 combo που έχω, μ' ένα wah κι ένα tube screamer μπροστά, και μια Boss ME για τα υπόλοιπα εφφέ στη λούπα του ενισχυτή,είναι για μένα ένα πλήρες, αξιοπρεπές και πολύ ευέλικτο σύστημα ηχητικά,ενώ ταυτόχρονα μεταφέρεται εύκολα παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν μου βρεις λυση και πως να λυσεις το προβλημα της κλακετας ισως και με ψησεις στο τελος !!!!   ;D

 

Κάτι ψιλοπράματα μπορούν να σου προσφέρουν τα loop pedal με ένα πάτημα να περνάνε δύο ή παραπάνω εφέ στον ήχο σου ή αν θες μόνο ένα σβίνεις τα υπόλοιπα που δεν χρειάζεσαι με την ησυχία σου και όταν ενεργοποιήσεις το loop θα ακουστεί μόνο αυτό το εφέ που θα έχεις αφήσει  ανοιχτό.

 

Αυτό είναι το δυνατό χαρτί στις πεταλιέρες,ένα πάτημα και τα ανατρέπεις όλα. :o

                                                      8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το longshadow, αφού και στη δική μου περίπτωση τα λίγα live που παίζω, είναι σε μικρά μαγαζιά,και ο Marshall DSL 401 combo που έχω, μ' ένα wah κι ένα tube screamer μπροστά, και μια Boss ME για τα υπόλοιπα εφφέ στη λούπα του ενισχυτή,είναι για μένα ένα πλήρες, αξιοπρεπές και πολύ ευέλικτο σύστημα ηχητικά,ενώ ταυτόχρονα μεταφέρεται εύκολα παντού.

 

χα... εσυ εισαι ατιμος... τα χρησιμοποιεις συνδιαστικα και τα 2... δεν μετραει... εμεις θελουμε η το ενα η το αλλο... ετσι θελουμε διαφωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα... εσυ εισαι ατιμος... τα χρησιμοποιεις συνδιαστικα και τα 2... δεν μετραει... εμεις θελουμε η το ενα η το αλλο... ετσι θελουμε διαφωνια...

 

Το είχα σκεφτεί με την boss me 6 αυτό.

 

Τα drive αναλογικά και τα υπόλοιπα σε μια πετελιέρα τακτοποιημένα και όμορφα. :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου