Προς το περιεχόμενο

Bass Compressor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να πάρω ενα κομπρέσορα για το μπάσο. Παίζω με τα δάχτυλα, και με καθαρό ήχο και ψάχνω ενα κομπρέσορα για ηχογραφήσεις και συναυλίες, προκειμένου να συμμορφώσω λίγο τις δυναμικές μου (με τη λιγότερη δυνατή αλλοίωση του ήχου μου). Κι επειδή προφανώς δεν κατέχω και πολλά επί του θέματος, θα ήθελα να με διαφωτίσετε. Να μου προτείνετε δηλαδή κάποιες μάρκες , κάποια συγκεκριμένα μοντέλα ίσως, που ενδείκνυνται για αυτό που θέλω να κάνω. Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.  (δεν ξέρω κιόλας αλλα θεωρώ και θέλω να πιστεύω ;D οτι γι αυτό που θέλω να κάνω, μέχρι 100 ευρώ παίρνω έναν αξιοπρεπέστατο κομπρέσορα ετσι... )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Παίζω με τα δάχτυλα, και με καθαρό ήχο και ψάχνω ενα κομπρέσορα για ηχογραφήσεις και συναυλίες, προκειμένου να συμμορφώσω λίγο τις δυναμικές μου (με τη λιγότερη δυνατή αλλοίωση του ήχου μου).

 

Εντελώς φιλικά θα σου προτείνω να μην πάρεις κομπρέσορα, αν αυτό είναι το ζητούμενο σου. 

 

Στρώσε τα δάκτυλα σου, άλλαξε ντράμερ, άλλαξε μπάντα- για να συμμορφώσεις τις δυναμικές σου  ;) -γιατί κανένας κομπρέσορας δεν θα σου «μάθει» να παίζεις με δυναμικές.  :) 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ένας είναι ο κομπρέσσορας και δεν υπάρχει άλλος ;D ;D ;D:

http://www.thomann.de/gr/ebs_multi_compressor.htm

Καταπληκτικός ήχος και πραγματικά η λιγότερη δυνατή αλλοίωση.

 

Κοίταξε και εδώ. Μπορεί να σου φανεί πολύ χρήσιμο:

http://www.ovnilab.com/

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ο EBS ειναι ενας καλος κομπρεσσορας προσπαθησε πρωτα να φτιαξεις τις δυναμικες σου αν κ αυτο δεν γινεται απο την μερα στην αλλη,επειδη ειναι κ ακριβος πηγαινε να τον ακουσεις πρωτα κ βλεπεις ;) ;) ;) ;).Βεβαια παντα πρεπει να τον χρησιμοποιεις με μετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς φιλικά θα σου προτείνω να μην πάρεις κομπρέσορα, αν αυτό είναι το ζητούμενο σου. 

 

Στρώσε τα δάκτυλα σου, άλλαξε ντράμερ, άλλαξε μπάντα- για να συμμορφώσεις τις δυναμικές σου  ;) -γιατί κανένας κομπρέσορας δεν θα σου «μάθει» να παίζεις με δυναμικές.  :) 

 

 

  Ρε φίλος , ο κομπρέσορας ΔΕΝ θα είναι μονίμως συνδεδεμένος με τα δάχτυλα μου. Κι εξηγούμε. Οταν μελετάω η γενικότερα οταν παίζω τις μπλουζιές μου ή της ροκιές μου και αραιά και που κανένα τζάζ , εννοείτε πως ΔΕΝ εχω σκοπό να χρησιμοποιώ καμπρέσορα. Με τη μπάντα μου όμως, που παίζουμε old school thrash metal (...like Slayer, early Metallica, Exodus, Testament ...you know... ωραία πράγματα... αλήτικα... ;D) εκεί καταλαβαίνεις πως χρειάζομαι ενα ομοιόμορφο πυροβολητό !!  ;D Δεν εχω και ΠΟΛΥ μεγάλο πρόβλημα. Όταν γράφω κυρίως παρατηρείτε μια κοιλιά σε κάποια σημεία στον ήχο και θέλω λίγο να τη μειώσω.  Κι έτσι (εκτός απο την βελτίωση μέσω practise που ειναι αυτονόητη) θεωρώ καλή ιδέα να χτυπήσω κι ενα compressor...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ένας είναι ο κομπρέσσορας και δεν υπάρχει άλλος ;D ;D ;D:

http://www.thomann.de/gr/ebs_multi_compressor.htm

Καταπληκτικός ήχος και πραγματικά η λιγότερη δυνατή αλλοίωση.

 

Κοίταξε και εδώ. Μπορεί να σου φανεί πολύ χρήσιμο:

http://www.ovnilab.com/

Γ@μ@τος φαίνεται !  ναι ... για κατι τέτοιο έλεγα ή κάτι σαν αυτόν εδω που μπάνισα στο θωμά  http://www.thomann.de/gr/bbe_opto_stomp.htm  Τι σας λέει ο συγκεκριμένος ? 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ο EBS ειναι ενας καλος κομπρεσσορας προσπαθησε πρωτα να φτιαξεις τις δυναμικες σου αν κ αυτο δεν γινεται απο την μερα στην αλλη,επειδη ειναι κ ακριβος πηγαινε να τον ακουσεις πρωτα κ βλεπεις ;) ;) ;) ;).Βεβαια παντα πρεπει να τον χρησιμοποιεις με μετρο

Ναι ρε killer , ήδη προσπαθώ να το βελτιώσω παικτικά το πρόβλημα, κι εννοείτε οτι θα το χρησιμοποιώ με μέτρο. Ισα ίσα να με εξομοιώσει λίγο θέλω ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε φίλος , ο κομπρέσορας ΔΕΝ θα είναι μονίμως συνδεδεμένος με τα δάχτυλα μου. Κι εξηγούμε. Οταν μελετάω η γενικότερα οταν παίζω τις μπλουζιές μου ή της ροκιές μου και αραιά και που κανένα τζάζ , εννοείτε πως ΔΕΝ εχω σκοπό να χρησιμοποιώ καμπρέσορα. Με τη μπάντα μου όμως, που παίζουμε old school thrash metal (...like Slayer, early Metallica, Exodus, Testament ...you know... ωραία πράγματα... αλήτικα... ;D) εκεί καταλαβαίνεις πως χρειάζομαι ενα ομοιόμορφο πυροβολητό !!  ;D Δεν εχω και ΠΟΛΥ μεγάλο πρόβλημα. Όταν γράφω κυρίως παρατηρείτε μια κοιλιά σε κάποια σημεία στον ήχο και θέλω λίγο να τη μειώσω.  Κι έτσι (εκτός απο την βελτίωση μέσω practise που ειναι αυτονόητη) θεωρώ καλή ιδέα να χτυπήσω κι ενα compressor...

Ο κομπρέσορας δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τις δυναμικές σου.Οι δυναμικές σου είναι καθαρά θέμα ατάκας και τουσέ...Ο κομπρέσορας αυτό που θα κάνει σε ψηλά settings είναι να σου κόψει τις δυναμικές...Συμβουλή....Πάρε κομπρέσορα γιατί στα μπάσα είναι αναγκαίος,για τα γούστα μου,λόγο συχνοτήτων αλλά φτιάξε την τεχνική σου για τις δυναμικές...Ο κομπρέσορας έχει αλλές χρήσεις...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κομπρέσορας δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τις δυναμικές σου.Οι δυναμικές σου είναι καθαρά θέμα ατάκας και τουσέ...Ο κομπρέσορας αυτό που θα κάνει σε ψηλά settings είναι να σου κόψει τις δυναμικές...Συμβουλή....Πάρε κομπρέσορα γιατί στα μπάσα είναι αναγκαίος,για τα γούστα μου,λόγο συχνοτήτων αλλά φτιάξε την τεχνική σου για τις δυναμικές...Ο κομπρέσορας έχει αλλές χρήσεις...

  ε LOL ...  Έχω την εντύπωση οτι μια απ τις χρήσεις του είναι κι αυτή και μάλιστα πριν ανοίξω το θέμα, φρόντισα να κοιτάξω και παλαιότερες συζητήσεις επί του θέματος στο φόρουμ μας και... το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα κι απο αυτές. Οτι δηλαδή, επειδή κόβει τις περιττές συχνότητες, σου εξισώνει και λίγο τις δυναμικές. Φανταζόμαστε ας πούμε, τον ήχο του μπάσου μας σαν μια κυματομορφή. Ο κομπρέσορας παίρνει αυτην την κυματομορφή και την κάνει πιο ομοιόμορφη. Αυτό δεν κάνει ο κομπρέσορας ? τουλάχιστον εγώ έτσι νομίζω...  Κάνω  καπου λάθος  ???  (το οτι πρέπει να βελτιώσω το παίξιμό μου με practise, το εχω γράψει απο πάνω 3 φορές ! Εννοείτε οτι κάθε μέρα που μελετάω, βελτιώνω πολλά πράγματα στην τεχνική μου κι ενα απο αυτά που δίνω έμφαση τον τελευταίο καιρό ειναι και οι δυναμικές. Λέμε οτι πέρα απ το αυτονόητο, ευχάριστο και " αναγκαίο " για όλους μας practise, ψήνομαι να πάρω ενα compresor pedal, προκειμένου να πάρω όλες τις βελτιώσεις που μπορεί να μου προσδώσει στον ήχο...)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ε LOL ...  Έχω την εντύπωση οτι μια απ τις χρήσεις του είναι κι αυτή και μάλιστα πριν ανοίξω το θέμα, φρόντισα να κοιτάξω και παλαιότερες συζητήσεις επί του θέματος στο φόρουμ μας και... το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα κι απο αυτές. Οτι δηλαδή, επειδή κόβει τις περιττές συχνότητες, σου εξισώνει και λίγο τις δυναμικές. Φανταζόμαστε ας πούμε, τον ήχο του μπάσου μας σαν μια κυματομορφή. Ο κομπρέσορας παίρνει αυτην την κυματομορφή και την κάνει πιο ομοιόμορφη. Αυτό δεν κάνει ο κομπρέσορας ? τουλάχιστον εγώ έτσι νομίζω...  Κάνω  καπου λάθος  ???   (το οτι πρέπει να βελτιώσω το παίξιμό μου με practise, το εχω γράψει απο πάνω 3 φορές ! Εννοείτε οτι κάθε μέρα που μελετάω, βελτιώνω πολλά πράγματα στην τεχνική μου κι ενα απο αυτά που δίνω έμφαση τον τελευταίο καιρό ειναι και οι δυναμικές. Λέμε οτι πέρα απ το αυτονόητο, ευχάριστο και " αναγκαίο " για όλους μας practise, ψήνομαι να πάρω ενα compresor pedal, προκειμένου να πάρω όλες τις βελτιώσεις που μπορεί να μου προσδώσει στον ήχο...)

Όντως ο κομπρέσορας εξισώνει τις δυναμικές σου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να βασίστεις σ αυτόν για τις δυναμικές σου...Οι δυναμικές είναι θέμα ατάκας..Η σπουδαιότερη χρήση του κομπρέσορα είναι επειδή το μπάσο λόγο συχνοτήτων ειναι πλούσιο σε overtones κάποιες απ αυτούς πετάνε κώλο...έ...ο κομπρέσορας τις μαζεύει...Δηλάδη αν θές τον κομπρέσορα να σου φτιάξει τις δυναμικές σου μην πάρεις κομπρέσορα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου