Προς το περιεχόμενο

Οι εποχές του τσάμπα !!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Περικλή δεν λέει τίποτα, όλα τα καλά τα κρατάει για την πάρτη του.  ;D ;D

Πάντως για να μην είμαι off topic…..εχώ να πώ ότι :

«Το τζάμπα δεν το θέλει ούτε ο Θεός»  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν πάντως είναι καφέ, ξέρεις όμως, τα φοράμε βαριά μέχρι τις 19¨00….πότε καφέ όταν πέσει το σούρουπό ….μαύρα μόνον.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μόνο καφέ και μαύρα παίζουν για τη στολή εργασίας.

Άλλες απόπειρες δεν ευδοκίμησαν.

Και μέχρι τις 8:00

Μετά μεταμορφώνομαι σε έναν υπέροχο blues rock star που τα μόνα χρώματα που πρέπει να ταιριάξεις είναι αυτά του μπάσου και της λάμψης μου. puke.gif

 

Για διευθύνσεις αν θέτε, σε pm.

Αν έχει μείνει τίποτα..... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο καφέ και μαύρα παίζουν για τη στολή εργασίας.

Άλλες απόπειρες δεν ευδοκίμησαν.

Και μέχρι τις 8:00

Μετά μεταμορφώνομαι σε έναν υπέροχο blues rock star που τα μόνα χρώματα που πρέπει να ταιριάξεις είναι αυτά του μπάσου και της λάμψης μου. puke.gif

 

Για διευθύνσεις αν θέτε, σε pm.

Αν έχει μείνει τίποτα..... ;)

ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΥ ΟΛΑ ΤΑ ΠΗΡΕΣ;Ελεος .... ;D και απο καλαμι καλα τα πας σε εχω ''καδραρει'' παλιοχαρακτηρα  :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εσυ ομως επειδη ειναι γνωστοι, και φιλοι, και σειρες σου και θες ευκολο κοσμο δε τους καλεις?? Γιατι απαξιωνεις τη σχεση σας?

 

1ον: ο "ευκολος" κόσμος πλέον δεν υπάρχει...η πλειοψηφεία των "φίλων" και "γνωστών"  προτιμά να κάτσει στο καναπέ ή να πάει για "καφε" και να πληρώσει 4 ευρώ τσάμπα, απο το να ακούσει με τα ίδια λεφτά ένα καλό φίλο τους να παίζει λάιβ..αυτά μέχρι τα 20-22...μετά τρώς το ένα άκυρο πίσω απο το άλλο....

2ον: Εγώ σε καλώ γιατί θεωρώ ότι ακούς αυτή τη μουσική και θα σου αρέσει (δεν καλώ άσχετους που ακούνε Πέγκυ Ζήνα....) Εσένα αυτό σε νομιμοποιεί να απαιτείς να μπεις τσάμπα σε ένα λάιβ στο οποίο ξέρεις πολύ καλά ότι με τα ελάχιστα έξοδά του εγώ θα καλύψω ένα μέρος απο τα 200 ευρώ αεροπορικά που έδωσα για να έρθω να παίξω και να περάσω ένα όμορφο βράδυ με φίλους μου(που γνωρίζουν την κατάσταση τη δική μου-της μπάντας και την ιδιαιτερότητά της λογω απόστασης...)Δεν θα το έλεγα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω αλλά κάτι περισσότερο θα γνωρίζεις αφού το χεις ψάξει.

Καταλαβαίνω αυτό που λες και έχεις τα (μεγάλα δίκια σου) αλλά επειδή την έχω πατήσει άπειρες και ρε γ@μώτ, δεν μου περισσεύουν, τη ψάχνω λίγο παραπάνω.

 

Δεν σου κρύβω, όταν διαβάζω κριτικές του στυλ:

"Η διαδρομή πάνω στην οποία έχουν επιλέξει να κινούνται οι The Damnation Project έχει για αφετηρία της το prog rock / metal των Riverside και των Opeth εποχής "Damnation", πραγματοποιεί συχνές στάσεις στα οικοδομήματα της μουσικής παιδείας των Pink Floyd και των Genesis, ενώ βρίσκεται διαρκώς παράλληλα στη λεωφόρο της ελληνικής μουσικής παράδοσης και στον αντίκτυπο που έχουν αφήσει εκεί οι Μάνος Χατζιδάκις και Βαγγέλης Παπαθανασίου"

θεωρώ επιτακτικό (αν δεν έχω ήδη ξενερώσει με αυτά που έγραψε) να ακούσω 3-4 κομμάτια της μπάντας με κάποιο τρόπο, για να καταλάβω τι ήθελε να πει ο "αντε γεια" ποιητής πιο πάνω, πριν δώσω το δεκαπενταρικάκι μου. Αλλιώς καλύτερα να πάρω παπούτσια που θα τα χω δοκιμάσει.

Εκτός αν θες να στο δώσω επειδή "είμαστε φίλοι-γνωστοι-καποτε μαζι φαντάροι".

 

Για αυτόν τον λόγο αγαπητέ μπορεί ο οποιοσδήποτε να ΑΚΟΥΣΕΙ όλο το άλμπουμ απο το σάιτ μας (για το οποίο επίσης πληρώνουμε κτλπ για να μην έχει ο ακροατής τα προβλήματα του myspace και τον αθλιο ήχο), και ΑΝ του αρέσει, να το αγοράσει. Αυτό νομίζω είναι πιο δίκαιο απο το να το κατεβάσεις, και αααααν θέλεις να το αγοράσεις και ως τότε εσύ να το εκμεταλεύεσαι όπως θες (λέμε τώρα εεε? γιατί στη περίπτωση της άγνωστης -οπως εμεις- μπάντας ίσως και να μας συμφέρει το free downloading και η ελεύθερη διακίνηση της μουσικής).

Θα συμφωνήσω μαζί σου (έτσι για αλλάγή  ;D) στο ότι αν αγοράζεις πολυυυυυυυυυυυυ πράμα, κατέβασέ το πρώτα για να μην πετάς τα λεφτά σου. Εγώ αγοράζω 5-10 δίσκους το χρόνο εντάξει κλάιν..αλλά και πάλι νομίζω αυτό που έχουμε κάνει στο σάιτ μας είναι το καλύτερο. Άκου και αν σου αρέσει παρτο!

Κλείνοντας να πω ότι τα 15ευρώ είναι μόνο αν το πάρεις απο την εταιρία (και απο αυτή πάρω εγώ απο τα 3 το...εχμμμμ). Αν το πάρεις απο εμάς (ακόμη και με αντικαταβολή) θα σου κοστίζει 8-9 ευρώ....τίποτα...ένα ποτό και κάτι... ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτόν τον λόγο αγαπητέ μπορεί ο οποιοσδήποτε να ΑΚΟΥΣΕΙ όλο το άλμπουμ απο το σάιτ μας (για το οποίο επίσης πληρώνουμε κτλπ για να μην έχει ο ακροατής τα προβλήματα του myspace και τον αθλιο ήχο), και ΑΝ του αρέσει, να το αγοράσει. Αυτό νομίζω είναι πιο δίκαιο απο το να το κατεβάσεις, και αααααν θέλεις να το αγοράσεις και ως τότε εσύ να το εκμεταλεύεσαι όπως θες (λέμε τώρα εεε? γιατί στη περίπτωση της άγνωστης -οπως εμεις- μπάντας ίσως και να μας συμφέρει το free downloading και η ελεύθερη διακίνηση της μουσικής).

 

Παρά πολυ σωστο και κάπου εκει τελειώνει και η καραμέλα του τύπου να το ακούσω πρώτα και τέτοια.....ενα απο τα όφελη της κοινωνικής δικτύωσης είναι το preview, άκους σου αρέσει το ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.....

 

Για να γυρίσω λίγο το θέμα στα live θα ήθελα να πω λίγο κάποια πράγματα όσο αναφορα της τιμές .....το budget μια μπάντας δεν αλλάζει ανάλογα την χώρα , αυτο σημαίνει πως ο εκάστοτε promoter θα πρέπει να κάνει την έρευνα του για να δει αν θα βγουν τα έξοδα της μπάντας που θα φέρει και το κέρδος του, ο οποίος είναι και ο λόγος που θα κάνει την συναυλία(σημαντικο). Κάπου εδω καταλαβαίνουμε ότι μόνο και μόνο απο θέμα πληθυσμού δεν γινεται μια συναυλία που θα γίνει στην Γερμανία να έχει την ίδια προσέλευση που θα ειχε στην Ελλάδα , οποτε και η τιμη του εισιτηρίου δεν γινεται να είναι ίδια και στης δυο χώρες .....τώρα αν αναλογιστεις τους τσάμπα μάγκες που δεν πλήρωσαν ,εύκολα θα έρθεις στο συμπέρασμα ότι και αυτο παιζει τον ρόλο του στης τιμές. Αν όλοι πλήρωναν, ¨λογιστικα¨ το live θα ήταν αλλιώς , έτσι λοιπόν στη επόμενη έρευνα που θα έκανε ο εκάστοτε promoter στους αριθμούς του ,θα έβλεπε άλλη εικόνα οποτε και άλλη τιμη.....λέω εγω τώρα....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα ήτο Γιάννη. Μην το παίρνεις προσωπικά.

Άσε που δεν μπορώ αν μπω στο site. Μόνο καφέ οθόνη βλέπω.

Μάλλον φταίει το firewall.

 

1ον: ο "ευκολος" κόσμος πλέον δεν υπάρχει...η πλειοψηφεία των "φίλων" και "γνωστών"  προτιμά να κάτσει στο καναπέ ή να πάει για "καφε" και να πληρώσει 4 ευρώ τσάμπα, απο το να ακούσει με τα ίδια λεφτά ένα καλό φίλο τους να παίζει λάιβ..αυτά μέχρι τα 20-22...μετά τρώς το ένα άκυρο πίσω απο το άλλο....

To 40% να ερχόταν από τους "Πω ρε συ, κάνετε live και δε μιλάς; Στείλε μύνημα στο επόμενο και είμαι standard εκεί" ή τους "το άλλο Σάββατο; γουστάρω.... μέσα με τα χίλια και δεν το συζητάω.... χρειάζεται να κλείσω τραπέζι;", θα χαμε full house.

 

Να όμως ρε που να πάρει "ήταν η ........ χάλια και δεν μπορούσα να την αφήσω μόνη", "έπεσε μετεωρίτης στη πυλωτή και δεν μπορούσα να ξεπαρκάρω", "έπρεπε να τελειώσω το ψηφιδωτό της εκκλησίας πριν τη Κυριακή το πρωί", "αργησε να ντυθεί η παρανυχίδα μου και χάσαμε το μετρό", "το Σάββατο που μας πέρασε; όχι ρε πούστη, τα μπέρδεψα πάλι" ενώ ένα "δεν το πολυβλέπω ρε συ, κάτι έχουμε κανονίσει, αλλά άμα μου τη δώσει, θα ρθω να γουστάρουμε" θα ταν για όλους καλύτερο.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα ήτο Γιάννη. Μην το παίρνεις προσωπικά.

Άσε που δεν μπορώ αν μπω στο site. Μόνο καφέ οθόνη βλέπω.

Μάλλον φταίει το firewall.

To 40% να ερχόταν από τους "Πω ρε συ, κάνετε live και δε μιλάς; Στείλε μύνημα στο επόμενο και είμαι standard εκεί" ή τους "το άλλο Σάββατο; γουστάρω.... μέσα με τα χίλια και δεν το συζητάω.... χρειάζεται να κλείσω τραπέζι;", θα χαμε full house.

 

Να όμως ρε που να πάρει "ήταν η ........ χάλια και δεν μπορούσα να την αφήσω μόνη", "έπεσε μετεωρίτης στη πυλωτή και δεν μπορούσα να ξεπαρκάρω", "έπρεπε να τελειώσω το ψηφιδωτό της εκκλησίας πριν τη Κυριακή το πρωί", "αργησε να ντυθεί η παρανυχίδα μου και χάσαμε το μετρό" ενώ ένα "δεν το πολυβλέπω ρε συ, κάτι έχουμε κανονίσει, αλλά άμα μου τη δώσει, θα ρθω να γουστάρουμε" θα ταν για όλους καλύτερο.....

 

Οχι όχι...προς θεού..καμία σχέση δεν το είδα προσωπικά, απλά σου εξηγώ πως λειτουργούμε.

Όσο για αυτό που λες απο κάτω, και εδω θα κλείσω γιατί πνίγομαι κ στη δουλειά, δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα, και είμαι συχνά στο όριο να παρατήσω τη μουσική για αυτό το λόγο. Να το κάνω για πάρτη μου, σπίτι μου και τέλος. Οι δικαιολογίες τύπου "με απήγαγαν εξωγήινοι" είναι δεκάδες κάθε φορά που παίζει ένας απο εμάς και το ξέρουμε καλά. Αν τους πεις να παμε σε κανα κλαμπάκι που θα εχει και ξέκωλα όλοι μέσα θα είναι, και για εκεί έχουν λεφτά και εκεί η γκόμενά τους δεν έχει τα ψυχολογικά τους απόψε και η γιαγιά τους δεν έχει ροδάκια μπλα μπλα μπλα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μισό τώρα γιατί μπερδέυτηκα.

Γιατί συζητάμε ακριβώς;

 

Για κάποιους που σε μεγάλα live – σε μεγάλες μπάντες – σε μεγάλες αρένες (όπου υπάρχει η δυνατότητα- λόγω πανικού) μπαίνουν τζάμπα, ή για live μικρότερων σχημάτων, που συνήθως γίνονται σε περίκλειστους χώρους , που εύκολα ελέγχεται η είσοδος και ΔΕΝ είναι δυνατόν να μπει κάποιος δωρεάν;

 

Το πρώτο ισχύει, όπως μπορεί να ισχύει σε κάθε μαζική συγκέντρωση ( αγώνα αθλητικό κ.λ.π) και εν τέλει ίσως να μην αποφέρει και μεγάλη οικονομική ζημία (όχι ότι είναι θεμιτό). Π.χ αν τους RHCP τους πληρώσουν 65.000,00 και μπουν και 500 τζάμπα δεν χάθηκε και ο κόσμος (φαντάζομαι ότι αυτές οι απώλειες είναι στο πλάνο των διοργανωτών υπολογισμένες – πως όταν ενας εργολάβος όταν κτίζει οικοδομή βάζει και στο budget υλικά που θα του κλέψουν από το γιαπί – από πλακάκια μέχρι τσουβάλια με ασβέστη και τούβλα ;D ;D).

 

Στην άλλη περίπτωση, της μικρής μπάντας, βλέπω ότι το θέμα παρέκκλινε και πιο πολύ πήγε στο «μα δεν έρχονται».

Αυτό είναι θέμα άλλο όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό τώρα γιατί μπερδέυτηκα.

Γιατί συζητάμε ακριβώς;

Ότι ναναι και ότι θέμε.

Καφενείο στο 15Αύγουστο είμαστε....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου