Προς το περιεχόμενο

Λιγη βοηθεια για Distortion Pedal ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες θελω να παρω αμεσα ενα πεταλακι distortion. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια να κοιταξω. Ειχα καμποσα στο παρελθον και εχω δοκιμασει αρκετα αλλα κανενα δεν μου εκανε. Το θελω για κλασσικο heavy και λιγο πιο βαρυ.

Ενα που δοκιμασα και λατρεψα ηταν το telegun msd ενος φιλου αλλα ειναι πολλα τα λεφτα ρε γμτ. Αν μπορουσα να βρω κανενα μεταχειρισμενο θα ηταν καλα αλλα δεν εχω δει να κυκλοφορει τπτ.

 

Αν γνωριζετε καποιο παρομοιο απο αποψη ηχου αλλα πιο οικονομικο παρακαλω πειτε μου.

Γενικα προτειντε μου καποια που θεωρειτε καλα με τιμη 80-150 και θα ερευνησω-παιξω.

 

Ενδεικτικα καποια που δεν μου κανουν

Βoss metalzone, boss xtortion, boss ds1, mxr zakk wylde,sd mayhem

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι ενισχυτή έχεις?

 

αν έχεις σχετικά μουντό ενισχυτή, ίσως σε βολέψει το Vox Bulldog, είναι δικάναλο βέβαια, αλλά έχει καλούς ήχους.

 

αυτό που παρατήρησα όμως με μεγάλη λύπη (το έχω πολλά χρόνια και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημάνος μαζί του) είναι οτι όταν το έβαλα στον καινουριο μου Blues Jr, το πρώτο κανάλι του ακούγεται σχεδόν άθλια :(

 

το 2ο κανάλι βέβαια που είναι για χέβη μέταλ είναι μια χαρά, απλά αν δώσεις λεφτά για δικάναλο καλά είναι να ταιρίάζει και το 1ο κανάλι του για να εκμεταλλευτείς 100% τις δυνατότητες.

 

τι συγκροτήματα θες να προσεγγίσεις?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι το θεμα... Και ξεχασα να αναφερω οτι δεν το θελω για το σπιτι. Εχω εναν roland cube 30X και χρησιμοποιω την επιλογη R-fier που μου αρεσει παρα πολυ. Το θελω για λαιβακια. Αρα πρεπει να ειναι αρκετα ευελικτο γιατι σε καθε μαγαζι εχει και κατι διαφορετικο...

Δεν θελω να προσεγγισω ηχο συγκροτηματος ακριβως. Απλα θελω ενα δυνατο distortion με ογκο αλλα οχι πριμαριστο. Δεν θελω δλδ ενα με crunchy ηχο αλλα ουτε και το αισχος του MT-2

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα μαγαζιά σε τι συνδέεις την κιθάρα σου? σε ενισχυτή που έχουν εκεί? σε κονσόλα?

 

το bulldog λογικά δε θα σου κάνει αμα λες οτι δε θες πρίμο :P

 

ίσως όπως είπε και ο allobar κάποιο απο τα sansamp που μπορούν να παίξουν και χωρις ενισχυτή

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που χρειάζεσαι είναι αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/Damage-Control-Womanizer-Valve-Preamp-Dist-Pedal_W0QQitemZ190337268619QQcmdZViewItemQQptZUK_Guitar_Accessories?hash=item2c50fc3b8b&_trksid=p3286.c0.m14

Για καινούργιο είναι λίγο ακριβό, αλλά στο ebay είναι σε καλή τιμη.

Βάλε και μία αγγελία μήπως το δίνει κάποιος απο εδώ.

 

Επίσης έχει άλλο ένα πετάλι σ'αυτή τη σειρά αυτό:

http://damagecontrolusa.com/products/solid-metal/

solidmetal.jpg

 

Πληροφορίες για καινούργιο:

ΟΜΙΚΡΟΝ ΚΟΝΤΡΟΛ 210-3302095 πάρε πρωί, μέχρι τις 5 κάποιος είναι εκεί.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδες! Williamsats to τσεκαρα στο youtube και δεν το βρηκα ιδιαιτερα ελκυστικο :P Ειδα αρκετα βιντεακια.

Ενα παλικαρι μου προτεινε το Hughes & Kettner Warp factor.Το τσεκαρα λιγο και αυτο και μαλλον εχει τον ηο και τον ογκο που ψαχνω. Αποτι ειδα εχει σταματησει να βγαινει, αλλα κατα καιρους πεζει να περναει απο το ebay σε πολυ καλες τιμες...

Εχει κανεις αποψη γιαυτο?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Williamsats to τσεκαρα στο youtube και δεν το βρηκα ιδιαιτερα ελκυστικο :P Ειδα αρκετα βιντεακια.

Ένα λάθος που κάνουν πολλοί, το youtube δεν είναι εξιόπιστο 100% για να ακούσεις και να αποφασίσεις. Τα αρχεία που ανεβαίνουν εκεί είναι ήδη συμπιεσμένα πριν τα βγάλει το site μπροστά.

Βρες ένα μαγαζί εδώ (δεν ξέρω αν μένεις Αθήνα) και πήγαινε άκουσέ το. Όπως και τα άλλα πεταλάκια που σου λένε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοοειται αυτο ισχυει αλλα προσπαθω μεσω του youtube να κανω ενα ξεσκαρταρισμα και να δω τι θα δοκιμασω. Δυστηχως εχει σταματησει να βγαινει. Θεσσαλονικη ειμαι και δεν νομιζω να το χει καποιος εδω...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου