Προς το περιεχόμενο

Pimp My ... Granite !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους. Εχοντας ελευθερο χρονο και μερικα χρηματα στην ακρη σκεφτηκα να συμμαζεψω λιγο τα granite μου. Αρχικα λεω να βγαλω το πλαστικο χρωμα και να περασω gunstock oil οπως διαβασα σε ενα αλλο thread. Θελω να μου πειτε πως θα βγαλω το χρωμα ,ποσες στρωσεις και πως να βαλω το oil και αν μπορω να τα ξαναβαψω με καποιο τροπο . Επισης λεω να αλλαξω δερματα resonant και batter . . . Σκεφτομαι να βαλω Remo Ebony Pinstripe παντου και πανω και κατω εκτος απο ταμπουρο,δηλαδη 22 κασα , 12 τομ και 16 βαθυ . . . Ξερω θα μου πειτε οτι θα ξεπερασει το κοστος απο ολο το σετ αλλα δεν με ενδιαφερει . . . Επισης θελω προτασεις για το τι δερματα να βαλω στο μεταλλικο ταμπουρο που εχω ,δεν ειναι το granite ειναι ενα dixon σχετικα καλυτερο . . . Ευχαριστω πολυ . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρα σε ολους. Εχοντας ελευθερο χρονο και μερικα χρηματα στην ακρη σκεφτηκα να συμμαζεψω λιγο τα granite μου. Αρχικα λεω να βγαλω το πλαστικο χρωμα και να περασω gunstock oil οπως διαβασα σε ενα αλλο thread. Θελω να μου πειτε πως θα βγαλω το χρωμα ,ποσες στρωσεις και πως να βαλω το oil και αν μπορω να τα ξαναβαψω με καποιο τροπο . Επισης λεω να αλλαξω δερματα resonant και batter . . . Σκεφτομαι να βαλω Remo Ebony Pinstripe παντου και πανω και κατω εκτος απο ταμπουρο,δηλαδη 22 κασα , 12 τομ και 16 βαθυ . . . Ξερω θα μου πειτε οτι θα ξεπερασει το κοστος απο ολο το σετ αλλα δεν με ενδιαφερει . . . Επισης θελω προτασεις για το τι δερματα να βαλω στο μεταλλικο ταμπουρο που εχω ,δεν ειναι το granite ειναι ενα dixon σχετικα καλυτερο . . . Ευχαριστω πολυ . . .

Φιλε μου...εγω σε Granite..δεν θα επενδυα ουτε αλλαγη δερματων..

sorry...δεν θελω να σε προσβαλω..Νομιζω οτι δεν αξιζει το σετ να ριξεις χρηματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο το σετ . . . Απλα εχω ενα "δεσιμο" και θελω απλα να το εχω . . . Απλα δεν ξερω πως θα ακουγονται τα ebony και πως να βγαλω το χρωμα . . . Ευχαριστω . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους. Εχοντας ελευθερο χρονο και μερικα χρηματα στην ακρη σκεφτηκα να συμμαζεψω λιγο τα granite μου. Αρχικα λεω να βγαλω το πλαστικο χρωμα και να περασω gunstock oil οπως διαβασα σε ενα αλλο thread. Θελω να μου πειτε πως θα βγαλω το χρωμα ,ποσες στρωσεις και πως να βαλω το oil και αν μπορω να τα ξαναβαψω με καποιο τροπο . Επισης λεω να αλλαξω δερματα resonant και batter . . . Σκεφτομαι να βαλω Remo Ebony Pinstripe παντου και πανω και κατω εκτος απο ταμπουρο,δηλαδη 22 κασα , 12 τομ και 16 βαθυ . . . Ξερω θα μου πειτε οτι θα ξεπερασει το κοστος απο ολο το σετ αλλα δεν με ενδιαφερει . . . Επισης θελω προτασεις για το τι δερματα να βαλω στο μεταλλικο ταμπουρο που εχω ,δεν ειναι το granite ειναι ενα dixon σχετικα καλυτερο . . . Ευχαριστω πολυ . . .

 

(Κυκλοφορούν ακόμα Ebony?)

Τα pinstripe της Remo γενικά είναι δέρματα που "πνίγουν" τον ήχο των drums. Πόσο μάλλον αν τα βάλεις πάνω-κάτω. Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα ο ήχος, αλλά αν αυτός είναι ο ήχος που ψάχνεις βάλε μόνο πάνω και κάτω βάλε Ambassador, που αν δεν κάνω λάθος είναι αρκετά δημοφιλής επιλογή.

Αλλιώς Emperor/Ambassador πάνω/κάτω αντίστοιχα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα granite δεν έχουν χρώμα αλλά φύλλο πλαστικού για φινίρισμα. Βγαίνει με πιστολάκι(θερμό αέρα) και σπάτουλα. Την κόλλα που μένει στο ξύλο την απομακρύνεις με διαλυτικό. Και μετά περνάς το βερνίκι που θες. Δεν αξίζουν κάτι παραπάνω πέραν αυτού και της αλλαγής δερμάτων.

 

ΠΣ. πέρνα με ψιλό γυαλόχαρτο τα άκρα των τυμπάνων(bearing edges) να γίνουν ομαλά και επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψαν ο Senti και ο Chem.

 

Yπάρχει ενδεχόμενο το πλαστικό κάλυμμα να βγει πολύ εύκολα, αφού πολύ συχνά σε τέτοιας κατηγορίας τύμπανα είναι κολλημένο μόνο στην ένωση. Παρόλα αυτά θα πρέπει, πριν περάσεις το βερνίκι στα κελύφη, να βγάλεις όλα τα υπολείμματα κόλλας, και να τους ρίξεις και ένα γυαλοχαρτάρισμα, ξεκινώντας από σχετικά χοντρό γυαλόχαρτο (π.χ. 400άρι) και περνώντας σταδιακά σε λεπτότερα, μέχρι και 1000άρι.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετ δεν θα το πουλησω . . . Σεπτεμβριο παω Θεσσαλονικη και θα αγορασω κανενα Alesis DM10. . . Ακουστικο σετ δεν παιζει σε πολυκατοικια . . . Τα granite θα τα αφησω στο studio στο σπιτι μου οταν κατεβαινω κανενα Σαββατοκυριακο να παιζω . . . Στο μεταλλικο ταμπουρο τι δερματα να βαλω ? Ευχαριστω παντως ολους σας που με βοηθησαν . . . Προεκυψε και μια ακομη απορια . . . Το 12αρι τομ στηριζεται στη βαση απο το πιατινι με ανταπτορα και ετσι η βαση στη μποτα μενει αχρησιμοποιητη . . . Αν βγαλω τη βαση και κλεισω τη τρυπα με στοκο η κατι αλλο θα αλλαξει κατι ? Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταλλικο ταμπουρο τι δερματα να βαλω ?

Όπως συνηθίζω να λέω, Ambassador coated επάνω, Ambassador snare κάτω (ή Evans G1 coated / Hazy 300 ή τα αντίστοιχα της Aquarian). Αν χρειαστεί δοκιμάζεις διάφορα μαφλαριστήρια.

 

Το 12αρι τομ στηριζεται στη βαση απο το πιατινι με ανταπτορα και ετσι η βαση στη μποτα μενει αχρησιμοποιητη . . . Αν βγαλω τη βαση και κλεισω τη τρυπα με στοκο η κατι αλλο θα αλλαξει κατι ? Ευχαριστω !

Δεν νομίζω ότι θα αλλάξει τίποτα σημαντικό στον ήχο. Εκτός κι αν θέλεις να δείχνει "παρθένα" η κάσα, προσωπικά θα σου έλεγα να αφήσεις τη βάση γιατί μπορεί να θελήσεις κάποια στιγμή να ξαναβάλεις το τομ. Επίσης μπορεί να βολέψει για βάλεις κανένα πιατίνι, κουδούνα κ.λπ.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου