Προς το περιεχόμενο

Οι εποχές του τσάμπα !!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 Στον wyndorf

 

Την αμαρτία μου θα την πω βέβαια....έχει τύχει πολλές να τα σκάσω και να απογοητευτώ από άμπλουμ νέων και παλιών καλλιτεχνών του είδους που κυρίως ακούω.Επειδή λοιπόν το 20αρικάκι μου είναι δυσεύρετο, πλέον κάνουμε ένα παράνομο online test και αν αξίζει αγοράζω την original δουλειά.Γιατί να το χαραμίσω;

 

Όταν ένα CD βγαίνει πιεσμένο από την διωρία της δισκογραφικής ως προϊον μαζικής παραγωγής με καθαρό σκοπό το κέρδος είναι μια κοροϊδία προς τον καταναλωτή.Αρνούμαι να πληρώσω τέτοια ''εργα τέχνης''.

 

Σε ανεξάρτητες παραγωγές με μεράκι απογοητέυομαι σπανίως από την άλλη.

 

Συνήθως πληρώνω ότι μυρίζει αυθεντικότητα και ιδρώτα μουσικάντη.  ;)

 

Φυσικά τάσσομαι κατά της πειρατείας.Αφήνω κάποια παραθυράκια βέβαια ανοιχτά.Ένα γεγονός είναι ότι έχει δώσει φήμη σε μπάντες που χωρίς αυτή θα έπαιζαν πινγκ πονγκ αντί να γεμίζουν στάδια.Νομίζω τα πράγματα είναι στη μέση.

 

Για τις συναυλίες επίσης συμφωνώ...αν δεν είναι αρπαχτή πληρώνω με τα χίλια.Αν είναι δεν πάω καν....

 

 

πάρε τη τσιβατίλα σου και τα τριά ακκόρντα που παίζεις στή κιθάρα και άντε γειά ρε φίλε...

 

Συνήθως είναι αυτοί που λενε τη φράση ...θα πάω θανάση...

 

 

Γεια σαι παρακαλό πολί τόρα....

 

Πρότων έχο κωτσίδα,δεφτερο κσέρο 4 ακκόρντα και τρίτον σε τοι σαι χαλάη ο Θανάσις;

;D ;D ;D

 

Δαιν έχις πάη εσύ σε κάμπινγκ εντώς πάρκον που κατουράνε η σκύλοι...μαμάει...peace  :D

 

 

 

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο πολιτικοποίησης του θέματος, διότι - όπως σίγουρα θυμούνται οι παλαιότεροι - το ελληνικό κοινό επιδιώκει να μπει "τζάμπα" στις συναυλίες από την εποχή της συναυλίας των Police στο Λυκαμπέτους (και ακόμη παλαιότερα, στις συναυλίες των Vavoura Band και του Πουλικάκου).

 

Αυτή η στάση, καίτοι επισήμως δεν υποστηρίχθηκε ποτέ, είχε πάντα φίλους και πένες θεωρητικών που την ενθάρρυναν, άλλοτε επί της βάσεως ότι η διοργάνωση δεν άξιζε τα λεφτά της (που το ήξεραν τάχα οι τζαμπατζήδες, πριν ακόμη μπουν στο χώρο της συναυλίας;;), άλλοτε επειδή ήταν ακριβό το εισιτήριο, άλλοτε επειδή μία τέτοια στάση θεωρούνταν πιο "ροκάδικη" κλπ κλπ... έτσι αναγκαστήκαμε να υποστούμε τζαμπατζήδες στο 99% των συναυλιών που έχουμε παρακολουθήσει, από τους Roxy Music, μέχρι τους Pink Floyd, μέχρι την Ελευθερία Αρβανιτάκη και τελειωμό ο κατάλογος δεν έχει.

 

Ήταν ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους έχω σταματήσει να πηγαίνω σε συναυλίες εδώ και δέκα + χρόνια, αλλά δεν εκπλήσσομαι για το ότι εξακολουθεί να συμβαίνει, διότι έχω καταλάβει ότι το ελληνικό κοινό έχει πολύ-πολύ λίγο σεβασμό σε οποιοδήποτε καλλιτεχνικό επάγγελμα (έχω εργαστεί για περισσότερα από δέκα χρόνια σαν φωτογράφος, επίσης).

 

Λυπηρή διαπίστωση, αλλά δεν έχω καμία αμφιβολία για την ορθότητά της, και ασφαλώς δεν έχει καμία σχέση με την οικονομική κρίση και την ύφεση. Για όσους δεν ξέρουν τα πεπραγμένα μου, δηλώνω υπερήφανος για το ότι υπήρχε περίοδος που ήμουν τσακωμένος με το μισό (και βάλε) φόρουμ, μόνο και μόνο επειδή υποστήριζα ότι ήταν απαράδεκτο να υπάρχουν μουσικοί που αδιαφορούν για τη δουλειά άλλων μουσικών και θέλουν να την καρπώνονται τιμής-ένεκεν, είτε με πειρατικά αρχεία μουσικής, είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, των συναυλιών περιλαμβανομένων.

 

Χαίρομαι που δικαιώνομαι απολύτως - τα ποστ είναι ακόμη εκεί για όποιον ενδιαφέρεται να τα δει και να συμφωνο/διαφωνήσει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βεβαια απο την αλλη ειμασταν (και σε πολλες περιπτωσεις ειμαστε ακομα) κι απο τις πιο ακριβες χωρες στον κοσμο σε τιμες εισητηριων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υπόψιν βέβαια ότι είμαστε σε πολλα πραγματα πιο expensive απο άλλες χώρες της Ευρώπης αλλα και του κόσμου....αλλα ειλικρινά δεν πιστεύω πως είναι αυτο...ξέρω κόσμο που έχει μια Α οικονομική επιφάνεια αλλα στο terra vibe πηδα της μαντρες ....νομίζω πως γενικότερα είμαστε αυτής της νοοτροπίας δυστυχώς.

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο πολιτικοποίησης του θέματος, διότι - όπως σίγουρα θυμούνται οι παλαιότεροι - το ελληνικό κοινό επιδιώκει να μπει "τζάμπα" στις συναυλίες από την εποχή της συναυλίας των Police στο Λυκαμπέτους (και ακόμη παλαιότερα, στις συναυλίες των Vavoura Band και του Πουλικάκου).

Απωθημένο μου χει μείνει για τους καφροτζαμπατζήδες του Λυκαββητού όταν στην συναυλία του John Mayall με τον Mick Taylor (κάπου μέσα-τέλη 80s) που αμ και τζάμπα βλέπανε από τα βραχάκια αμ και διακόψανε τη συναυλία (αποχώρησε ο Mayall) πετώντας τενεκεδάκια (η τρικυμία εν κρανίω του αναρχοαυτόνομου γιαλαντζί).

 

Είδα πριν λίγες μέρες στην (ενδιαφέρουσα) σειρά του BBC (Seven Ages of Rock) σκηνές από τη συναυλία των Police στο Σπόρτινγκ. Δεν ήξερα ότι υπήρχε οπτικοακουστικό υλικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι παρόμοιο έγινε στο Πεδίο του Άρεως γύρω στο 1989, όταν θα έπαιζαν οι Triffids και μετά PIL & Jesus and Mary Chain

 

η συναυλία ήταν έτσι κι αλλιώς δωρεάν (προσφορά του δήμου αθηναίων), και καποια αναρχοαυτόνομα τσογλάνια ανέβηκαν στους στύλους φωτισμού και ήχου και δεν κατέβαιναν με τίποτε παρά τις παρακλήσεις, οπότε η συναυλία ματαιώθηκε, και τα τσογλάνια έκαναν πλιάτσικο στη σκηνη κλέβοντας ό,τι τους γυάλιζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απωθημένο μου χει μείνει για τους καφροτζαμπατζήδες του Λυκαββητού όταν στην συναυλία του John Mayall με τον Mick Taylor (κάπου μέσα-τέλη 80s) που αμ και τζάμπα βλέπανε από τα βραχάκια αμ και διακόψανε τη συναυλία (αποχώρησε ο Mayall) πετώντας τενεκεδάκια (η τρικυμία εν κρανίω του αναρχοαυτόνομου γιαλαντζί).

 

Το είχα ξεχάσει αυτό το περιστατικό (στους Triffids δεν ήμουν, αλλά είχα διαβάσει για το θέμα). Αναφέρω επίσης την περίπτωση της συναυλίας των Talking Heads, όπου οι παρευρισκόμενοι απολαύσαμε την ελληνική χυδαιότητα σε όλο της το μεγαλείο.

 

Σημ: το έπιασες το ντοκουμαντέρ στον Ουρανό, κουβαλίτσα. :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα και το βρηκαμε το βιντεο .Δεν ημουν μεσα ημουν μικρος και δεν μ'αφηνε η οικογενεια μου. ;D

Αλλα η χαζοκαφριλα φαινεται μονο στις πρωτες κοντα στο stage σειρες .Ειχα ακουσει διαφορα για αυτη την συναυλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει βέβαια και το φεστιβάλ που είχε οργανώσει η Μελινα Μερκουρη το 85 , το οποιο μαζι με το live aid ήταν οι μεγαλύτερες συναυλίες εκείνης της χρονίας στην Ευρώπη....και εκει καφροι ήμασταν....τα ξέρουν καλυτερα οι μεγαλύτεροι εδω μέσα....αλήθεια είχε παει κανένας απο εσας σε αυτο το θρυλικό φεστιβάλ??? εγω ήμουν 6 τότε.... :-\

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλήθεια είχε παει κανένας απο εσας σε αυτο το θρυλικό φεστιβάλ???

Ήμεθα εκεί παιδί μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου