Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση με audacity


tsoropas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την berhringer xenyx 1832 fx και ηχογραφω με το audacity.ομως δε μπορω απο καπου να αυξησω την ενταση της ηχογραφησης ουτε απο τη κονσολα ουτε απο το προγραμμα με αποτελεσμα να ''γραφει'' πολυ χαμηλα σε ενταση.κανω κατι λαθος στο μεικτη ή ειναι θεμα του audacity??.μηπως υπαρχει καποιο αλλο εξισου ευκολο και free προγραμματακι?ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πρόγραμα και κονσόλα είναι ανεβασμένα και δεν έχεις πάλι ήχο,(windows XP)πάνε στον πίνακα ελέγχου διάλεξε ήχοι συσκευές αναπαραγωγής,μετά πάνε στο μεσαίο κουτάκι που λέει ήχος,εκεί έχει με ένα μικρόφωνο για εικόνα που λέει εγγραφή ήχων,

πατάς την ένταση.

 

Μετά σου βγάζει Μκρόφωνο,Είσοδος γραμμής κτλ.

 

Ανάλογα ποιό έχεις επιλέξει Εισοδος γραμμής π.χ. και ανεβάζεις την ένταση.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

master volume, volume καναλιού στην κονσόλα, volume καναλιου στο audacity είναι όλα τέρμα και παρ'όλ'αυτά γράφεις χαμηλά?

αν βαλω μεγαλη ενταση παραμορφωνει.εξ αλλου με οση ενταση παιζω στο μαγαζι με τοση δε θα πρεπει να γραφει?υπ οψιν με usb ειναι συνδεδεμενο και οχι στο mic του υπολογιστη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλω μεγαλη ενταση παραμορφωνει.εξ αλλου με οση ενταση παιζω στο μαγαζι με τοση δε θα πρεπει να γραφει?υπ οψιν με usb ειναι συνδεδεμενο και οχι στο mic του υπολογιστη

 

Με τους υπολογιστές δεν τα πάω και τόσο καλά,

Απλά επιδή είχα και γω τέτοιο θέμα και χρειάστηκε να ψάξω.

 

Το λογικό είναι πως όση ένταση και να έχεις από τα μηχανηματά σου αν η ένταση της εισόδου του υπολογιστή αν είναι χαμιλή δεν θα έχεις ήχο.

 

Τώρα η θύρα που το τοποθέτισες(usb)αν έχει ένταση ή όχι δεν το ξέρω γιατί δεν χρειάστηκε να το ψάξω.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω αυτο λεω αφου η κοσνολα δεν εχει καποια εξτρα ενταση για την ηχογραφηση.αλλα τι φταιει απο το προγραμμα ομως?ή μπορει να χρειαζομαι καρτα ηχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Έχω βάλει ένα μικρόφωνο σε μια κονσόλα αυτοενισχυόμενη, η έξοδος της οποίας είναι στο line in του laptop μου.

 

Ενώ στην κονσόλα όταν μιλάω στο μικρόφωνο έχει σήμα (ανεβοκατεβαίνουν τα DB), στο audacity όταν πατάω ηχογράφηση εχω μια νεκρή γραμμή...

Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε δες ποιο ειναι επιλεγμενο για Recording Device στο Audio I/O tab (Edit > Preferences).

Λογικα θα πρεπει να λεει Line In ή Microphone.

 

εκεί μου έχει 3 επιλογές:

1. Microsoft Sound Mapper - Input

2. Internal Mic

3. External Mic

 

ποιό πρέπει να επιλέξω; αν και τα δοκίμασα και τα 3.

Internal Mic εννοεί μικρόφωνο που θα βάλω εγώ στο line in ή εννοεί το εσωτερικό μικρόφωνο του laptop?

 

Συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Την προηγούμενη μέρα ηχογράφησα κανονικα (χωρίς να έχω πειράξει καμία ρύθμιση στο audacity) και την επόμενη παίρνω νεκρή γραμμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Internal Mic εννοεί μικρόφωνο που θα βάλω εγώ στο line in ή εννοεί το εσωτερικό μικρόφωνο του laptop?

Internal = Εσωτερικό

External = Εξωτερικό

 

Εφόσον έχεις συνδέσει εξωτερική συσκευή, το external mic θα πρέπει να επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου