Προς το περιεχόμενο

Electroharmonix Hum Debugger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζω σε αυτό το θρεντ που το'χω πάρει μονότερμα, λέγοντας ότι στην σημερινή πρόβα με αλλαγή κιθάρας (με humbuckers) και προσεκτικό equalisation ο Quad Reverb έφαγε τη... σκόνη μου!!!  ;D ;D ;D Οκ, υπερβάλλω αλλά ούτε στιγμή δεν τον πήγα πάνω από τις... 11 o'clock!

 

Mετά από λίγο (περισσότερο για πλάκα) συνδέσαμε κι έναν τερματισμένο Marshall JTM 30 combo στο Clean Amp Output του Koch, κι έπαιξαν παράλληλα. Αυτό βοήθησε αρκετά στα μπάσα.

 

Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή το έδαφος... ΕΤΡΕΜΕ από την ένταση (επιτέλους, κατάλαβα σε τι εντάσεις έπαιζαν οι Kyuss...) Τα αυτάκια μου παραπονιούνται βέβαια...

 

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν λέγοντας ότι ΝΑΙ, είναι αρκετός για ηλίθιες εντάσεις με γαϊδούρια συμπαίκτες κιθαρίστες με Quad Reverbs στα... 135W. Επίσης, μου ήρθε το Electroharmonix Hum Debugger σήμερα (που ανέφερα προηγουμένως) και κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά χωρίς να είναι noise gate. Μπήκε τελευταίο στο effects loop και έκοψε όλα τα hums από εφφέ και single coils. Δείτε το:

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης, μου ήρθε το Electroharmonix Hum Debugger σήμερα (που ανέφερα προηγουμένως) και κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά χωρίς να είναι noise gate. Μπήκε τελευταίο στο effects loop και έκοψε όλα τα hums από εφφέ και single coils.

 

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το πετάλακι, έστω και για ακραίες καταστάσεις. Μπορείς να ανεβάσεις ένα απλό κλιπάκι με μονούς, που να φαίνεται η διαφορά "πριν και μετά"?  ;D

 

Αν γίνεται, μπροστά από τον ενισχυτή και χωρίς κανένα άλλο εφφέ  ;)

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια γίνεται, μόνο που θα χρειαστεί να περιμένετε γιατί όλος ο εξοπλισμός τώρα είναι στο στούντιο... πάντως κάνει τέτοια δουλειά που κόβει και hum που δημιουργείται από τα προενισχυτικά στάδια (δλδ πριν το effects loop), όταν πχ. είναι σε υψηλές εντάσεις και μπαίνει το δεύτερο ή το τρίτο κανάλι με αρκετό gain κόβει αρκετό hum και από κει.

 

Οι οδηγίες λένε να μπαίνει πρώτο στην αλυσίδα μετά την κιθάρα, αλλά ο τύπος στο βίντεο λέει ότι μπορεί να μπει και στο τέλος, κάτι που έκανα κι εγώ. Και η επίπτωση στον ήχο είναι μηδενική... μονάχα ένα απειροελάχιστο υψίσυχνο ψιθύρισμα ακούς, που πρέπει να προσπαθήσεις αρκετά για να το εντοπίσεις (και που θα ενοχλήσει μόνο τους bedroom players, αν το καταλάβουν). Γενικά είναι καταπληκτικό αν δεν μπορεί κάποιος να βρει ή να διορθώσει κάποιο ground loop, αν έχει παρεμβολές από φώτα ή κακό ηλ. δίκτυο, ή single coils.

 

Σημείωση ότι δεν παίζουμε άγρια πράγματα - εγώ κυρίως καθαρά παίζω, και σπάνια με λίγο overdrive (στο σπίτι όμως παίζω άλλα στυλ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Hum Debugger δεν επηρεάζει καθόλου τον καθαρό σου ήχο;

 

Το θεωρώ απίθανο να μη κόβει κάποιες χρήσιμες συχνότητες και να κόβει μόνο το hum... :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου!!! Η αρχική δοκιμή έγινε στο σπίτι που θα άκουγα κι ένα πούπουλο να πέφτει...  ;D Διάβασα μερικά σχόλια ότι μερικοί "ακούν" μια ελαφριά επίπτωση στα πολύ υψηλά αλλά μιλώντας προσωπικά, έκανα τα πάντα για να διαπιστώσω αν αληθεύει αυτό (μέχρι και blind test) και είμαι 100% σίγουρος ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα τα πάντα για να διαπιστώσω αν αληθεύει αυτό (μέχρι και blind test) και είμαι 100% σίγουρος ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ αυτό ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πεταλάκι αυτό της ΕΗΧ δεν λειτουργεί σαν noise gate. Όταν είχε ανακοινωθεί, είχα μιλήσει σχετικά με έναν φίλο ηλεκτρονικό (της... παλιάς σχολής) και μου είχε αναφέρει πως μάλλον βασίζεται σε κάποια διάταξη που είχε αναπτυχθεί τη... δεκαετία του '50, και βέβαια σε εντελώς διαφορετικό τομέα των ηλεκτρονικών (για κεραίες τηλεόρασης? δεν θυμάμαι....).

 

Θα κοιτάξω μήπως βρω περισσότερα στοιχεία. Επίσης είμαι σίγουρος ότι είχα δει μια παρόμοια στουντιακή υλοποίηση, πάλι αρκετά παλιά.

 

Bloody όποτε έχεις χρόνο και μέσα κάνε ένα ψυχικό, μόνο φτιάξτο με υψηλή δειγματοληψία για να γίνονται εμφανείς όλες οι ανατριχιαστικές λεπτομέρειες.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύκλωμα αυτό (και οι παραλλαγές του) κυκλοφορεί από παλιά και είναι σχετικά εύκολο και μικρο στην κατασκευή σε βαθμό που μπορεί να ενσωματωθεί σε μία κιθάρα ή ένα προενισχυτή, κλπ

Είναι ουσιαστικά ένα φίλτρο που περιορίζει τις συχνότητες από 45 έως 90Hz (σε ορισμένες περιπτώσεις πάει και λίγο παραπάνω...) ενώ αφήνει τις υπόλοιπες να περάσουν αναλλοίωτες ή τουλάχιστον όσο αναλλοίωτες μπορούν να βγουν μέσα από ένα καλό buffer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ενεργό και όχι passive, κι έχει μάλιστα δικιά του τροφοδοσία που συμπεριλαμβάνεται στην συσκευασία. Τώρα δεν ξέρω αν είναι όντως φίλτρο, πάντως από μπάσα κανένα πρόβλημα...  8) Πάνω του πάντως λέει "patent pending", επομένως μπορεί να μην είναι παλιά διάταξη και να περιμένουν την έγκριση της ευρεσιτεχνίας τους. A βρε Electrictabs, αν ήμουν Αθήνα θα στο έδινα να το ανοίξεις να μας λυθεί η απορία... φωτό σου κάνει;

 

TGL εγώ μπορώ να ηχογραφήσω μέχρι και στα 192khz/24bit (!) αλλά το θέμα είναι πού να ανεβάσω αυτό το τεράστιο wav... και να ήταν κι ένα... μάλλον δυο - τρία θα κάνω για χάρη της σύγκρισης...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμενο πεταλι ειναι αναποσπαστο κομματι του εξοπλισμου μου με κιθαρες που κανουν βζζζζζζζ  και αν θυμαμαι καλα ειχε ξανασυζητηθει σε ενα θεμα του Whitenoise  για ΄κρυφους΄ μαγνητες

Οντως το πεταλι κανει την δουλεια του αψογα , απλα δεν υπαρχει  .....βζζζζζ

και δεν εχω καταφερει να βρω διαφορα στο ηχο .

Εχω παντως την αισθηση οτι εαν αλλαχθει ο ποδοδιακοπτης  με εναν καλυτερο True BB  τοτε δεν θα υπαρχει πλεον λογος για να παρει καποιος (και πρωτος εγω) noiseless μαγνητες

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου