Προς το περιεχόμενο

Εφτασε η Handcrafted Usa BC Rich Stealth!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε, όταν πούλησα τη Nightswan, φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι με "στόλισαν" δεόντος για την απόφαση μου. Δε μπορούσα όμως να αντισταθώ στο όνειρο των εφηβικών μου χρόνων. Τη πρωτοείδα σε μια αφίσα του Rick Derringer το 1986, και ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος. Τρελάθηκα μόλις την είδα στο Ebay, και έκανα τα αδύνατα δυνατά για την αποκτήσω.

 

Η εν λόγω κυρια είναι μια  Handcrafted Usa BC Rich STEALTH custom shop. ΔΕΝ έιναι μια πο τις 150 που κυκλοφόρησαν απο το 1983 μέχρι το 2008 και ΔΕΝ είναι το μοντέλο που κυκλοφόρησε η ΗΗΙ προς τιμήν του Chuck Schuldiner.

Δε ξέρω τι "βύσμα" μπορεί να είχε ο προηγούμενος κάτοχος ααλα η κιθάρα είναι απ'ευθείας παραγγελία στο εργοστάσιο της BC Rich, όχι μέσω κάποιου dealer, φτιαγμένη απο τον τεράστιο Bernie Rico αυτοπροσώπος 2 μήνες πριν πεθάνει ο άνθρωπος (Μάρτιο 1999).

Υπάρχει η υπογραφή του στο πίσω μέρος του headstock κάτω απο το λούστρο. Οι ειδήμονες γνωρίζουν ότι ο μπαρμπα -Bernie την έβαζε μόνο στις παραγγελίες που ο ίδιος κατασκευαζε.

Αν εξαιρέσετε τους μαγνήτες είναι σα να  την έκανα εγώ ο ίδιος τη παραγγελία. (ναι ρε, το βρήκα και ξυρισμένο ;D ;D ;D).

 

Λοιπόν, η κιθάρα έχει ποιότητα κατασκευής ειλικρινά....απο άλλο πλανήτη. Προσπαθούσαμε 3 άτομα να βρούμε έστω και ένα ψεγάδι, μιας και μιλάμε για handcrafted όργανο.

Απο ήχο?....ΓΕΙΑ ΣΑΣ. Πραγματικός ογκόλιθος. Πεντακάθαρος, κρυστάλλινος  αλλά ταυτόχρονα και μπασάτος χωρίς μουντάδα.

Απο ένταση? ....φοβερή και τρομερή.

Απο sustain?...... "This guitar sustains forever" μου είχε πει ο κύριος που μου την πούλησε και πόσο δίκιο είχε.

Ακομα κλαίει ο αδερφός με τη VOS του και ο κολλητός μου 69 Deluxe με αυτό που άκουσαν στο "unplugged crash test" που κάναμε. ;D 8)

 

Λοιπόν τα specs.

Construction: neckthrough

Body / Neck : Honduran mahogany

5ΑΑΑΑ (και άλλα τοσα Α) quilt maple top.

Fretboard : Ebony

Pick ups : Bill Lawrence XL 500 bridge

              Di Marzio Dual sound neck

Kahler tremolo

Grover tuners

 

Το σχήμα δε το σχολιάζω όπως βλέπετε, αφου πρόκειτε καθαρά για προσωπικό γούστο/επιλογή.

 

Καμαρώστε..........

 

PS Για κλιπάκια θα περιμένετε λίγο καιρό γιατί με 10 ημερών μωρό στο σπίτι.......καταλαβαίνετε.  :-\

 

 

 

 

IMG_5649.jpg

 

IMG_5325.jpg

 

IMG_5415.jpg

 

IMG_5667.jpg

 

IMG_5692.jpg

 

rockfield.jpg

 

 

 

 

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγειες φιλε μου φαινεται ολ δε μανι !

 

Σε σχεση με το ζυγισμα της τι λεει ? Σε ορθια θεση ειναι ανετη ή .... γιατι μια απλη bc rich stealth που ειχα παιξει εκανε τρελο nosedive

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη φίλε! Πρέπει να είναι ιδιαίτερο όργανο. Μοναδικό που δν μου άρεσε είναι το χρώμα αλλά περι ορέξεως....

Ανέβασε κάτι αν μπορείς να την ακούσουμε!

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου