Προς το περιεχόμενο

Λιγη βοηθεια για Distortion Pedal ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ειδα τα sansamp... Πολυ ωραια φαινονται. Με την πρωτη ευκαιρια θα παω να τα δοκιμασω.

Για Metal muff ξερετε τπτ? αν και τα περισσοτερα βιντεακια ειχαν χαλια ηχο βρηκα 2 στα οποια ακουγοταν γ@μ@το

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πηγες και στο βαρβατο με την μια  :P ,δοκιμασε κανενα bulldog της VOX η καποιο απο την σειρα της mi audio ας πουμε το crunch box distortion, το hot british της radial η το

HUGHES&KETTNER TUBEMAN II το οποιο θεωρω πολυ καλο και επιπλεον χρησιμο..

 

Μα το HUGHES&KETTNER που λες ειναι ΠΟΛΥ πιο ακριβο απο το msd του telegun.... :-X

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να τα δώσεις για το MSD δώστα, αξίζει.

 

Το metal muff το έχω, και δεν είναι άσχημο πετάλι, αλλά δεν είναι να τιγκάρεις το gain του με τίποτα, αρχίζει και γίνεται πολύυυυυυ distorted ο ήχος. Προσωπικά πάντως το βρήκα να'ναι ουσιαστικά ένα muff on steroids πετάλι.

 

edit: Για μπάσσο είναι ιδανικό για Lemmy καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε το Radial Tonebone Hot British.

Το εχω περιπου ενα χρονο και ειναι οτι πρεπει για high gain καταστασεις. Ογκος διαυγεια και και και... δεν εχω παραπαπονο.

Μεταχειρισμενο μπορεις να το βρεις γυρω στα 160.

Μονο του μειον ειναι οτι παιζει καλα μονο ως high gain, πραγμα που προσωπικα δε θεωρω μειον αφου η δουλεια του αυτη ειναι.

 

Υστερα αν εχεις καποιο μπουστερακι μπορεις να κανεις καλη δουλεια και με  Fulltone OCD

 

Απο Fulltone πολυ ωραιο ειναι και το GT-500. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pε παιδια να πω κατι ειλικρινα? Διαβαζετε ποτε τα προηγουμενα ποστς η απλα μπαινετε και λετε την καραμελα παρε πρωτα ενισχυτη?

 

"Kαραμέλα" θα ήταν να σου πουν να ΨΑΞΕΙΣ στα 13.695 προηγούμενα ποστ για distortion pedals (στα οποία θίγονται και όλα τα πετάλια που συζητιούνται), όμως δεν είδες κάποιον να σου το πει, έτσι δεν είναι? Το "πάρε πρώτα ενισχυτή" είναι μια λογικότατη πρόταση, πόσο μάλλον επειδή δεν έδωσες τις απαραίτητες διευκρινιστικές πληροφορίες εξ αρχής, δλδ. τι κιθάρα και τι ενισχυτή έχεις.

 

Μετά την επεξήγηση του ότι έχεις έναν Roland Cube, όχι μόνο είναι λογικότατη πρόταση αλλά και η εννοούμενη, πόσο μάλλον επειδή θα τον πάρεις και σε λάιβ. Από τη στιγμή που απλά θέλεις να πειραματιστείς με γεια σου με χαρά σου, αλλά μην περιμένεις λύσεις της προκοπής.

 

Μια μόνο σημείωση επιπλέον για τώρα, αν και είδα πετάλια που υπερβαίνουν κατά πολύ το μπάτζετ (και που βεβαίως είναι φτιαγμένα για να παίζουν καλά με ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ και όχι με solid state)... Tο Fulltone GΤ-500 προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (μιλάω για την πρώτη γενεά όταν είχε μόλις βγει, η δεύτερη έχει μερικές μικροβελτιώσεις) και το OCD δεν είναι για τη δουλειά που το θες, η οποία από ότι κατάλαβα είναι αρκετό gain επάνω σε καθαρό ενισχυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

για τρανζίστορ ενισχυτή από την δική μου πείρα, τα καλύτερα που έχω ακούσει είναι:

 

1. H παλιά σειρά της Marshall με τα μεγάλα κούτιά και συγκεκριμένα το Guv'nor και το Shredmaster. To Shredmaster το χρησιμοποιεί και ο κιθαρίστας των Radiohead σε tranzistor ενισχυτή, το Guv'nor έχει λίγο λιγότερο gain. Δεν κυκλοφορούν καινούργια, μεταχειρισμένα θα τα βρείς ακόμα σχετικά φθηνά (γύρω στα 100 ευρώ).

 

2. Τα παλιά αμερικάνικα ProCo RAT. Δεν είναι βέβαια το ίδιο ευέλικτα με τα προηγούμενα, αλλά αυτό που κάνουν (τόνους fuzzogain) το κανουν άψογα στους περισσότερους τρανζιστοράτους. Μόνο μεταχειρισμένα επίσης, γύρω στα 120-150 ευρώ max.

 

3. To Fulltone Distortion Pro. Ακουγόταν τόσο καλό σε έναν tranzistor άτο Valvestate στο μαγαζί που το δοκίμασα, που το αγόρασα αμέσως.

Μετά διαπίστωσα ότι σε έναν λαμπάτο με δικό του γκάζι, δεν προσθέτει το ίδιο καλά και το πούλησα. Πάντως στον tranzistor ήταν εκπληκτικό.

Υπάρχει και καινούργιο νομίζω αλλά μπορείς να το βρείς και μεταχειρισμένο στα 120 ευρώ.

 

Μην πάς με τίποτα σε λύσεις Tubescreamers, Boss (κανένα απολύτως), MXR+, και εννοείται πως όχι σε πιο "καθαρόαιμα" fuzz και treble boosters. Όχι γιατί δεν είναι καλά πετάλια, αλλά γιατί δεν συνεργάζονται καλά με τον tranzistor που έχεις.

 

Επίσης κατά τη γνώμη μου, όλα τα λαμπάτα πετάλια drive είναι μούφα (τροποποίηση: δεν είναι τόσο καλά όσο κάποια άλλα αντίστοιχα στην τιμή τους),  εκτός κι αν πραγματικά ξοδευτείς (που δεν αξίζει με τον ενισχυτή που έχεις στην παρούσα φάση) κι αγοράσεις το BadCat 2-Tone, ή το Effectrode Tube Drive (πανάκριβα και τα δύο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Tech+21/Tri-A.C./10/5

 

 

http://www.thomann.de/gr/tech21_triac_preamp.htm

 

 

Sansamp TRI-A.C. από την Tech 21.

Σε περίπτωση που δεν το έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο. Το πιο ευέλικτο πετάλι που έχω δοκιμάσει, με πολύ gain και τρια κανάλια.

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Tech+21/Tri-A.C./10/5

 

 

http://www.thomann.de/gr/tech21_triac_preamp.htm

 

 

Sansamp TRI-A.C. από την Tech 21.

Σε περίπτωση που δεν το έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο. Το πιο ευέλικτο πετάλι που έχω δοκιμάσει, με πολύ gain και τρια κανάλια.

 

Γενικα προτειντε μου καποια που θεωρειτε καλα με τιμη 80-150 και θα ερευνησω-παιξω.

 

::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης κατά τη γνώμη μου, όλα τα λαμπάτα πετάλια drive είναι μούφα (τροποποίηση: δεν είναι τόσο καλά όσο κάποια άλλα αντίστοιχα στην τιμή τους),  εκτός κι αν πραγματικά ξοδευτείς (που δεν αξίζει με τον ενισχυτή που έχεις στην παρούσα φάση) κι αγοράσεις το BadCat 2-Tone, ή το Effectrode Tube Drive (πανάκριβα και τα δύο)...

 

Παρά του οτι πουλάω το συγκεκριμένο άψογο μηχάνιμα συμφωνώ στο να μην ξοδευτεί,

για ένα πετάλι, αν θέλει ντε και καλά να ξοδευτεί, ας ξοδευτεί για ένα ενισχυτή.

Αν θές ντε και καλά να ξοδευτείς για πεταλάκι πάρε το δικό μου  :P

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου