Προς το περιεχόμενο

Hum από Humbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα είχα αγοράσει τους seymour duncan tb-4 και 59 sh-1 σε πολύ άριστη κατάσταση.

 

Οι αντιστάσεις τους είναι ακριβώς αυτές που δείνει η εταιρεία,feedback που στο δείνει η έλειψη κεριού δεν υπάρχει.

 

Οι μαγνήτες έχουν στην κυριολεξία γυαλάδα καινούριου.

 

Πάμε στην κιθάρα τώρα τα ηλεκτρικά της γέφυρα κτλ είναι όλα καλά γειωμένα υπάρχει και sheld από αλουμίνιο.

 

Τα ποτενσιόμετρα και ο διακόπτης καινούρια της fender το jack της emg(όλα γειωμένα καλά).

 

To πρόβλημα τώρα.

Μου βγάζει hum όχι πολύ ακόμα και με το drive(απλό ενισχυτάκι όχι κανένα τούμπανο να πεις ότι έχει ΤΟ gain) του ενισχυτή χωρίς άλλα πετάλια κτλ

ενώ με απλούς μαγνήτες τίποτα.

 

Την είχα πάει και σε μαγαζί και βάλαμε και μια άλλη με dimarzio που μόλις είχαν τοποθετιθεί και αυτοί το ίδιο με απλό drive δώστου το hum.

 

Οπότε αναγκάζομαι και βάζω το noize reduction πιο πολύ,πράμα που δεν το θέλω γιατί με κόβει πολύ. >:( :P

 

Ένα συμπέρασμα είναι ότι οι πιο καλοί μαγνήτες έχουν μεγαλύτερη ευεσθησία και την ΜΗ καλή γείωση του ρεύματος και την ακούμε σε σύγκριση με τους απλούς.

 

Μήπως υπάρχει κάτι που να μπορώ να το διωρθώσω? ???

 

Για noize reduction παραπάνω δεν θάλω και γενικώς δεν θέλω να τα δουλεύω αυτά για να μπω στον κόπο να ψάξω κάποιο άλλο. :P

 

Ίσα ίσα θέλω να το μειώσω το N,R όπως ήταν με τους απλούς,το θεωρώ γιατροσόφι μόνο όταν εξαντλιθούν τα περιθόρια και χρειαστεί ΛΙΓΟ μόνο τότε(όπως το είχα πριν δηλ.)

 

Έψαξα αν υπάρχει παρόμοιο θέμα δεν βρήκα αν υπάρχει παραπέψτε με. :-\

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλό καλοκαίρι σε όλους. :D

 

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H γειωση της γεφυρας ειναι ενταξει?

Η γειωση των μαγνητων?

μηπως υπαρχει "ψυχρη κολληση"?

Οι μαγνητες σε αλλους ενισχυτες παιζουν κανονικα?

Ο θορυβος που περιγραφρεις δεν ειναι θορυβος προδιαγραφων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ελάχιστο hum το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε κιθάρες με διπλούς, ιδιαίτερα duncan (π.χ. sh4, sh2). Eίναι νορμάλ από ό,τι λένε και σε ξένα φόρουμ όσοι το έχουν παρατηρήσει. Εχει να κάνει λίγο με mismatch στη πηνία που δίνει χαρακτήρα στο μαγνήτη και ιδιαίτερο tone αλλά αφήνει λίγο 50hz hum αφιλτράριστο. Οι φθηνοί μαγνήτες έχουν καρμπόν τα 2 πηνία τους (και μάλιστα ίδιες μπομπίνες χωρίς βιδάκια πολλές φορές) κι αυτό ελαττώνει το hum πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γειωση της γεφυρας ειναι ενταξει?

Η γειωση των μαγνητων?

μηπως υπαρχει "ψυχρη κολληση"?

Οι μαγνητες σε αλλους ενισχυτες παιζουν κανονικα?

Ο θορυβος που περιγραφρεις δεν ειναι θορυβος προδιαγραφων

 

Όλα είναι ΟΚ εγγυημένα στο λέω αυτό.

 

Ένα ελάχιστο hum το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε κιθάρες με διπλούς, ιδιαίτερα duncan (π.χ. sh4, sh2). Eίναι νορμάλ από ό,τι λένε και σε ξένα φόρουμ όσοι το έχουν παρατηρήσει. Εχει να κάνει λίγο με mismatch στη πηνία που δίνει χαρακτήρα στο μαγνήτη και ιδιαίτερο tone αλλά αφήνει λίγο 50hz hum αφιλτράριστο. Οι φθηνοί μαγνήτες έχουν καρμπόν τα 2 πηνία τους (και μάλιστα ίδιες μπομπίνες χωρίς βιδάκια πολλές φορές) κι αυτό ελαττώνει το hum πολύ.

 

Και σε dimarzio που βάλαμε στο μαγαζί το ίδιο.

 

Δεν υπάρχει κάποια λύση?

 

Το N,R θέλω να το ελατώσω

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι ΟΚ εγγυημένα στο λέω αυτό.

 

Και σε dimarzio που βάλαμε στο μαγαζί το ίδιο.

 

Δεν υπάρχει κάποια λύση?

 

Το N,R θέλω να το ελατώσω

 

Είναι πράγματι τόσο δυνατό σε σχέση με το σήμα το hum? Αν είναι, τότε κάτι δεν πάει καλά, όχι κατ ανάγκη με το wiring ή την κιθάρα αλλά με τους μαγνήτες(σπάνιο) ή πιο πιθανό με τη γείωση ενισχυτή/pedals και σπιτιού/στούντιο.

-Η γείωση είναι το παν σε αυτά τα θέματα καθώς αυτή μειώνει το θόρυβο. Αν οποιοδήποτε μηχάνημα/όργανο στην αλυσίδα του σήματος σου δεν είναι γειωμένο, μπoρεί να βάζει θόρυβο στο σύστημα.

-Αν από την άλλη, υπάρχουν γειώσεις αλλά δεν είναι "καλές", δηλ. χαμηλής αντίστασης (max 10Ω) με καλές κολλήσεις και χοντρά καλώδια, τότε μπορεί να έχεις θόρυβο.

-Αν η γείωση δε γίνεται σε κοινό σημείο(κατ αστέρα στο wiring της κιθάρας και του ενισχυτή), τότε το hum είναι λογικό να υπάρχει.

- Όλα τα καλώδια σήματος, πρέπει να έχουν μπλεντάζ/πλεγμα γείωσης, δηλ. να είναι ομοαξονικά γη και σήμα (μπλεντάζ=Γη).

Αυτά μπορώ να φανταστώ ότι παίζουν ρόλο στο θέμα αλλά μπορεί να μας ξεφεύγει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματι τόσο δυνατό σε σχέση με το σήμα το hum? Αν είναι, τότε κάτι δεν πάει καλά, όχι κατ ανάγκη με το wiring ή την κιθάρα αλλά με τους μαγνήτες(σπάνιο) ή πιο πιθανό με τη γείωση ενισχυτή/pedals και σπιτιού/στούντιο.

-Η γείωση είναι το παν σε αυτά τα θέματα καθώς αυτή μειώνει το θόρυβο. Αν οποιοδήποτε μηχάνημα/όργανο στην αλυσίδα του σήματος σου δεν είναι γειωμένο, μπoρεί να βάζει θόρυβο στο σύστημα.

-Αν από την άλλη, υπάρχουν γειώσεις αλλά δεν είναι "καλές", δηλ. χαμηλής αντίστασης (max 10Ω) με καλές κολλήσεις και χοντρά καλώδια, τότε μπορεί να έχεις θόρυβο.

-Αν η γείωση δε γίνεται σε κοινό σημείο(κατ αστέρα στο wiring της κιθάρας και του ενισχυτή), τότε το hum είναι λογικό να υπάρχει.

- Όλα τα καλώδια σήματος, πρέπει να έχουν μπλεντάζ/πλεγμα γείωσης, δηλ. να είναι ομοαξονικά γη και σήμα (μπλεντάζ=Γη).

Αυτά μπορώ να φανταστώ ότι παίζουν ρόλο στο θέμα αλλά μπορεί να μας ξεφεύγει κάτι.

 

Ti μπορώ να κάνω δηλ?

Στην κιθάρα τα ηλεκτρικά της είναι ΟΚ οι γειώσεις καταλίγουν σε ένα σημείο και μετά στο jack.

 

To ίδιο και στον ενισχυτή όλα μαζί και μετά στη γη.

 

Μπορώ να μετρίσω κάτι ώστε να ξέρω ότι κάποιο καλώδιο ή κάτι άλλο κάνει γείωση αλλά δεν κάνει καλή γείωση?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και εδώ μία!

 

http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/trouble/genericnoise.php

 

Βασικά τσίτωσε τα gain στην κιθάρα σου και αργά αργά κάνε περιστροφές γύρω από τον εαυτό σου κρατώντας την κιθάρα για να δεις αν αλλάζει η φύση / ένταση του ήχου. Μετά περιέστρεψε την κιθάρα στον κάθετο άξονα πχ όταν παίζεις καθιστός ας πούμε ότι είναι κάθετη στο πάτωμα, δοκίμασε να τιν περιστρέψεις σιγά σιγά ώστε να γίνει παράλληλη. Μετά μετακινήσου σιγά σιγά αν φτάνει το καλώδιο προς κάποια πρίζα / πολύμπριζο που υπάρχει κοντά (προσοχή ε!! κράτα αποστάσεις), προς υπολογιστές που ίσως λειτουργούν κτλ και δες αν ο θόρυβος αυξάνει. Και γω δεν έχω βρει κάποια λύση (αν και στέλνω ότι αφορά κομπιουτερ κιθάρα στο ίδιο πολύπριζο για να μειώς τις πιθανότητες για ground loop) οπότε προσπαθώ απλώ να βρώ μια θέση που να ελαχιστοποιεί το interference. Έσκασα και ένα κάρο λεφτά για να γειώσω τα cavities της στρατ μου (seymour duncan humbuckers) αλλά δεν είδα διαφορά, και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μια λες πωλ. Όταν σηκώνω λίγο το gain η το treble γίνεται χαμός. Βασικά ίσως αν θυσιάσεις λίγο τρεμπλ να κερδίσεις πολύ σε θόρυβο.

 

Καλή τύχη,

ενας συμπάσχων :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Επίσης! Είδα μεγάλη διαφορά όταν χρησιμοποίησα balanced καλώδια αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν με ενισχυτή ( ::) ) γιατι τα έχω δοκιμάσει μόνο σε κάρτα ήχου :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και εδώ μία!

 

http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/trouble/genericnoise.php

 

Βασικά τσίτωσε τα gain στην κιθάρα σου και αργά αργά κάνε περιστροφές γύρω από τον εαυτό σου κρατώντας την κιθάρα για να δεις αν αλλάζει η φύση / ένταση του ήχου. Μετά περιέστρεψε την κιθάρα στον κάθετο άξονα πχ όταν παίζεις καθιστός ας πούμε ότι είναι κάθετη στο πάτωμα, δοκίμασε να τιν περιστρέψεις σιγά σιγά ώστε να γίνει παράλληλη. Μετά μετακινήσου σιγά σιγά αν φτάνει το καλώδιο προς κάποια πρίζα / πολύμπριζο που υπάρχει κοντά (προσοχή ε!! κράτα αποστάσεις), προς υπολογιστές που ίσως λειτουργούν κτλ και δες αν ο θόρυβος αυξάνει. Και γω δεν έχω βρει κάποια λύση (αν και στέλνω ότι αφορά κομπιουτερ κιθάρα στο ίδιο πολύπριζο για να μειώς τις πιθανότητες για ground loop) οπότε προσπαθώ απλώ να βρώ μια θέση που να ελαχιστοποιεί το interference. Έσκασα και ένα κάρο λεφτά για να γειώσω τα cavities της στρατ μου (seymour duncan humbuckers) αλλά δεν είδα διαφορά, και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μια λες πωλ. Όταν σηκώνω λίγο το gain η το treble γίνεται χαμός. Βασικά ίσως αν θυσιάσεις λίγο τρεμπλ να κερδίσεις πολύ σε θόρυβο.

 

Καλή τύχη,

ενας συμπάσχων :)

 

Eυχαριστώ πολύ φίλε μου ενδιαφέρον το site που μου προτίνεις θα το μελετίσω.

 

Παρακολούθα το άρθρο μπορεί να βρεθεί μια λύση ή αν βρεθεί θα σου στείλω ΜΝΜ.

 

Ο συμπάσχον  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti μπορώ να κάνω δηλ?

Στην κιθάρα τα ηλεκτρικά της είναι ΟΚ οι γειώσεις καταλίγουν σε ένα σημείο και μετά στο jack.

 

To ίδιο και στον ενισχυτή όλα μαζί και μετά στη γη.

 

Μπορώ να μετρίσω κάτι ώστε να ξέρω ότι κάποιο καλώδιο ή κάτι άλλο κάνει γείωση αλλά δεν κάνει καλή γείωση?

 

Μπορείς να μετρήσεις τις γειώσεις με το ωμόμετρο/πολύμετρο (στο buzzer καλύτερα). Βάζεις τον ένα ακροδέκτη στη γείωση του μαγνήτη και το άλλο π.χ. στη γη του πολύπριζου ή του ενισχυτή(στο input jack ή το σασί του) για να δεις τι αντίσταση σου βγάζει (>10Ω="κακή Γη" και κάποιο καλώδιο/καλωδιάκι θέλει αλλαγή)

 

Tα balanced καλώδια με DI box λύνουν τα θέματα των ground loops γι αυτό μειώνουν το hum. Είναι μια καλή λύση αν τα μηχανήματά σου δέχονται xlr ή έχουν DI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου