Προς το περιεχόμενο

Electroharmonix Hum Debugger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

TGL εγώ μπορώ να ηχογραφήσω μέχρι και στα 192khz/24bit (!) αλλά το θέμα είναι πού να ανεβάσω αυτό το τεράστιο wav... και να ήταν κι ένα... μάλλον δυο - τρία θα κάνω για χάρη της σύγκρισης...

 

Όχι μωρέ... αρκεί να μην είναι mp3. Εξάλλου για κάτι πολύ μικρό (σε διάρκεια) λέω. Αν βγαίνει αρκούντως μικρό σε 96/24 τότε ανέβασέ το σ'αυτή την ανάλυση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι ενεργό και όχι passive, κι έχει μάλιστα δικιά του τροφοδοσία που συμπεριλαμβάνεται στην συσκευασία. Τώρα δεν ξέρω αν είναι όντως φίλτρο, πάντως από μπάσα κανένα πρόβλημα...  8) Πάνω του πάντως λέει "patent pending", επομένως μπορεί να μην είναι παλιά διάταξη και να περιμένουν την έγκριση της ευρεσιτεχνίας τους. A βρε Electrictabs, αν ήμουν Αθήνα θα στο έδινα να το ανοίξεις να μας λυθεί η απορία... φωτό σου κάνει;

¨

 

Έχω δει τα σωθικά του από φωτό...

 

Το συγκεκριμένο είναι patent pending γιατί εκτός από τον συνδυασμό φίλτρων (active εννοείται) κάνει και μία "αναγέννηση" της ωφέλιμης πληροφορίας (αρμονικών) που υπάρχει στις συχνότητες που περιορίζει πράγμα που λείπει από τα υπόλοιπα αντίστοιχα κυκλώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εχω φτιαχθει τωρα  ....

Δηλ  Κυρε εεε!  electrictabs ηθελα να πω  , στο δινω , το ΄πασπατευεις΄  και

μετα κανεις και τα μαγικα σου και βγαινει  σε mini version για μεσα στην κιθαρα ?

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Όχι το κύκλωμα όπως είναι δεν μπαίνει σε κιθάρα γιατί δεν χωράει. Θέλει σχεδιασμό άλλης πλακέτας. Για όποιον πιάνει το χέρι του πάντως θα ανεβάσω λινκ αργότερα για ένα πιο απλό κυκλωματάκι που χωράει άνετα σε κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

as promised

http://members.shaw.ca/roma/nine.html

 

εδώ μπορείτε να βρείτε τέτοια κυκλωματάκια που είναι αρκετά μικρά ώστε να μπουν μέσα σε μία κιθάρα ή σε ένα μικρό κουτί .Ρυθμίζονται ώστε να κόβουν συγκεκριμένες συχνότητες ενώ όλες οι υπόλοιπες (δεξιά-αριστερά) μένουν ως έχουν

 

tip1: χρησιμοποιήστε τελεστικούς καλύτερης ποιότητας π.χ. Burr Brown OPA277P αντί για τα κλασσικά "741", "TL071"

tip2: do it like the pros . Χρησιμοποιήστε δύο ή περισσότερα από αυτά κυκλώματα σε σειρά με το καθένα να εξειδικεύεται σε συγκεκριμένη περιοχή. π.χ. ένα για τα 50 Hz , ένα για τα 90Hz , ένα για τα 120Hz κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

as promised

http://members.shaw.ca/roma/nine.html

 

εδώ μπορείτε να βρείτε τέτοια κυκλωματάκια που είναι αρκετά μικρά ώστε να μπουν μέσα σε μία κιθάρα ή σε ένα μικρό κουτί .Ρυθμίζονται ώστε να κόβουν συγκεκριμένες συχνότητες ενώ όλες οι υπόλοιπες (δεξιά-αριστερά) μένουν ως έχουν

 

tip1: χρησιμοποιήστε τελεστικούς καλύτερης ποιότητας π.χ. Burr Brown OPA277P αντί για τα κλασσικά "741", "TL071"

tip2: do it like the pros . Χρησιμοποιήστε δύο ή περισσότερα από αυτά κυκλώματα σε σειρά με το καθένα να εξειδικεύεται σε συγκεκριμένη περιοχή. π.χ. ένα για τα 50 Hz , ένα για τα 90Hz , ένα για τα 120Hz κλπ

 

Πολύ καλό!!!  ;D ;D

 

Ευχαριστούμε!!!

 

Κάρμα στον κύριο?? Μμμμ??  ;) :P :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Χαιρεται.

Εχω την Stratocaster highway one. Εχω ανοιξει και αλλο θεμα στο παρελθον για τον θορυβο που εχω απο τους μαγνητες/πεταλακια.

 

Μολις εχθες ηρθε στα χερια μου το hum debugger (με καννα-δυο αλλα καινουρια πεταλακια)

βαζω και γω να δω τι θα γινει αλλα... απογοητευση!

 

οχι μονο δεν κοβει κανενα θορυβο αλλα προσθετει και ενα βουητο-σφηριγμα.

το δοκιμασα και στο τελος και στην αρχη της αλυσιδας αλλα τα ιδια...

σαν να προσπαθει να κανει κατι, οταν δεν παιζω ακουγεται ενα σκαμπανευασμα του θοριβου. στο καθαρο οταν παιζω που αυτο το σκαμπανεβασμα το παρατηρω και στον ηχο

 

διαβαζω παλι εδω διαφορα θεματα και ολοι ειναι ικανοποιημενοι με το συγκεκριμενο πεταλακι, τι φταιει ρε παιδια...

θα δοκιμασω και εναν ενυσχιτη φιλου να δω τι γινεται εκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται.

Εχω την Stratocaster highway one. Εχω ανοιξει και αλλο θεμα στο παρελθον για τον θορυβο που εχω απο τους μαγνητες/πεταλακια.

 

Μολις εχθες ηρθε στα χερια μου το hum debugger (με καννα-δυο αλλα καινουρια πεταλακια)

βαζω και γω να δω τι θα γινει αλλα... απογοητευση!

 

οχι μονο δεν κοβει κανενα θορυβο αλλα προσθετει και ενα βουητο-σφηριγμα.

το δοκιμασα και στο τελος και στην αρχη της αλυσιδας αλλα τα ιδια...

σαν να προσπαθει να κανει κατι, οταν δεν παιζω ακουγεται ενα σκαμπανευασμα του θοριβου. στο καθαρο οταν παιζω που αυτο το σκαμπανεβασμα το παρατηρω και στον ηχο

 

διαβαζω παλι εδω διαφορα θεματα και ολοι ειναι ικανοποιημενοι με το συγκεκριμενο πεταλακι, τι φταιει ρε παιδια...

θα δοκιμασω και εναν ενυσχιτη φιλου να δω τι γινεται εκι...

 

Αυτό το σκαμπανέβασμα που λες φαίνεται μάλλον ύποπτο.

 

- Με τι το τροφοδοτείς?

- Το έχεις δοκιμάσει μόνο του τελείως? Και μάλλον καλύτερα με μπαταρία...

 

Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο πετάλι...

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη που δεν έχω βάλει μια ηχογράφηση του πεταλιού ακόμη, είναι πάρα πολύ δύσκολη περίοδος στη δουλειά. Το ίδιο συμβαίνει και με το μίνι ριβιού του Epiphone Blues Custom 30 - θα γίνουν σύντομα.  :(

 

Το δικό μου Hum Debugger δουλεύει μια χαρά και το έχω στο τέλος του effects loop, ή όταν δεν χρησιμοποιώ το eff. loop στο τέλος της αλυσίδας των πεταλιών μου. Έχω ακούσει όμως διάφορα κουφά από άλλους, μέχρι και για περίεργους ring modulator ήχους...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σκαμπανέβασμα που λες φαίνεται μάλλον ύποπτο.

 

- Με τι το τροφοδοτείς?

- Το έχεις δοκιμάσει μόνο του τελείως? Και μάλλον καλύτερα με μπαταρία...

 

Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο πετάλι...

 

 

Με το δικο του τροφοδοτικο. να σου πω την αληθεια δεν κοιταξα αν παιρνει και μπαταρια. το onespot που χρησιμοποιω για ολα τα υπολοιπα δεν μπορω να το βαλω πανω σε αυτο γιατι βλεπω οτι η τροφοδοσια του ειναι 7,5V. Μην το καψω κιολας...

 

Εχω δοκιμασει τα παντα απο εχθες, μεχρι και μονο του το εβαλα χωρις κανενα αλλο πεταλι.

δεν πηρα βεβαια μπαταριες να βαλω σε ολα τα πεταλια... με το καινουριο το fuzz face της dunlop που προς το παρον το δουλεψα μονο με μπαταρια (δεν εχει υποδοχη για τροφοδοτικο αλλα εχω προμηθευτει ανταπτορα μπαταριας για το onespot) -και μονο με αυτο- π α λ ι  τα ιδια.

 

το πηρα απο thomann... σκεφτομαι να το επιστρεψω και ή να παρω κατι αλλο ή τα λεφτα πισω, θα δω-για αυτο εχω περιθωριο 30 μερες...

 

τουλαχιστον αμα ειναι να δωσω αλλα τοσα και να βαλω noizless μαγνητες (τους 2 ακριανους) που σκεφτομουν να κανω καποια στιγμη.

εχω βρει αυτους:

http://www.guitarpartsresource.com/pickups_sdstratstk1.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου