Προς το περιεχόμενο

Οι εποχές του τσάμπα !!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τζάμπα σίγουρα δεν είναι ιδεολογία,νομίζω ότι είναι θέμα έλλειψης παιδείας(όχι εκπαίδευσης).

Και δεν αφορά μόνο τις συναυλίες..

Όποιος έχει βρεθεί έστω και μια φορά σε εγκαίνια που περιλάμβαναν φαί ή ποτό σίγουρα θα έχει ζήσει στιγμές πολιτισμού  ;D

 

 

Επίσης υπάρχει μια σύγχυση αναφορικά με τα δικαιώματα,τις ελευθερίες,τις υποχρεώσεις,τον σεβασμό στον συνάνθρωπο,κ.λ.π.

Για παράδειγμα,ακόμη και στην ουρά μιας τράπεζας όπου οι περισσότεροι περιμένουν με το χαρτάκι την σειρά τους,θα βρεθούν και οι ελληνάρες που δεν σέβονται ούτε τον συνάνθρωπό τους.

 

Έχω ξαναγράψει ότι δουλεύω σε σχολείο,μάλιστα σε Μουσικό..

Πέρσι μετά την κατάληψη,μάταια προσπαθούσα να δώσω στα παιδιά να καταλάβουν ότι όποιες ζημιές έκαναν,τις έκαναν σε κάτι δικό τους,σε κάτι "δημόσιο" που ανήκει σε όλους.

Όχι στο σύστημα,σε κάτι ξένο..

Αλλά μάταια..

 

Τέλος,αν έχω κάποιο παράπονο από τις συναυλίες είναι ότι πoλλές φορές υπακούουν σε λογική αρπαχτής..Κακός ήχος,προκάτ κατασκευές,καμία διασφάλιση των χρημάτων σε περίπτωση καφρίλας..

Όποιος π.χ.ήταν Ejekt με Beastie Boys καταλαβαίνει τι εννοώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα σχολιάσω τα περι συναυλιών, καθόσον με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό ο wyndorf. Απλώς ως προς το τζάμπα γενικότερα και τις μάλλον ατυχείς συσχετισμός του με "ελληνική κουλτούρα": τον καιρο που σπουδαία έξω, σε όσες εκδηλώσεις είχε free food γινόταν πάντα χαμός. Στις υπόλοιπες πήγαιναν μόνο όσους ενδιέφερε η θεματολογία :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω τα περι συναυλιών, καθόσον με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό ο wyndorf. Απλώς ως προς το τζάμπα γενικότερα και τις μάλλον ατυχείς συσχετισμός του με "ελληνική κουλτούρα": τον καιρο που σπουδαία έξω, σε όσες εκδηλώσεις είχε free food γινόταν πάντα χαμός. Στις υπόλοιπες πήγαιναν μόνο όσους ενδιέφερε η θεματολογία :).

 

Δεν καταλαβαίνω...

 

Αν η διοργανώτρια αρχή μίας εκδήλωσης προσφέρει δωρεάν φαγητό, τότε αυτοί που αποδέχονται την πρόσκληση δεν μπορούν να χαρακτηρισθούν "τζαμπατζήδες". Επισημάνθηκαν πάμπολες περιπτώσεις (μερικές αναφέρονται σε προ 40ετίας γεγονότα) όπου καταδεικνύεται ότι οι Έλληνες τζαμπατζήδες είναι αρκετοί (για να το πω ήπια).

 

Αντ-επιχείρημα θα ήταν να πει κάποιος ότι "έξω που σπούδασα, είδα και εγώ πολλές φορές ανθρώπους να απαιτούν να παρακολουθήσουν μία εκδήλωση χωρίς να πληρώσουν το σχετικό εισιτήριο, και μάλιστα είδα να το κάνουν σε συναυλίες, και μάλιστα μέχρις του σημείου να αναγκάζουν τον Mayal να φεύγει από τη σκηνή"...

 

Έχω τη βάσιμη υποψία ότι δεν μπορείς να γράψεις κάτι με παρόμοιο περιεχόμενο, όπου και αν σπούδασες.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινεται να μην συγκινηθω  οταν βλεπω καποιον να νοιαζεται για το αν θα πληρωθουν οι εκατομμυριουχοι red hot chili peppers  :-[

 

Τα Νταβίντοφ που τα έμαθες ;

Στο Γεντή Κουλέ;

Και 'σένα για ευκατάστατο σε κόβω, φίλος...

 

;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τζάμπα σίγουρα δεν είναι ιδεολογία,νομίζω ότι είναι θέμα έλλειψης παιδείας(όχι εκπαίδευσης).

Και δεν αφορά μόνο τις συναυλίες..

Όποιος έχει βρεθεί έστω και μια φορά σε εγκαίνια που περιλάμβαναν φαί ή ποτό σίγουρα θα έχει ζήσει στιγμές πολιτισμού  ;D

 

 

Επίσης υπάρχει μια σύγχυση αναφορικά με τα δικαιώματα,τις ελευθερίες,τις υποχρεώσεις,τον σεβασμό στον συνάνθρωπο,κ.λ.π.

Για παράδειγμα,ακόμη και στην ουρά μιας τράπεζας όπου οι περισσότεροι περιμένουν με το χαρτάκι την σειρά τους,θα βρεθούν και οι ελληνάρες που δεν σέβονται ούτε τον συνάνθρωπό τους.

 

Έχω ξαναγράψει ότι δουλεύω σε σχολείο,μάλιστα σε Μουσικό..

Πέρσι μετά την κατάληψη,μάταια προσπαθούσα να δώσω στα παιδιά να καταλάβουν ότι όποιες ζημιές έκαναν,τις έκαναν σε κάτι δικό τους,σε κάτι "δημόσιο" που ανήκει σε όλους.

Όχι στο σύστημα,σε κάτι ξένο..

Αλλά μάταια..

 

Τέλος,αν έχω κάποιο παράπονο από τις συναυλίες είναι ότι πoλλές φορές υπακούουν σε λογική αρπαχτής..Κακός ήχος,προκάτ κατασκευές,καμία διασφάλιση των χρημάτων σε περίπτωση καφρίλας..

Όποιος π.χ.ήταν Ejekt με Beastie Boys καταλαβαίνει τι εννοώ..

+ οσα θες

 

Ο ξενος θα βαλει στο πιατο οσο πειναει...ο Ελληνας οσο χωραει στο πιατο...και καμια φορα λιγο παραπανω!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ για περιπτωσεις τσαμπατζήδων. Πριν 2 (ή 3) χρόνια, είχα πάει με τον ξαδερφο να βοηθήσουμε το θείο μου, να σενιάρουμε τα υδραυλικά διαφόρων μεγάλων οχημάτων του Δήμου και μερικών παρακείμενων Δήμων.

 

Υλικά, και μερικές εβδομάδες εργασίας, τα αναρχοαυτόνομα τσογλάνια του Δήμου, ακόμα δεν τα πλήρωσαν :)

 

Αλλά στις συναυλίες, πάντα πληρωνουμε εμείς. Ολα τα πληρωνουμε εμεις...δεν είμαστε δα και τσαμπατζήδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ για περιπτωσεις τσαμπατζήδων. Πριν 2 (ή 3) χρόνια, είχα πάει με τον ξαδερφο να βοηθήσουμε το θείο μου, να σενιάρουμε τα υδραυλικά διαφόρων μεγάλων οχημάτων του Δήμου και μερικών παρακείμενων Δήμων.

 

Ιστορίες βγαλμένες από τη ζωή.

Ο Εμρέ θα περπατήσει, τι λες;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρακολουθώ ποδόσφαιρο τι να σου πω.

 

Αλλά γιατι σνομπαρεις τη δική μου ιστορία τσαμπατζιλικίου? Επειδή δεν είμαστε ο Στινγκ, δε χρειαζομαστε λεφτά εμείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινεται να μην συγκινηθω  οταν βλεπω καποιον να νοιαζεται για το αν θα πληρωθουν οι εκατομμυριουχοι red hot chili peppers  :-[

 

Ούτε εμένα πια ιδρώνει το αυτάκι μου για μπάντες που είναι στο χρηματιστήριο και έχουν liar jet.Ούτε έχω και κανέναν έμφυτο σεβασμό σε όλους αυτούς.

Έχω σε όσους από αυτούς τον κερδίζουν..

 

Αλλά μην ξεχνάς ότι συνήθως με το ντου το σύνηθες αποτέλεσμα δεν είναι μόνο να μπούνε κάποιοι τζάμπα..Αλλά ξύλο και σε άσχετους,μπάχαλα,δακρυγόνα,αποχωρήσεις συγκροτημάτων,διακοπή συναυλίας..

 

Δε σου λέω να σεβαστείς τους Peppers.

Σεβάσου το "κοροϊδο",που εσκασε όπως μπόρεσε ο καθένας,τα φράγκα για το εισητήριό του..

 

Έχω να θυμάμαι Λύκειο, Rage against the Machine Πετρούπολη,μετά Prodigy Λυκαβητό και από τα τελευταία μου με μπάχαλα ejekt με Beastie Boys..

 

Στο τελευταίο,ο "άμαχος" πληθυσμός δεν έφταιγε σε τίποτα,έχασε και λεφτά γιατί δεν είδε ότι πλήρωσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου