Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΑΣΗΣ ΧΟΡΔΩΝ (EXCEL)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Ειχα λιγο χρονο σημερα και εφτιαξα ενα excel με βαση το tension chart που υπαρχει στο site της Daddario.

 

Ο λογος που το εκανα ειναι γιατι

1. ηθελα να εχω στις Β και F# της 8χορδης μου την ταση που μου εδιναν οι 10αρες στην Ε δηλαδη 17,5κιλα (αν δεν κανω λαθος στην μοναδα μετρησης).

Ιδια ταση = ιδια αντισταση στην πενα (= ισως ιδιο feeling) το τελευταιο χωραει αρκετη συζητηση.

πχ για να F# κουρδισμα θα πρεπει να εχει διαμετρο η χορδη 0,80 για να μου δωσει σχεδον την αισθηση της 0,46 οταν ειναι κουρδισμενη σε Ε.

 

2. Επισης το αθροισμα της τασης σου δινει την συνολικη ταση που ασκουν οι χορδες στην κιθαρα γεγονος που το βρηκα χρησιμο για να προσδιορισω το ποσο καταπονω το μπρατσο της κιθαρας.

 

3. Το τελευταιο πραγμα που προσφερει αυτο το excel ειναι εναν μετατροπεα στο scale. Οι τιμες στο site ειναι για scale 25,5 εκανα μερικους υπολογισμους και προσδιορισα την μεταβολη στην ταση των χορδων αν αλλαξει το scale σε 24,75(les paul) 26,5 (7χορδες / 8 χορδες) οποτε καποιος μπορει να βρει ποιο σετ χορδες του κανει για το 1.

 

 

Οποτε κατεβαζετε το pdf απτην Daddario και βαζετε τα νουμερα στον τυπο πανω αριστερα στο excel.

 

Να κλεισω γραφοντας οτι το υλικο κατασκευης ειναι plain steel για τα καντινια και nickel palted steel για τις τυλιχτες. Αν αλλαξει το υλικο των χορδων τοτε αλλαζει και η ταση. Ενδεχομενως να μην εχω κανει και την πιο επιστημονικα τεκμηριωμένη δουλεια, αλλα πιστευω οτι τα αποτελεσματα κατα μεσο ορο ειναι σωστα χωρις σημαντικες αποκλισεις και μπορουν να βοηθησουν καποιον που ψαχνεται με κουρδισματα

 

 

Υγ:Λιγο πριν το δημοσιευσω παρατηρησα μια λεπτομερια που βοηθαει σε εναν πιο "μπακαλιστικο" τροπο υπολογισμου της τασης: χαμηλωνοντας μια οκταβα την νοτα και διπλασιαζοντας το παχος τοτε παιρνουμε περιπου την ιδια ταση.

Παραδειγμα:

Η νοτα d με παχος 0,24 και ταση 15,8 αν θελουμε να βρουμε το παχος της χορδης για να κουρδισουμε μια οκταβα πιο χαμηλα (δηλαδη D) τοτε θελουμε μια χορδη 0,48 η οποια μας δινει ταση 15,0. Η διαφορα που προκυπτει οφειλεται στο βαρος της χορδης το οποιο δημιουργει αυτη την αποκλιση.

 

 

To link για το αρχειο excel:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/102454309/Tension%20calculation.xlsx

 

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη σύμπτωση !!

Πριν από λίγο κοίταζα κι εγώ ένα αντίστοιχο Excel  ;D

 

http://greenboy.us/fEARful/DL/-etc/strings/

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω 2 ακόμα calculators,τα οποία βρήκα στο sevenstring.org

 

To Alex's tension calculator είναι αρκετά εύχρηστο,αλλά έχει μόνο daddario

 

To STC απαιτεί λίγο περισσότερη πληκτρολόγηση,όμως έχει δεδομένα και για τις φοβερές κατ'εμέ Circle K χορδές.Τις συστήνω ανεπιφύλακτα,καθώς έχουν gauges κιθάρας και πάνω από 80άρα (που είναι η πιο χοντρή του εμπορίου κυκλοφορεί d'addario σε single,πιο δυσεύρετη elixir μπασου που φτιάχνεται με τον ίδιο τρόπου που φτιάχνονται της κιθάρας,και σε σετάκια DR)

 

Μίλτο τι λέει η Omen ρε; ;D ;D ;D

Alexs_tension_calculator_v2.0.zip

STC-0.1.9_Daddario_and_Circle_K.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Οmen ειναι απλα τ-ε-λ-ε-ι-α!

 

Τωρα πλεον ψαχνω μια 75αρα για 8η και δεν μπορω να καταληξω απο που να παρω!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου