Προς το περιεχόμενο

Ταμπούρο 13" για βασικό;;


Amitdrums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Οι απόψεις των ντράμερς επί του θέματος πιο διφορούμενες από ποτέ τα τελευταία χρόνια.

Παλιότερα η απάντηση συνήθως ήταν ξεκάθαρη. "Ξέχασε το". Τώρα όλο και περισσότεροι τα βάζουν ανάμεσα στα πόδια τους και όχι αριστερά τους (ή δεξιά τους, προς αποφυγή παρεξηγήσεων  :) ).

Ποιά η δική σας γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια ωρα τετοια λογια!ΤΟ 14'' ειναι must...το 13'' δεν το εχω δουλεψει ποτε .Πρεπει να δινει διαφορετικο ηχο πιο σφιχτο απ'οτι καταλαβαινω (μικροτερη επιφανεια μικροτερες ταλαντωσεις στην μεμβρανη φυσικο ειναι.)Εσυ θελεις να αγορασεις 13'' η ετσι εγκυκλοπαιδικα το ψαχνεις ;

Τωρα δε αυτοι που εχουν το 13 ''κεντρο'' αριστερα βαζουν 12''η κανα βαθυ 13'' η 14''οτι του καπνιση του καθενος ..σε δουλεια να βρισκομαστε .Καληνυκτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θα μας πεις...

 

Πως σου ακουγεται?

 

 

 

IMHO αν ξερεις να το κουρδισεις και δεν ειναι πολυ ΛΕΠΤΟ μια χαρα ειναι (το ΒΑΘΟΣ ειναι κατα τη γνωμη μου σημαντικοτερο απο τη διαμετρο)

 

Προσωπικα χρησιμοποιω παρα πολυ ενα Pearl Jordison 6X13 οταν θελω πιο  "μαζεμενο"  ηχο,ειναι απο τα ωραιοτερα recording ταμπουρα που εχω δοκιμασει.

 

Εδω μπορεις να το ακουσεις

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188834.0

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι το 14αρη είναι must.

Εχω ένα 14x5,5 bronze και ένα 14x6,5 maple. Το τελευταίο θέλω να το βάλω στην άκρη κάπως γιατί παρόλο το maple μου ακούγεται πολύ bright πια. Μου αρέσει πολύ η μίξη maple με birch (βλέπε reference, donati, gabriel diana κτλ).

Το θέμα λοιπόν...

Μήπως ένα 13x6,5(+) σε μεσαίο-χαμηλό κούρδισμα θα μου έκανε τη δουλειά; Και βέβαια με ψηλότερο κούρδισμα όποτε ήθελα να είχα και crack από 13αρη;

Superfunk εξαιρετικά τα videos καθώς και το Jordison. Με χαμηλότερο κούρδισμα το έχεις δοκιμάσει όμως;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει ο Superfunk, τα 13άρια είναι πιο μαζεμένα λιγότερες αρμονικές και ring ενώ τα 14άρια είναι πιο full. Προσωπικά όσες φορές έχω παίξει σε 13 μου άρεσε αλλά μου έλειπε το ''κουδούνισμα'' που παίρνεις όταν παίζεις κοντά στο στεφάνι.

 

Μήπως ένα 13x6,5(+) σε μεσαίο-χαμηλό κούρδισμα θα μου έκανε τη δουλειά; Και βέβαια με ψηλότερο κούρδισμα όποτε ήθελα να είχα και crack από 13αρη;

 

 

Χωρίς να το χω ψάξει ιδιαίτερα, θεωρώ οτι το crack δε λείπει καθόλου απο τα 13άρια σε οποιοδήποτε κούρδισμα. Στη θέση σου πάντως πρώτα θα κοίταγα 14άρια με άλλα ξύλα και μετά τα 13άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαμηλότερο κούρδισμα το έχεις δοκιμάσει όμως;

 

αυτο που ακους εχει μεσαιο κουρδισμα,για πολυ χαμηλο κουρδισμα δεν θα το συνιστουσα ομως.

 

προσωπικα παντως αν ηταν να ειχα ενα ταμπουρο ‘‘παντως καιρου‘‘ δεν θα επαιρνα 13αρι αλλα ενα καλο ξυλινο 6,5 (ή και 7) χ 14" μια και μπορεις να το κουρδισεις οσο ψηλα ή οσο χαμηλα θελεις (αν ειναι και solid shell ακομα καλυτερα) .

 

ακομα και ο θεος στο πρωτο βιντεο (S.Jordan) στα live αλλαζει ταμπουρο σχεδον σε καθε τραγουδι ,το 13αρι ,που ειναι και το signature του, το χρησιμοποιει κυριως για funk.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου