Προς το περιεχόμενο

Pimp My ... Granite !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω ξεκινήσει να σουλουπώνω τη yamaha DP μου. Ξεκίνησα με ένα τομ να δω πως θα βγει (χαζομάρα, έπρεπε να ξεκινήσω από το ταμπούρο που έτσι κι αλλιώς πια δε χρησιμοποιώ).

 

Έχω αφαιρέσει το πλαστικό, έτριψα, έτριψα έτριψα και τώρα είμαι στη φάση βαψίματος και μετά βερνίκι.

 

Για τις ερωτήσεις σου έχω τα εξής:

 

- Λογικά και τα δικά σου θα έχουν πλαστικό, αφαιρείς με πιστολάκι και σπάτουλα όπου είναι κολλημένο, λίγο προσεκτικά.

 

- Την κόλλα που θα μείνει τη βγάζεις με υπομονή, διαλυτικό και τέλος τρίψιμο.

 

- Όταν το ξύλο μείνει καθαρό πρέπει να το τρίψεις με γυαλόχαρτο μεγάλου αριθμού (όσο πιο μεγάλος ο αριθμός, τόσο πιο απαλό) Μπορείς να φτάσεις σε μεγάλους αριθμούς αν έχεις υπομονή (γενικά θέλει υπομονή). Προσωπικά δεν πήγα σε πολύ ψιλό γυαλόχαρτο, το ξύλο δεν είναι εντελώς λείο και μου άρεσε έτσι. Προς το παρόν δεν είχα πρόβλημα στο βάψιμο.

 

- Το gunstock oil που λες δεν το γνωρίζω. Εγώ πήρα βερνίκι ξύλου βάσεως νερού που μου προτείναν. Το καλό είναι πως εισχωρεί στο ξύλο και το προστατεύει. Το κακό οτι δεν βγαίνει με τρίψιμο, πρέπει αν θες να αλλάξεις χρώμα να το περάσεις με αδιαφανές spray ύστερα.

 

- Από πάνω θα περάσω άχρωμο βερνίκι, σατινέ για να μη γυαλίζει πολύ.

 

- Στα διάφορα video που έχω δει, το περνάνε με ένα πανάκι, το ίδιο δοκίμασα κι εγώ και όλα οκ. Φαντάζομαι πως και με πινέλο θα είσαι μια χαρά!

 

Όσο για τα χέρια... πέρνα τουλάχιστον 3 από το καθένα και αν θες να σκουρύνει λίγο, συνέχισε.

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω ξεκινήσει να σουλουπώνω τη yamaha DP μου. Ξεκίνησα με ένα τομ να δω πως θα βγει (χαζομάρα, έπρεπε να ξεκινήσω από το ταμπούρο που έτσι κι αλλιώς πια δε χρησιμοποιώ).

 

Έχω αφαιρέσει το πλαστικό, έτριψα, έτριψα έτριψα και τώρα είμαι στη φάση βαψίματος και μετά βερνίκι.

 

Για τις ερωτήσεις σου έχω τα εξής:

 

- Λογικά και τα δικά σου θα έχουν πλαστικό, αφαιρείς με πιστολάκι και σπάτουλα όπου είναι κολλημένο, λίγο προσεκτικά.

 

- Την κόλλα που θα μείνει τη βγάζεις με υπομονή, διαλυτικό και τέλος τρίψιμο.

 

- Όταν το ξύλο μείνει καθαρό πρέπει να το τρίψεις με γυαλόχαρτο μεγάλου αριθμού (όσο πιο μεγάλος ο αριθμός, τόσο πιο απαλό) Μπορείς να φτάσεις σε μεγάλους αριθμούς αν έχεις υπομονή (γενικά θέλει υπομονή). Προσωπικά δεν πήγα σε πολύ ψιλό γυαλόχαρτο, το ξύλο δεν είναι εντελώς λείο και μου άρεσε έτσι. Προς το παρόν δεν είχα πρόβλημα στο βάψιμο.

 

- Το gunstock oil που λες δεν το γνωρίζω. Εγώ πήρα βερνίκι ξύλου βάσεως νερού που μου προτείναν. Το καλό είναι πως εισχωρεί στο ξύλο και το προστατεύει. Το κακό οτι δεν βγαίνει με τρίψιμο, πρέπει αν θες να αλλάξεις χρώμα να το περάσεις με αδιαφανές spray ύστερα.

 

- Από πάνω θα περάσω άχρωμο βερνίκι, σατινέ για να μη γυαλίζει πολύ.

 

- Στα διάφορα video που έχω δει, το περνάνε με ένα πανάκι, το ίδιο δοκίμασα κι εγώ και όλα οκ. Φαντάζομαι πως και με πινέλο θα είσαι μια χαρά!

 

Όσο για τα χέρια... πέρνα τουλάχιστον 3 από το καθένα και αν θες να σκουρύνει λίγο, συνέχισε.

Έχω και εγώ μία DP! Πολύ αξιοπρεπές σετ και πολύ υποτιμημένο. Σε λαιβ μόνο καλά λόγια ακούω. Τώρα για γδύσιμο και βάψιμο δεν θέλω γιατί το χω για λαιβ οπότε καλύτερα με πλαστικό. Στείλε φωτό να δούμε!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου . . . Εγω μολις σημερα εβγαλα το πλαστικο το οποιο βγηκε σαν αυτοκολλητο . . . Αυριο θα ξεκινησω το τριψιμο . . . Ναι ουτε εγω ειμαι σιγουρος για το gunstock απλα το ειχα διαβασει καπου . . . Παρεπιπτοντως πως το ζηταω στο μαγαζι και ποσο κοστιζει? Βερνικι με βαση νερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ μία DP! Πολύ αξιοπρεπές σετ και πολύ υποτιμημένο. Σε λαιβ μόνο καλά λόγια ακούω. Τώρα για γδύσιμο και βάψιμο δεν θέλω γιατί το χω για λαιβ οπότε καλύτερα με πλαστικό. Στείλε φωτό να δούμε!

 

Είναι πράγματι ωραίο σετάκι! :) Το πήρα στα τυφλά μεταχειρισμένο, αλλά τελικά ήταν καλή επιλογή για beginner-advanced. Αργότερα... βλέπουμε :P

Σίγουρα καλύτερα πλαστικό, μη φάει κανα κοπάνημα! Θα ανεβάσω μόλις τελιώσει το τύμπανο :)

 

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου . . . Εγω μολις σημερα εβγαλα το πλαστικο το οποιο βγηκε σαν αυτοκολλητο . . . Αυριο θα ξεκινησω το τριψιμο . . . Ναι ουτε εγω ειμαι σιγουρος για το gunstock απλα το ειχα διαβασει καπου . . . Παρεπιπτοντως πως το ζηταω στο μαγαζι και ποσο κοστιζει? Βερνικι με βαση νερο ?

 

Εγώ πήγα στα πρακτικερ γιατί ήθελα και άλλα πράγματα, αλλά λογικά θα το βρείς σε όλα τα μαγαζιά με χρώματα κλπ. Μου κόστισε 12 ευρώ τα 750 ml (12-14 m2). Το ζητάς ακριβώς έτσι! Βερνίκι βάσεως νερού. Ή με βάση νερό, θα το καταλάβουν. Βγαίνει σε πολλές αποχρώσεις, έχει ακόμα και μπλέ και πράσσινο αν θες κάτι τέτοιο, αλλιώς αποχρώσεις ξύλων! Καλή τύχη και ανέβασε αποτέλεσμα να δούμε!

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τομ, θα έλεγα να βάλεις coated πάνω και clear κάτω. Νομίζω τα ambassador είναι κλασσική λύση και με λίγο moongel ή rings θα μπορείς να τα μαφλάρεις χωρίς να είναι υπερβολικά μουντά ή boxy ο ήχος τους. Για την μπότα, το μπροστινό αν δεν έχει πρόβλημα δε βλέπω λόγο να το αλλάξεις (εκτός κι αν έχει τρύπα και δε θες κλπ). Για πίσω μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο από τα powerstroke που είναι πάλι ψιλοκλασσική λύση. Νομίζω το 3 είναι το πιο διαδεδομένο και all around

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε πεταω ambassador coated batter και clear resonant ... Και κασα powerstroke 3 εχω τωρα αλλα ειναι γαμ**** το δερμα .... Οποτε θα παρω ενα ακομη powerstroke και μπροστα να βαλω το παλιο powerstroke η θα ακουγεται αθλια ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο καθένας με τα γούστα του και τα προσωπικά του. Και εγώ έχω μια Yamaha YD ψιλο-γδαρμένη, φουσκωμένο το ξύλο της μπότας απ' τον ήλιο (το καλοκαίρι στα lives υποφέρει το σετ), ένα σετ πιατινιών σπασμένο και μερικά ακόμα  :P

Δεν πρόκειται να το αποχωριστώ δεν μπα να μού δώσουν την Ludwig του Bonham. (που λέει ο λόγος ;D).

 

Στο θέμα του oeoOEO, νομίζω ότι η έξτρα παρέμβαση στα τύμπανα πρέπει να γίνεται είτε από ειδικό είτε με μεγάλη προσοχή από μας. Οπότε γενικά ας είσαι προσεκτικός και εύχομαι τα καλύτερα.

Cheers

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να βάλεις διπλά δέρματα πάνω γιατί απο την εμπειρία μου με τα φτηνά σετ ξέρω οτι τείνουν να ''βαβουριάζουν'' πολύ περισσότερο απ το προσδοκόμενο με μονά δέρματα.

Απο μένα λοιπόν : Tom Bater -> remo emperor ή pinstripe (clear ή coated), Snare batter-> Controlled sound, powerstroke 4 ή 3, Bass drum -> Remo pinstripe, powerstroke 3-4, Powersonic (για να μή χρειαστείς άλλο μουφλάρισμα). Για τα κάτω κλασσικά Ambassador. Επίσης πάρε rings και moongel. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μη μπερδευεστε.

 

Καλα τα ειπε ο Περικλης. Στα granite οτι χρηματα βαλεις πανε χαμενα. Ετσι ειναι τι να κανουμε.

Επισης οντως τα granite (και λοιπα αναλογα) ακουγονται ΧΑΛΙΑ.

 

Τωρα κατι ατακες "εμενα μου αρεσουν" νταξ περι ορεξεως ....Μπορει να σου αρεσει κ το βουητο του ψυγειου αλλα μην παρεξηγιεσαι αμα σου πουν οτι δεν ειναι μουσικη και λες για "σεβασμο αποψης κ ξερω γω

 

 

Στη θεση σου, αφου θελεις με το ζορι να επενδυσεις σε δερματα θα διαλεγα κατι απο τα πνιχτα δηλαδη με σειρα απο το μαλλον χειροτερο προς το μαλλον καλυτερο (για granite παντα) θα ελεγα

 

Τομ πανω :

emperor/powerstroke3-4/pinstripe coated

Τομ κατω ambassador coated

 

Μποτα πανω powerstroke 3-4 coated / Powersonic Clear

κατω powerstroke 3

 

A και επειδη λες φιλε οεοεοεοε οτι δεν θελεις τον "πνιχτο" ηχο που διαβασες οτι δινουν τα pinstripe, εχε υποψιν οτι τα πιο ανοιχτα δερματα, βγαζουν αυτο που λεμε αρμονικες και overtones απο τα τυμπανα μονο που τα granite ΔΕΝ...

 

Και αυτο ειναι που πληρωνεις σε ενα ακριβο σετ. Το να μπορεις να παιξεις με ανοιχτα δερματα και τα τυμπανα να κελαηδανε. Το να ξεχασεις τα rings και το moongel (στα ορια του λογικου παντα). Αυτο που λες "θελω βαθυ ηχο" δυστυχως τα granite δεν μπορουν να στο προσφερουν

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου