Προς το περιεχόμενο

Λιγη βοηθεια για Distortion Pedal ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεω για αλλη μια φορα... ΔΕΝ θελω πεταλι για να το χρησιμοποιω σπιτι γιατι εκει ειμαι ευχαριστημενος με το ρολαντακι μου. ΔΕΝ θελω να παρω ενισχυτη γιατι οπως προειπα η αναγκη μου ειναι για λαιβ και μονο οπου το καθε μαγαζι εχει τις δικες του καμπινες και κεφαλες και πολυ απλα θελω κατι ευελικτο σε πεταλι.

Και το να παρω ενισχυτη και να τον κουβαλαω δεν ειναι δυστηχως λυση γιατι βγαινω και εξωτερικο και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα ακομα και για δευτερη κιθαρα.

Και τελος ΔΕΝ θελω να δωσω πανω απο 120 ευρα

Συγνωμη αν εχω καταφερει να γινω κουραστικος αλλα ψιλοκαιγομαι και οι περισσοτερεσ προτασεις ειναι off topic

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λεω για αλλη μια φορα... ΔΕΝ θελω πεταλι για να το χρησιμοποιω σπιτι γιατι εκει ειμαι ευχαριστημενος με το ρολαντακι μου. ΔΕΝ θελω να παρω ενισχυτη γιατι οπως προειπα η αναγκη μου ειναι για λαιβ και μονο οπου το καθε μαγαζι εχει τις δικες του καμπινες και κεφαλες και πολυ απλα θελω κατι ευελικτο σε πεταλι.

Και το να παρω ενισχυτη και να τον κουβαλαω δεν ειναι δυστηχως λυση γιατι βγαινω και εξωτερικο και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα ακομα και για δευτερη κιθαρα.

Και τελος ΔΕΝ θελω να δωσω πανω απο 120 ευρα

Συγνωμη αν εχω καταφερει να γινω κουραστικος αλλα ψιλοκαιγομαι και οι περισσοτερεσ προτασεις ειναι off topic

 

-Ds1 keely ,κάνει για όλα ....ίσως και το TRI-A.C ,έχει ευελιξία και παίζει παντού...(εμένα δεν μ'αρέσει)

-ξέχνας tubescreamers,muffs,λαμπάτα (μόνο για φωτισμό εξυπηρετούν) και λοιπα...

-ξεχνας μπουτίκ καταστάσεις γιατί είναι υπερτιμημένες και ιδιόρυθμες

 

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για φθηνή και καλή λύση προτείνω το Digitech Metal Master.Είναι λίγο πλαστικό αλλά θα κάνει τη δουλειά που θες.Το χρησιμοποιώ χρόνια και με έχει βγάλει ασπτοπρόσωπο.Βέβαια καφρίλες παίζω κυρίως αλλά με λίγο tweeking και ένα EQ μπορείς να πετύχεις πολλούς ήχους.

 

Μακάρι να είχα 200 για MSD  :-\

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_metal_master_verzerrerpedal.htm

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, χρησημοποιείς κάτι άλλο on stage ή μόνο κιθάρα, πετάλι, ενισχυτή?

Το metal muff το έχω, έχει πααααάρα πολυ γκάζι και το eq του είναι αρκετά ευαίσθητο, πράγμα που το κάνει να έχει μία μεγάλη γκάμα ήχων.

Το treble booster που έχει επίσης δουλεύει πολύ καλά και είναι και ρυθμιζόμενο.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ θελω να παρω ενισχυτη γιατι οπως προειπα η αναγκη μου ειναι για λαιβ και μονο οπου το καθε μαγαζι εχει τις δικες του καμπινες και κεφαλες και πολυ απλα θελω κατι ευελικτο σε πεταλι.

 

Το κάθε πετάλι θα ακούγεται διαφορετικά επάνω σε κάθε ενισχυτή και καμπίνα, με αποτέλεσμα να μπαίνεις σε περιπέτειες, με κίνδυνο να έχεις οικτρό ήχο πριν προλάβεις να τον ρυθμίσεις όπως θες (το soundcheck θα είναι συνήθως κανένα τεταρτάκι, και θα είσαι και ευχαριστημένος). Επίσης, μη το θεωρείς ΚΑΘΟΛΟΥ δεδομένο ότι το εκάστοτε μαγαζί θα έχει τους δικούς του ενισχυτές και καμπίνες. Με όλα αυτά καταλήγω στο ότι χρειάζεσαι μια εύκολα κουβαλήσιμη ;D ;D λύση που θα την συνδέεις direct στην κονσόλα, και που θα έχεις προγραμματίσει όλους τους ήχους σου. Οι λύσεις άφθονες και πολυσυζητημένες: Τοnelab, Line6, τα μηχανήματα της TC κλπ. Βεβαίως, όλα αυτά κοστίζουν πάνω από το μπάτζετ σου, όμως αποκλείεται να τα βγάλεις πέρα αλλιώς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω το booster της mxr και το boss dd6

Ειδα επισης και το AMT california sound που μου αρεσε τουλαχιστον απο βιντεο αλλα το κοβω δυσκολο να το βρω για δοκιμη...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα βίντεο για το Metal Muff που είναι πολύ κοντά σε αυτό που ξέρω εγώ, απ'το δικό μου.

 

Μιά που έιπες για ΑΜΤ, το R1 το ξέρεις?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Bloody Sunday

Το OCD το προτεινα συνδυασμενο με ενα αλλο light overdrive η μπουστερακι.

Το εχω δοκιμασει ετσι ακριβως και πιστεψε με εχει υπεραρκετο gain χωρις να χανει τη διαυγεια του.

 

Τελος θα συμφωνησω με το Fritz για το DS-1 Keeley. To δοκιμασα προ λιγων ημερων στο Καγμακης accessories και ειναι μια χαρα. Εχει ενα 80's hard rock - poser ηχοχρωμα. Και μεσα στο budget σου.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω δει το βιντεακι αυτο. Και αλλο παλικαρι που το ειχε μου ειπε οτι αυτος ειναι ο χαρακτηρας του.

Αυτη τη στιγμη ειμαι μετα3υ του metal muff και του Amt california...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντος σ'αυτό το βιντεάκι δεν είναι ο πραγματικός ήχος του ΑΜΤ,

πρέπει να είναι boostαρισμένο και κομπρεσαρισμένο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου