Προς το περιεχόμενο

Bass Compressor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hotspur αρπάχτηκες ΧΩΡΙΣ λόγο.  ::)

 

Επειδή είμαι φανατικός εχθρός των εντάσεων μέσα στο φόρουμ, δεν θα κάτσω να σε παραθέσω προκειμένου να δεις ποια πράγματα μετέφρασες λάθος.

 

Το ύφος σου είναι σχεδόν προσβλητικό.Αν απαντήσω και γω παρομοίως (ωμά) θα 'χουμε πρόβλημα.

 

Στην τελική σου απαντήσαμε εδώ όλοι σε μια προσπάθεια να σε βοηθήσουμε ο καθένας με τις γνώσεις του (πολλές ή λίγες).

 

On topic:Όπως είπες δεν τα πολυσυντηρείς αυτά τα δύο όργανα όλα αυτά τα χρόνια άρα το ενδεχόμενο να είναι πρόβλημα που πηγάζει από την κατάσταση τους ΔΕΝ αποκλείεται καθόλου...but we are waitng for the bass track to find out what is happening.  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν το action (λέω πιθανότητα μεγάλη τώρα) να είναι στη μία "σαύρα" και στην άλλη στο Θεό, μπορεί και να υπάρχει διαφορά.

 

Τσέκαρε το ύψος  των χορδών στους μαγνήτες !!!

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς υπάρχουν και τα πμ για να λύνονται οι παρεξηγήσεις... Περιμένουμε κλιπάκι λοιπόν...

 

Sorry αν και έχω παίξει με comps, δεν χρησιμοποιώ (εκτός του dha Vt-1 tube od/eq που είχα και λόγω λάμπας κομπρεσάριζε ελαφρώς και μ' άρεσε)

Με άφησες με απορία εδώ... Πρώτη φορά το ακούω αυτό το πετάλι... Για ρίξε κάνα info αν θες... Εγώ τώρα χρησιμοποιώ το MIC200 της behringer ως tube pre/limiter αλλά γενικά θέλω σιγά σιγά να ψάχνομαι για κάποιο ποιο ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΟ στο μπάσο λαμπάτο pre/limiter...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Λοιπόν, να τα πάρουμε με τη σειρά. Τη γνωστή φράση που εξαγρίωσε τον  audiokostas, συνηθίζω να τη λέω, μεταξύ σοβαρού και αστείου, γιατί εντάξει, και τα rick μια χαρά μπάσα είναι πχ, και τα ΜΜ μαι χαρά μπάσα είναι πχ, και το thunderburd μια χαρά μπάσο είναι (μόνο που όλα αυτα, εμφανισιακά είναι κακάσχημα, για μένα πάντα ;D) όπως και κανα 2-3 αλλα μπάσα που είναι πραγματικά πολύ αξιόλογα. Επίσης συνηθίζω, να τη λέω αυτη τη φράση, για να δώσω έμφαση κάπου, όπως παραδείγματος χάρη, λίγο πιο πάνω, που την ανέφερα επειδή, για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, δυο συμφορουμίτες έσπευσαν να με " διορθώσουν " και να μου πούν, οτι τα μπάσα που έχω είναι entry level. Λες κι εγώ δεν ξέρω τι μπάσα έχω... Λές και δεν εχω γράψει ΠΟΤΕ εδώ μέσα θέμα, οπού ψάχνω να δω ποιο μπάσο να αγοράσω (όταν μπορέσω) να αγοράσω ενα πιο καλό όργανο... Οπότε χρησιμοποίησα αυτη τη φράση, για να τους δώσω να καταλάβουν ότι, για ΕΝΑΝ ακόμη λόγο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ περίπτωση να θεωρώ οτι το washburn μου και το Ibanez που παίζω είναι μπασάρες και οτι κυριολεκτικά ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ με τον Terry, οταν είπε τη φράση entry level. Συμφώνησα, κι εγώ ο ίδιος του είπα οτι προφανώς είναι λίγο δύσκολο να είναι θέμα οργάνου γιατί παίζω με 2 μπάσα και είναι λίγο δύσκολο να είναι και τα 2 μπάσα κακορυθμιζμένα ή να έχουν οτιδοίποτε άλλο πρόβλημα ΚΑΙ ΤΑ 2. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω... δεν νομίζω οτι γράφω ακαταλαβίστικα, κι όμως βλέπω οτι υπάρχει πρόβλημα. Stoner, ρε φίλος, έγραψα εγώ κάπου, οτι δεν τα πολυσυντηρώ αυτά τα δύο όργανα όλα αυτά τα χρόνια ? Αν είναι δυνατόν ! Έγραψα οτι ΔΕΝ εχω πειράξει ΠΟΤΕ τους μαγνήτες τους, επειδή ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα, κι επειδή θεωρώ οτι είναι μια χαρά ρυθμισμένοι οι μαγνήτες τους. Απο κει και πέρα θα σας τα γράψω αναλυτικά για να σας λυθούν όλες οι απορίες. Χορδές αλλάζω κάθε 5μηνο το πολύ ΚΑΙ στα 2 μπάσα (ειδικά φέτος που κάτσανε και 5 lives μαζεμένα, άλλαζα και πολύ πιο νωρίς στο ibanez.) Επίσης audiokostas, με το σωστό set up ενός ένχορδου οργάνου, εχω κόλλημα απο πολύ παλιά (μου το κόλλησε, το κόλλημα ο αδελφός μου, απο πιτσιρικάδες)  Θεωρώ πως, οτι όργανο κι αν παίζεις, πρέπει πάντα να βρίσκεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις, προκειμένου να σε διευκολύνει το όργανο στο παίξιμο. Εχω μπει σε αυτή τη νοοτροπία εδώ και πολλά χρόνια οπως είπα, κι έτσι τα οργανά μου είναι πάντα καλοσεταρισμένα. Απ αυτό που γράφω περι διευκόλυνσης στο παίξιμο, καταλαβαίνετε φαντάζομαι οτι και τα 2 μπάσα που παίζω αυτη τη στιγμή, είναι σεταρισμένα ΟΣΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ γίνετε. Οι χορδές είναι τελείως τσίτα ! Κολλημένες με την ταστιέρα τελείως ! Ψάχνω πάντα και ρυθμίζω τα μπάσα μου, ακριβώς στο σημείο όπου όταν παίζω, θα υποβόσκει κάπου στο βάθος του ήχου μου, ένα ελαφρύ κι απειροελάχιστο ταστάρισμα. Άρα καταλαβαίνετε φαντάζομαι οτι ΔΕΝ τίθεται θέμα κακού action, σε καμία περίπτωση. Επειδή οπως εχω βαρεθεί να γράφω, το φαινόμενο παρατηρείτε σε κανα 2 σημεία ενος κομματιού, προφανώς εχει να κάνει με θέμα κούρασης των δαχτύλων μου, αρα με θέμα τεχνικής και practise που όπως είπα, το δουλεύω συνεχώς. Τέλος φίλε ΚενTerry (ζήλεψα απο τον Audio) ΔΕΝ νομίζω, σε κάποιο σημείο της κουβέντας να σου παρουσίασα χαοτική τη διαφορά έντασης. Ισα ισα που αν δεις παραπάνω, γράφω οτι, όταν παίζω δεν καταλαβαίνω, δεν ακούω κανένα πρόβλημα. Συγκεκριμένα τις τελευταίες 3 φορές που ηχογράφησα στο qiu base το παρατήρησα το φαινόμενο κι ΑΦΟΥ έγραψα. Έπαιξα δηλαδή κανονικά, όσο έπαιζα ΔΕΝ καταλάβαινα κάτι μεμπτό (φαντάσου πόσο μικρή είναι η διαφορά τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά), κι όταν άραξα, άναψα τσιγάρο κι έβαλα να ακούσω αυτο που έπαιξα, κατάλαβα σε 2 σημεία να μειώνετε η ένταση του μπάσου. Δεν είναι χαοτική η διαφορά επομένως. Είπαμε ... ντάξ ... δεν είμαι κι ο Jacko αλλα, παίζω. Παίζω νορμάλ πως το λένε. Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου κι απλά σκέφτομαι οτι ένας κομπρέσσορας μόνο καλά έχει να μου προσφέρει. Και καθόλου να μην με διευκολύνει σε αυτό το θέμα, μέχρι να το διορθώσω μόνος μου, πάλι μόνο καλό μπορεί να μου κάνει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok Καυτοσπήρουνε. Πάρε κομπρέσορα τότε...

 

 

Με άφησες με απορία εδώ... Πρώτη φορά το ακούω αυτό το πετάλι...

Κακώς

http://www.davehallamps.co.uk/page29.html

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184336.msg539100#msg539100

 

Ίσως το καλύτερο πετάλι που είχα (εντάξει, δεν είχα και πάρα πολλά).

Το έδωσα γιατί βαριέμαι στα live να έχω το νού μου και σε πετάλια

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τέλος φίλε ΚενTerry (ζήλεψα απο τον Audio) ΔΕΝ νομίζω, σε κάποιο σημείο της κουβέντας να σου παρουσίασα χαοτική τη διαφορά έντασης. Ισα ισα που αν δεις παραπάνω, γράφω οτι, όταν παίζω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Συγκεκριμένα τις τελευταίες 3 φορές που ηχογράφησα στο qiu base το παρατήρησα το φαινόμενο κι ΑΦΟΥ έγραψα. Έπαιξα δηλαδή κανονικά, όσο έπαιζα ΔΕΝ καταλάβαινα κάτι μεμπτό (φαντάσου πόσο μικρή είναι η διαφορά τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά), κι όταν άραξα, άναψα τσιγάρο κι έβαλα να ακούσω αυτο που έπαιξα, κατάλαβα σε 2 σημεία να μειώνετε η ένταση του μπάσου. Δεν είναι χαοτική η διαφορά επομένως. Είπαμε ... ντάξ ... δεν είμαι κι ο Jacko αλλα, παίζω. Παίζω νορμάλ πως το λένε. Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου κι απλά σκέφτομαι οτι ένας κομπρέσσορας μόνο καλά έχει να μου προσφέρει. Και καθόλου να μην με διευκολύνει σε αυτό το θέμα, μέχρι να το διορθώσω μόνος μου, πάλι μόνο καλό μπορεί να μου κάνει. 

 

Α πα πα όλους θα σας χαλάσει αυτός ο audiokostas  ;D ;D ;D

 

ΟΚ το «χαοτική» ήταν λίγο «δραματική» έκφραση για να υπογραμμίσει το γεγονός  ;)

 

Ναι το θυμόμουν αυτό που είπες ότι το θέμα το ακούς στην ηχογράφηση και όχι όταν παίζεις...

 

Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας το thread και κυρίως το τελευταίο σου post τείνω στο συμπέρασμα ότι το θέμα είσαι εσύ (με τη καλή έννοια) και όχι τα όργανα  :D

 

Και στο λέω αυτό γιατί εδώ έχουμε γίνει CSI Bass  ;D

 

Τα forensics evidence που δίνεις  ;D ;D ;D ;D προϋποθέτουν δύο όργανα ή με κακό set up ή με κακή ρύθμιση στους μαγνήτες ή με dead spots ή με πρόβλημα στο nut ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο... Αλλά όπως σου είπα... και τα δύο;  ???

 

Οπότε θα δανειστώ τον Όκαμ και το διαβόητο «ξυράφι» του: Τα δύο σημεία που άκουσες διαφορά στην ένταση μπορεί να μην είναι τίποτα άλλο, από δύο σημεία που απλά, «κοπάνησες» λιγότερο  :o :o :o  ;D

 

Και όπως έχω πει και θα το ξανά πω: Εδώ πολλές φορές- μάλλον τις περισσότερες- καλούμαστε να κάνουμε τα μέντιουμ  :D

 

Και επειδή έχει τύχει κάποιες φορές, «προβλήματα βουνά», να μην ήταν παρά... «σαμαράκια», πάντα κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

 

Έτσι όπως τα περιγράφεις στο τελευταίο post, δεν υπάρχει «ορατός» λόγος, παρά μια ενδεχόμενη σύμπτωση, να μην χτύπησες ισοδύναμα τις χορδές- το οποίο συμβαίνει σε όλους μας  ;)

 

Τώρα, αν θα προχωρήσεις σε αγορά κομπρέσορα, η συμβουλή μου είναι να πάρεις τον καλύτερο που μπορείς να αγοράσεις- και να μην «τσιγκουνευτείς» τα λεφτά, ειδικά σε αυτό το πετάλι.

 

Και αυτό γιατί αν είναι μάπα το καρπούζι, το πετάλι έχει πολύ φύσημα (σύνηθες πρόβλημα στους κομπρέσορες που δεν είναι σόι) και μετά θα ψάχνεις για noiz gate  ;)

 

Πολλοί συνφορουμήτες σου πρότειναν ορθώς, να τσεκάρεις το site του οvilab- που έχει τα πάντα όλα για τους κομπρέσορες.

 

Προσωπικά παίζω με τον Markbass Compressore- λάμπα- ο οποίος είναι λίγο «αλμυρός» στα 225 νομίζω ευρώ, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις  ;)

 

Πάντως, θα σου έλεγα μακριά από black finger, λόγο πολλών... μποφόρ όταν τσιτώνεις το level  :D       

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα απο Ωρωπο κι εχασα την αρχη του thread, οποτε ας ποσταρω τουλαχιστον μια γνωμη τωρα:

 

http://www.thomann.de/gr/bbe_opto_stomp.htm

 

Πως/γιατι χρησιμοποιω εγω τον κομπρεσορα: Το Sansamp το ρυθμιζω ετσι που να ειναι καθαρο μεν, αλλα μονιμως ενα τσικ απο το να αρπαξει, κατι που ειδικα με τους μαγνητες του G&L ειναι πολυ ευκολο να γινει. O κομπρεσορας εξυπηρετει στο να μαζευει λιιιιιιγο τα πολυ μεγαλα peaks, ωστε οταν/οπου αρχιζω να χωνω, αντι να γινεται χαμος απο το drive, απλα να αγριευουν λιγο τα μεσαια, ακριβως οπως μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

... ωστε οταν/οπου αρχιζω να χωνω, αντι να γινεται χαμος απο το drive, απλα να αγριευουν λιγο τα μεσαια, ακριβως οπως μου αρεσει.

 

Εδώ και πολλούς μήνες προσπαθώ να πετύχω έναν τέτοιο ήχο αλλά δεν τα καταφέρνω... συνήθως η παραμόρφωση που βγαίνει είναι παραπάνω απ'όσο θα ήθελα να είναι. Ούτε και ξέρω τι πρέπει να αγοράσω για να καταφέρω κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου