Προς το περιεχόμενο

Αποριες για επιλογη κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλησπερα,

 

 

Αποφασισα να παρω μια νεα κιθαρα και ενω εχω ψιλοκαταληξει σε καποιες θα ηθελα πρωτα καποιες γνωμες απο εσας αλλα και καποιες διευκρινισεις.

Για να μη τα πολυλογω, παιζω κυριως μεταλ και ειμαι αναμεσα στις εξης κιθαρες:

 

1) http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_blackjack_atxw.htm

 

2) http://www.thomann.de/gr/schecter_blackjack_atx_solo_abs.htm

 

3) http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_vbk.htm

 

 

Απο αυτες τις 3 κιθαρες εχω παιξει μονο την LTD η οποια μπορω να πω οτι μου αρεσε και με βολεψε πολυ αλλα απο οτι εχω ακουσει και οι schecter ειναι πολυ καλες και ποιοτικες κιθαρες, χωρις να εχω παιξει καμια απο αυτες,λογω του οτι ειμαι επαρχια. Απλα η αληθεια ειναι οτι "παιζουν" πολυ περισσοτερο στις αγγελιες, οποτε θα μου βγει πολυ φθηνοτερα.

 

 

Αυτα που με απασχολουν ειναι:

 

α) ποια απο τις 2 εταιριες να επιλεξω

 

β) αν αποφασισω να παρω τελικα schecter για τον παραπανω λογο,υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στις 2 που εχω παραθεσει,περα απο το σχημα τους?

 

 

Επισης αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια και απο τις 2 εταιριες,θα με ενδιεφερε παρα πολυ η αποψη του.

 

 

Υ.Γ. Για να προλαβω καποιους,ξερω οτι εχουν καπως διαφορετικους μαγνητες,αν και ειναι και στις 2 περιπτωσεις active,και απο κοντα δεν εχω ακουσει ποτε αυτους τους SD ομως απο συγκριτικα βιντεο στο youtube μπορω βνα πω οτι μου αρεσαν περισσοτερο οι EMG. Εχουν στην πραγματικοτητα πολυ μεγαλη διαφορα?Αν και η αληθεια ειναι οτι δεν παιζουν μεγαλο ρολο στην τελικη μου αποφαση μιας και ειναι κατι που αλλαζει ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω παίξει κι έχω αλλάξει μαγνήτες στιs C1 atx και στην ltd ec1000.

Θα επέλεγα άνετα την ltd ec1000 λόγω βολικού μπράτσου που είναι shredding stuff χωρίς όμως να γίνεται άβολο και για ακόρντα ή χαλαρό παίξιμο.

Tην ec1000 θα επέλεγα και για το σχήμα της. Με τα contours στο σώμα της, γίνεται βολική και έχεις access στα τάστα χωρίς όμως να θυσιάσει το les paul style σχήμα και sustain που συνεπάγεται η κατασκευή της. Γενικά, η ltd κάνει απίστευτη δουλειά στα ακριβά μοντέλα της που δεν έχουν πολλά να ζηλέψουν απ τα αντίστοιχα esp Japan.

Για τους μαγνήτες, στη C1 βάλαμε με ένα φίλο emg81/85, duncan blackouts (active) αλλά και Jb Duncan (passive) στη γέφυρα. Τελικά κατέληξα ότι καλύτερα ακουγόταν με έναν gibson 500T στη γέφυρα. Eπειδή έχει gibson τύπου ξυλεία, σίγουρα της ταιριάζουν gibson style μαγνήτες κι οι blackouts της αφαιρούν χαρακτήρα/χροιά/δυναμικές/πρίμες/ tone γενικά... Οι blackouts πάνε περισσότερο σε πιο bright ξυλεία και κατασκευές (π.χ. superstrat style κιθάρες με bolt-on maple neck).

Στην ec1000, οι emg πάνε μια χαρά αλλά προτιμώ ένα σετάκι Duncan JB/59 που άκουσα επάνω της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotto ευχαριστω για την απαντηση.

Απ οτι καταλαβαινω εισαι φουλ υπερ της LTD.

Η αληθεια ειναι οτι και εγω εχω συνηθισει σε τετοιο στυλ μπρατσου (les paul 50s στυλ). Γενικα εχω την εντυπωση οτι μπορεις να συνηθισεις σε οποιοδηποτε μπρατσο αργα η γρηγορα αλλα βλεπω οτι δινεις αρκετη βαρυτητα σε αυτο συγκριτικα.Δηλαδη στην schecter θα ειναι τοσο αβολο για τετοιου ειδους παιξιματα?Ξερω οτι τα μπρατσα τους ειναι λιγο "γαιδουρια" αλλα απ τη στιγμη που η κιθαρα εχει τετοιο προσανατολισμο φανταζομαι οτι δεν θα ειναι τοσο ασχημη η κατασταση.

Επισης ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που λες οτι δεν σου αρεσε το EMG set στην schecter.

Εγω ειχα στο μυαλο μου οτι σε περιπτωση που καταληξω εκει, σαν εναλλακτικη σε μαγνητες εχω τους EMG.Δηλαδη σκοπευα να μεινω σε active σετακι.

Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι το πως ακουγοταν συγκριτικα οι EMG πανω στη schecter, σε σχεση με τους duncan blackouts.

Επισης,η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη(ως προς το καλυτερο φυσικα) με τον Gibson μαγνητη?Δηλαδη για μεταλ κυριως(αλλα οχι μονο) παιξιματα εβγαινε ικανοποιητικα?

Απο sustain οι schecter πως πανε?

Η αληθεια ειναι οτι αν και η LTD με ενθουσιασε, η schecter για τον λογο που προανεφερα θα μου βγει πολυ φθηνοτερα και γι αυτο επιμενω κανοντας ερωτησεις για αυτη, χωρις ομως να σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα καταληξω εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotto ευχαριστω για την απαντηση.

Απ οτι καταλαβαινω εισαι φουλ υπερ της LTD.

Η αληθεια ειναι οτι και εγω εχω συνηθισει σε τετοιο στυλ μπρατσου (les paul 50s στυλ). Γενικα εχω την εντυπωση οτι μπορεις να συνηθισεις σε οποιοδηποτε μπρατσο αργα η γρηγορα αλλα βλεπω οτι δινεις αρκετη βαρυτητα σε αυτο συγκριτικα.Δηλαδη στην schecter θα ειναι τοσο αβολο για τετοιου ειδους παιξιματα?Ξερω οτι τα μπρατσα τους ειναι λιγο "γαιδουρια" αλλα απ τη στιγμη που η κιθαρα εχει τετοιο προσανατολισμο φανταζομαι οτι δεν θα ειναι τοσο ασχημη η κατασταση.

Επισης ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που λες οτι δεν σου αρεσε το EMG set στην schecter.

Εγω ειχα στο μυαλο μου οτι σε περιπτωση που καταληξω εκει, σαν εναλλακτικη σε μαγνητες εχω τους EMG.Δηλαδη σκοπευα να μεινω σε active σετακι.

Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι το πως ακουγοταν συγκριτικα οι EMG πανω στη schecter, σε σχεση με τους duncan blackouts.

Επισης,η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη(ως προς το καλυτερο φυσικα) με τον Gibson μαγνητη?Δηλαδη για μεταλ κυριως(αλλα οχι μονο) παιξιματα εβγαινε ικανοποιητικα?

Απο sustain οι schecter πως πανε?

Η αληθεια ειναι οτι αν και η LTD με ενθουσιασε, η schecter για τον λογο που προανεφερα θα μου βγει πολυ φθηνοτερα και γι αυτο επιμενω κανοντας ερωτησεις για αυτη, χωρις ομως να σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα καταληξω εκει.

 

Το μπράτσο της schecter δεν το θεωρώ και τόσο βολικό ή all around αλλά όπως είπες μπορεί κανείς να το συνηθίσει. Δεν είναι "κακό" μπράτσο, απλά προσωπικά με βολεύει περισσότερο το προφιλ της ltd.

Για τους μαγνήτες, οι active γενικά ακούγονταν metal only στη schecter. Για να βελτιώσω λίγο τους blackouts, άλλαξα πυκνωτή στο tone pot γιατί έκοβε πολλές πρίμες κι έβγαινε μουντό και κομπρεσαρισμένο αποτέλεσμα.

Για τους emg, ένα παλιό σετάκι 81/85 που είχα ακουγόταν κάπως καλύτερα καθώς είχε λίγο περισσότερες πρίμες στη συγκεκριμένη κιθάρα. Σε άλλες κιθάρες, όπως strat κλπ προτιμώ τους b/kouts για το γκάζι τους και το attack που έχουν σε σχέση με τους emg.

  Σε κάθε περίπτωση, η κιθάρα ήταν metal only και γι αυτό δοκίμασα δυνατούς passive (gibson 500T) ώστε να έχει γκάζι αλλά κι ευκρίνεια στις νότες.

Αν σε βολέψει το μπράτσο της C1 και σου αρέσει ο ήχος της, τότε κυνήγησε την καλύτερη τιμή μιας κι οι εποχές επιβάλλουν το value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάρε μια ΑΛΗΘΙΝΑ καλή κιθάρα. Δηλάδή αφού είσαι και μέταλο πάρε μια gibson les paul και καθάρισες. Καταρχήν με 6-7 κατοστάρικα θα βρεις μια μεταχειρισμένη studio. Εγώ παίζω χρόνια μεταλ με αυτή τη κιθάρα. Τρελά γκάζια, φοβερή αίσθηση στο μπράτσο, sustain τρελό, και γενικά η αίσθηση που μόνο μια gibson μπορεί να σου δώσει. Και έχεις μία κιθάρα κλασικό κομμάτι με την οποία μπορείς να παίξεις ΟΤΙ αλλο θες, μεγαλώνοντας και πιο μπλουζ καταστάσεις (μελι για τετοια πράγματα...), γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σε τραβήξει στο μέλλον.. Είναι πιο εμπορεύσιμη και οπως και να το κανουμε...ΕΙΝΑΙ GIBSON!! ;D

Αν παρόλα αυτά θες μια απο τις 3, εγώ θα διάλεγα την πρώτη, γιατί σιχαίνομαι το τρέμολο, μου αρεσουν οι χορδές που πάνε μεσα στο σώμα και έχει πανέμορφο χρώμα. Παρολα αυτά όσες σεκτερ έχω παίξει (ακριβές κιθάρες όχι τα φτηνιάρικα) ενώ μου άρεσαν πολύ εμφανησιακά και ανυπομονούσα να τις δοκιμάσω (ένας φίλος είναι αντιπρόσωπος και όποτε ήμουν στο μαγαζί του....παρε να έχεις), μόλις ξεκινούσαν να παίξω μου φαινόνταν μίλια μακρια απο τη λες πολ μου.....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ η gibson Η χαος???? ??? ??? ??? ??? ??? ???

 

δεν παμε καλα...δλδ τι? η gibson ανακαλυψε "ΤΗΝ" κιθαρα και μετα εσπασε το καλουπι???

 

φιλεμου δεν θελω να σε στεναχωρισω και σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε προσβαλω αλλα εισαι πολυ λαθος πανω στην αντιμετωπιση σου για τις κιθαρες...το ονομα "gibson" δεν αποτελει σε καμια περιπτωση επιχειρημα που να δηλωνει οτι ειναι η καλυτερη κιθαρα.

 

υγ: μη με παρεξηγησεις. και εγω les paul εχω αλλα σιγουρα δεν ειναι η μονη κιθαρα. υπαρχουν παρα πολλες αλλες-διαφορετικες αλλα φοβερες κιθαρες.

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ η gibson Η χαος???? ??? ??? ??? ??? ??? ???

 

δεν παμε καλα...δλδ τι? η gibson ανακαλυψε "ΤΗΝ" κιθαρα και μετα εσπασε το καλουπι???

 

φιλεμου δεν θελω να σε στεναχωρισω και σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε προσβαλω αλλα εισαι πολυ λαθος πανω στην αντιμετωπιση σου για τις κιθαρες...το ονομα "gibson" δεν αποτελει σε καμια περιπτωση επιχειρημα που να δηλωνει οτι ειναι η καλυτερη κιθαρα.

 

υγ: μη με παρεξηγησεις. και εγω les paul εχω αλλα σιγουρα δεν ειναι η μονη κιθαρα. υπαρχουν παρα πολλες αλλες-διαφορετικες αλλα φοβερες κιθαρες.

 

 

Εγω παραθέτω την προσωπική μου άποψη και πάντα σε σχέση με αυτό που αντιπαραβάλεται. Εξηγούμαι: Θεωρώ κρίμα να δώσεις τα ίδια λεφτα που θα επαιρνες ενα αξιοπρεπεστατο les paul studio (γιατι για τη standar πας αλλου) για να παρεις μια shecter. Και ξαναλεω ότι όποτε τις δοκιμασα ενω είναι κουκλιά είναι πίσω σε αίσθηση και ήχο. Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω πως είναι οι σημερινες λες πολ, αλλα η δική μου που ειναι 10 ετών και μιας άλλη τιμής απο τις σημερινές ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ τουλαχιστον με την σεκτερ...απλα...σιγουρα υπαρχουν καλύτερες, αλλα ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ μια εξ αυτων δεν ειναι η σεκτερ. Και σιγουρα μια λες πολ ειναι πιο ολοκληρωμενο όργανο και έχει κ μεταπωλητικη αξια, πραγματα που ανεφερα και πριν. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρεπει να στεναχωρηθω ή να προσβληθω ή να είμαι λάθος, απλά επειδη λέω τη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ για το θεμα. Εξάλλου για αυτο δεν ειναι το φορουμ? Α ναι...πουλαμε και οργανα ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάρρυ αλλά κατά τη δική μου προσωπική άποψη αξιοπρεπέστατη θα έλεγα τη studio αν ήταν σε τιμές Epiphone...

 

@OP

Πάρε αυτή που έπαιξες και σου άρεσε και σε βόλεψε πολύ.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ec1000, οι emg πάνε μια χαρά αλλά προτιμώ ένα σετάκι Duncan JB/59 που άκουσα επάνω της.

 

Υπάρχει έτοιμη eclipse με τους μαγνήτες που αναφέρεις.

Μια παραλλάγή της ltd ec-1000 που κυκλοφόρησε προσφάτως που ίσως να ενδιαφέρει και τον op .. http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_1000vb_duncan.htm

 

Παρεπιπτόντως εκτός από τα τίμια specs φαίνεται και πολύ πιπίνι η κοπέλα  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ έχω μία ιbanez xpt700 και μία schecter hellraiser c1. Οι λαιμοί τους είναι τελειώς αντίθετοι μεταξύ τους, στην ibanez κάνεις μεγαλύτερα ανόιγματα πιο εύκολα με τα δάκτυλα ενώ στην hellraiser πιο δύσκολα, αλλά γενικά ότι παίζω στη μία παίζω και στην άλλη. Εγώ προτείνω ανεπιφύλαχτα να πας σε μαγαζιά που τις έχουν και να δοκιμάσεις και τις 2-3 (πόσες σ'αρεσαν) και δες ποια σε βολευει καλυτερα. Τώρα απο δώ δεν μπορώ να σε πώ εγώ ότι με βολεύει ο τάδε λαιμός πάρε και συ τον ίδιο, γιατί εσένα μπορεί να μην σ΄αρέσει

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου