Προς το περιεχόμενο

Πως γράφω στέρεο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να γράψω κιθάρα στερεοφωνικά, απευθείας από 2 συσκευές amp-in-a-box, στις 2 εισόδους της κάρτας. Και μέσα από το daw να δώσω εφέ.

Πως το κάνω? Δοκίμασα να ανοίξω 2 κανάλια, ένα για κάθε συσκευή, αλλά ακούγεται χάλια (κάτι με τις φάσεις συμβαίνει).

Στη συνέχεια άνοιξα ένα μονο κανάλι, στο οποίο έβαλα και τις δύο συσκευές. Εκεί ακούγεται καλύτερα. Εκεί εβαλα delay και reverb.

 

Καθαρά 

 

 

Βρώμικα

 

 

Η αλυσίδα μου είναι κιθάρα->od pedals->modulation->reverb, όπου με stereo out διδω στις δυο συσκευές. Το reverb, βεβαια, είναι μονίμως απενεργοποιημένο. Το χρησιμοποιώ σαν σπλιτερ.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σπλιταρεις απο το απενεργοποιημενο rev δε σημαινει οτι εχεις στερεοφωνια -ακομα κι αν παναρεις :)

 

Λογικα, αν ενεργοποιησεις το rev, ειναι πιο πιθανο να ακουσεις (κατι κοντα σε) στερεοφωνια. Αν δηλαδη, το πεταλι σου εχει stereo out, συνδεσεις σε 2 in και γραψεις stereo track.

 

Πριν το rev, τι γινεται? Απο το mod, παιρνεις mono ή stereo? Το rev εχει stereo in?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν παντως η αλυσιδα της κιθαρας δεν εχει στερεο επεξεργασια, αν δηλαδη τα δυο καναλια εχουν ουσιαστικα ιδιο σημα, τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να την ηχογραφησεις κανονικα μονοφωνικα, και με ενα send να στειλεις το σημα της σε οποιο stereo delay ή αλλο στερεο επεξεργαστη θελεις μεσα στο DAW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θέλω να γράψω κιθάρα στερεοφωνικά, απευθείας από 2 συσκευές amp-in-a-box, στις 2 εισόδους της κάρτας. Και μέσα από το daw να δώσω εφέ.

Πως το κάνω? Δοκίμασα να ανοίξω 2 κανάλια, ένα για κάθε συσκευή, αλλά ακούγεται χάλια (κάτι με τις φάσεις συμβαίνει).

 

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ποιο είναι το ζητούμενο.

Να γράψεις ένα πανομοιότυπο mono σήμα σε δύο διαφορετικά tracks ταυτόχρονα?

Να γράψεις δύο ίδια mono σήματα στο ίδιο track?

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλια μου είναι στερεο, τα τελευταία στην αλυσίδα, αλλά τα εχω συνδέσει μονοφωνικά (δεν τα χρησιμοποιώ σε παραγωγές). Μονο στο τελευταιο πετάλι, το reverb, που είναι στερεο, δίδω το ίδιο σημα σε δύο "ενισχυτές".

Αυτοί οι δύο ενισχυτές, πάνε καρφί σε κάθε μια από τις εισόδους της καρτας.

Εν τέλει, στο στερεο τρακ που άνοιξα, έχω και τα δύο σηματα (δεξιά αριστερά), τα οποία έχουν διαφορά στην κυματομορφή, και ως εκ τούτου, ακούγεται διαφορετικά από το απλό μονοφωνικό σήμα. 

 

Εδώ στέρεο 

 

 

 

Και εδώ το ίδιο μόνο από τον ένα ενισχυτή, μονοφωνικό. Ίδιες ρυθμίσεις.

 

 

 

 

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ποιο είναι το ζητούμενο.

 Ούτε εγώ ξέρω ακριβώς τι ζητάω. Μάλλον ψάχνω να βρώ τρόπο να αξιοποιήσω τους δύο "ενισχυτές", δουλέυοντάς τους ταυτόχρονα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μη σκεφτεσαι ουτε τους ενισχυτες, ουτε καν την κιθαρα. Να σκεφτεσαι συνολικα το κομματι που φτιαχνεις.

 

  Αν εχει καποιο ρολο αυτο που κανεις στο κομματι, εχει καλως. Αλλιως οσο απλοτερο, τοσο καλυτερο.

 

 Για στερεο παιχνιδι παντως, πιο συνηθισμενο ειναι αυτο που σου εγραψα, μια mono κιθαρα σε ενα stereo ping pong delay ας πουμε δινει κατι το διαφορετικο.

 

 Αν παλι θελεις να "ανοιξεις" την στερεοφωνικη εικονα της κιθαρας, ειναι πολυ ανωτερο να παιξεις δυο φορες το ιδιο πραγμα σε μονοφωνικα καναλια, τα οποια θα παναρεις δεξα- ζερβα.

 

 Φυσικα και με δυο ενισχυτες μπορεις να εχεις εναν αλλο ηχο, αλλα αν δεν παιξεις παλι με στερεο εφε δε θα παρεις κατι το "μεγαλο" σε στερεο εικονα.

 

 Γενικα, στο συνολοκο ακουσμα του κομματιου, ειναι πιο ευκολο να εχουμε μονοφωνικες πηγες που θα τις μοιρασουμε εξυπνα στο στερεοφωνικο πεδιο ωστε ολο το κομματι να εχει ευρυ φασμα, παρα να εχουμε πολλους στερεο ηχους που θα γινουν σαλατα μεταξυ τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μια άλλη ερώτηση. Μπορώ να γράψω μονοφωνικά χρησιμοποιόντας και τα δύο σήματα (παράλληλα δηλαδή), ώστε να συμπληρώσει το ένα συχνότητες στο άλλο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου