Προς το περιεχόμενο

Edwards ''Les paul'' γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους κύριοι..ζητώ την άποψή σας για την ESP Edwards E-LP-98LTC VW..θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η γνώμη όσων κατέχουν την εν λόγω κιθάρα ή έστω την έχουν δοκιμάσει..για βοήθεια παραθέτω και ένα video..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ESP Edwards E-LP-92CD AW που είναι σχεδόν ίδια με αυτή που λες, απλά η δική σου αν δεν κάνω λάθος έχει ματ finish αντί για γυαλιστερό που έχει η δική μου! Αν είσαι Αθήνα μπορείς να έρθεις σπίτι μου να τη δοκιμάσεις! Πάντως έχω να πω τα καλύτερα! Μπορείς να βρεις και πληροφορίες σε αυτό το forum για τις Edwards LP, κάνε ένα search, έχω γράψει κι εγώ πολλά κατά καιρούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα την έχει φίλος εδώ και ένα χρόνο,την παρήγγειλε κάπου 900-950 ευρώ από Ιαπωνία.

Είναι long tenon,έχει έβενο ταστιέρα,2 seymour duncan,aged binding..

Πολύ βολικό,γεμάτο μπράτσο,φέρνει πιο πολύ σε 50 's..

Πολύ καλή ταστοδουλειά,δίνει την αίσθηση πολύ προσεγμένης κατασκευαστικά κιθάρας.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην κατηγορία <1000 ευρώ είναι ότι καλύτερο

μπορείς να αγοράσεις σε Les Paulοειδές..

 

Και ναι,δεν θα την συνέκρινα καν,με καμία Gibson των <1000 ευρώ,μη σου πω και παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα την έχει φίλος εδώ και ένα χρόνο,την παρήγγειλε κάπου 900-950 ευρώ από Ιαπωνία.

Είναι long tenon,έχει έβενο ταστιέρα,2 seymour duncan,aged binding..

Πολύ βολικό,γεμάτο μπράτσο,φέρνει πιο πολύ σε 50 's..

Πολύ καλή ταστοδουλειά,δίνει την αίσθηση πολύ προσεγμένης κατασκευαστικά κιθάρας.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην κατηγορία <1000 ευρώ είναι ότι καλύτερο

μπορείς να αγοράσεις σε Les Paulοειδές..

 

Και ναι,δεν θα την συνέκρινα καν,με καμία Gibson των <1000 ευρώ,μη σου πω και παραπάνω..

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το μπράτσο...δεν θα το έλεγα και ρόπαλο, φαίρνει περισσότερο σε 60 's...εκτός αν είναι διαφορετικό από τη δική μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το μπράτσο...δεν θα το έλεγα και ρόπαλο, φαίρνει περισσότερο σε 60 's...εκτός αν είναι διαφορετικό από τη δική μου...

 

Είναι διαφορετικό.

 

The neck profile is medium-thick, similar to a '58 Reissue.

 

Δεν είναι ρόπαλο,αλλά φέρνει πιο πολύ προς 50's όπως έγραψα πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες..metalmike να σαι καλά φίλε..δυστυχώς δε μένω Αθήνα οπότε εινα δύσκολο να την δοκιμάσω..έχω αρχίσει πάντως να σχηματίζω πολύ καλή άποψη για το κιθαρόνι.η τιμή της απο το κατάστημα που σκέφτομαι να την πάρω ειναι 1030 περίπου και στα 1150 με σκληρή θήκη δερμάτινη..αν πετύχει κανείς καλύτερη τιμή(από ευρώπη πάντα) ενημερώστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξετρελαθείς, εγώ να φανταστείς που έψαχνα για καλή κύρια κιθάρα (για backup βρίσκεις και άλλες) πλέον με την Edwards έχω κατασταλάξει, θα την άλλαζα μόνο με Gibson LP Custom (αν είχα την ευχέρια των χρημάτων φυσικά)! Όταν την πιάσεις στα χέρια σου θα καταλάβεις πόσο ποιοτική κιθάρα πήρες, σε επίπεδα ESP των 1500+ ευρώ! Εμένα κιόλας μου είχε έρθει και σεταρισμένη τόσο τέλεια όσο δεν έχω ξαναδεί ποτέ από κανέναν, κουρδισμένη, με 9ρες χορδές, με action -πιο χαμηλά πεθαίνεις- που λένε και για ταστάρισμα ούτε λόγος! Άνετα από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, απίστευτο value for money (την είχα πάρει από το richtonemusic με 850 ευρώ και πήρα μια σκληρή LP θήκη του thomann)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου