Προς το περιεχόμενο

Orange Micro Terror, γνώμες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχας να θεωρησεις δεδομενο πως οτι και να παρεις οσο μικρο και τριανταφυλενιο να φαινεται θα ειναι πολυ χειροτερο και κατωτερο απο τη κεφαλη που εχεις...

Κανε λοιπον μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρη στον εαυτο σου...

Μη μπαινεις στο τρυπακι του "μικρου" ενισχυτη...

Μονο χρηματα χαλας γιατι ηχο δε θα βρεις ποτε...ειδικα σε αυτα τα χρηματα...

Η αποψη μου λοιπον...

Εχεις marshall DSL...αψογο κεφαλι παιζει οτι θελεις...το προβλημα ειναι η ενταση?

Ιδου η λυση σου:

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi06.htm

 

Ετσι και θα παιζεις με τον ενισχυτη που γουσταρεις και θα γλιτωσεις τη παντοφλα...

 

Είμαι ευχαριστημένος με τον ήχο του DSL, και παίζει και σε ανεχτή για το σπίτι ένταση. Το πρόβλημα για μένα είναι το βάρος που πρέπει να είναι 20 κιλά και ο όγκος του, που το κάνουν δύσκολο να το πάρω στη πρόβα,χωρίς να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο, ενώ μ'ενα μικρό κεφάλι όπως ο Micro Terror ή κάποιο άλλο μπορώ να το πάρω οπουδήποτε.

 

Λές ότι με τους μικρούς λαμπάτους δε πρόκειτε να βρώ ήχο,μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί?

Δεν έχω την απαίτηση ν'ακουστεί 'οπως ο DSL,δε ξέρω βέβαια αν το ακούσω απο κοντά, αλλά στο βίντεο μου ακούγεται μια χαρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεις να βρεις ηχο...δε το συζηταμε...και απο τον υπολογιστη και ενα προγραμμα μπορεις να βγαλεις ηχο...

αλλα μη περιμενεις να εχεις το headroom,την επιθετικοτητα,τη καθαροτητα του λαμπατου σου...οτι και να παρεις κατι θα χασεις...

Αν θελεις να παρεις ενισχυτη που να το κουβαλας στο λεωφορειο η να το κρατας τσαντακι και να βγαζει προβα δυσκολα θα βρεις...

Τα 20 κιλα του DSL χρειαζονται αυτοκινητο αλλα δεν ειναι υπερβολικα...

Αν ειχες 6505 που ειναι 25+ η κανα λανευ VH100 που ειναι πανω απο 27 τι θα γινοταν?

Αυτο το παιχνιδακι της οραντζ καλο θα ηταν για κανενα ακουστικο λαιβ η τπτ τετοια...για προβα μπαντας με ντραμμερ-μπασσιστα-κιθαριστα δε νομιζω να κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βρεις ηχο...δε το συζηταμε...και απο τον υπολογιστη και ενα προγραμμα μπορεις να βγαλεις ηχο...

αλλα μη περιμενεις να εχεις το headroom,την επιθετικοτητα,τη καθαροτητα του λαμπατου σου...οτι και να παρεις κατι θα χασεις...

Αν θελεις να παρεις ενισχυτη που να το κουβαλας στο λεωφορειο η να το κρατας τσαντακι και να βγαζει προβα δυσκολα θα βρεις...

Τα 20 κιλα του DSL χρειαζονται αυτοκινητο αλλα δεν ειναι υπερβολικα...

Αν ειχες 6505 που ειναι 25+ η κανα λανευ VH100 που ειναι πανω απο 27 τι θα γινοταν?

Αυτο το παιχνιδακι της οραντζ καλο θα ηταν για κανενα ακουστικο λαιβ η τπτ τετοια...για προβα μπαντας με ντραμμερ-μπασσιστα-κιθαριστα δε νομιζω να κανει...

 

Φίλε ευχαριστώ για τη γνώμη σου

Για combo είναι ελαφρύς ο DSL,αλλά πολύ βαρύς για μετακίνηση με μηχανή ή συγκοινωνία .

Ο Orange είναι 20W, κι εγώ δεν είμαι σίγουρος αν επαρκεί η ένταση για πρόβα,γι'αυτό άνοιξα και το θέμα, μήπως κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει. Το έχεις ακούσει από κοντά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγώ απορία ως προς τον ήχο αυτού του νέου orange.

Βέβαια, στο εσωτερικό του έχει απλά ένα class D ενισχυτάκο 20W (max) που βρίσκεις εύκολα και στο εμπόριο πλέον.

Αν θέλεις μικρό power amp για την πεταλίερα σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα οικονομικότερο και δυνατότερο class D stereo ενισχυτάκι όπως το παρακάτω:

http://www.ebay.com/itm/YJ-TDA7492-Class-D-Amplifier-50W-50W-stereo-4-8ohm-speaker-/270978838322?pt=Car_Amplifiers&hash=item3f1798ef32#ht_5585wt_1111

 

και το τροφοδοτικό του:

http://www.ebay.com/itm/AC-100V-240V-Converter-Adapter-DC-Voltage-24V-Volts-3A-Power-Supply-W-Cord-Cable-/120968003918?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2a41414e#ht_1425wt_1344

 

και θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο:

http://www.ebay.com/itm/1-4-6-35mm-male-plug-to-Rca-Female-jack-MONO-adapter-/270660856232?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item3f04a4e9a8

 

Συνολικό κόστος ~50ευρώ και το έχει και για hi fi amp στο σπίτι/γραφείο όταν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχω ακούσει εγώ από κοντά σε 2χ12 καμπίνα κι απ'ότι μας είπε ο Λογοθέτης, μπορεί να οδηγήσει και 4χ12...

 

για την τιμή του παίρνεις μια χαρά ήχο, πολύ ωραίο drive που μοιάζει πολύ με το ηχόχρωμα των μεγαλύτερων αδερφών του....

 

γι αυτό που το θες (δεν ξέρω για εναλλακτικές) το συγκεκριμένο είναι μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγώ απορία ως προς τον ήχο αυτού του νέου orange.

Βέβαια, στο εσωτερικό του έχει απλά ένα class D ενισχυτάκο 20W (max) που βρίσκεις εύκολα και στο εμπόριο πλέον.

Αν θέλεις μικρό power amp για την πεταλίερα σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα οικονομικότερο και δυνατότερο class D stereo ενισχυτάκι όπως το παρακάτω:

http://www.ebay.com/itm/YJ-TDA7492-Class-D-Amplifier-50W-50W-stereo-4-8ohm-speaker-/270978838322?pt=Car_Amplifiers&hash=item3f1798ef32#ht_5585wt_1111

και το τροφοδοτικό του:

http://www.ebay.com/itm/AC-100V-240V-Converter-Adapter-DC-Voltage-24V-Volts-3A-Power-Supply-W-Cord-Cable-/120968003918?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2a41414e#ht_1425wt_1344

 

και θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο:

http://www.ebay.com/itm/1-4-6-35mm-male-plug-to-Rca-Female-jack-MONO-adapter-/270660856232?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item3f04a4e9a8

 

Συνολικό κόστος ~50ευρώ και το έχει και για hi fi amp στο σπίτι/γραφείο όταν θέλεις.

 

Είναι ενδιαφέρουσα η πρότασή σου και τα links, προυποθέτει όμως να χρησιμοποιήσω τους ενισχυτές της Boss,κάτι που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν στο return του Marshall και δεν μου άρεσε τόσο.Προτιμώ να έχω καθαρό και βρώμικο απ'τον ενισχυτή,και να χρησιμοποιώ τη Boss σαν πολυεφφέ.Είναι σημαντικό για μένα το μηχάνημα που θα πάρω να έχει το δικό του ήχο,όπως ο Marshall.

 

τον έχω ακούσει εγώ από κοντά σε 2χ12 καμπίνα κι απ'ότι μας είπε ο Λογοθέτης, μπορεί να οδηγήσει και 4χ12...

 

για την τιμή του παίρνεις μια χαρά ήχο, πολύ ωραίο drive που μοιάζει πολύ με το ηχόχρωμα των μεγαλύτερων αδερφών του....

 

γι αυτό που το θες (δεν ξέρω για εναλλακτικές) το συγκεκριμένο είναι μια χαρά!

 

Είχα ακούσει το Tiny Terror και μου άρεσε το ηχόχρωμά του,οπότε αν ο μικρούλης είναι παρόμοιος μου κάνει.

Αν δε σε κουράζω, πές μου κάτι περισσότερο μια και μέχρι στιγμής είσαι ο μόνος που το έχεις ακούσει απο κοντά.

Το ηχόχρωμα είναι στη πραγματικότητα παρόμοιο με του video?

Είναι σε ένταση αρκετά δυνατός ώστε να το χρησιμοποιήσω σε πρόβα?

Το καθαρό του για τα 20W του "βρωμίζει" γρήγορα?

Σα μέγεθος θα μπορούσε να χωρέσει στη τσέπη της θήκη της κιθάρας?

 

Παιδιά σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες που μπαίνετε στο κόπο να μου δώσετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηχόχρωμα είναι στη πραγματικότητα παρόμοιο με του video?

Είναι σε ένταση αρκετά δυνατός ώστε να το χρησιμοποιήσω σε πρόβα?

Το καθαρό του για τα 20W του "βρωμίζει" γρήγορα?

Σα μέγεθος θα μπορούσε να χωρέσει στη τσέπη της θήκη της κιθάρας?

το βίντεο δεν το είχα δει

κι αυτοί χρησιμοποιούν μια 4χ12 οπότε προφανώς μπορεί να την οδηγήσει

 

το ηχόχρωμά του είναι σαν του βίντεο αλλά μια δοκιμή από κοντά είναι καλύτερη, δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα αλλά αν είσαι Αθήνα εξυπακούεται μια βόλτα από Λογοθέτη για να λύσεις όλες τις απορίες μόνος σου

 

πιστεύω πως για πρόβα αλλά και λάιβ σε καλύπτει....

 

δεν δοκίμασα το headroom του δυστυχώς...παίξαμε με τις ρυθμίσεις αλλά δεν το παρατήρησα αυτό....

 

δε χωράει σε τσέπη κλασσικής gigbag...αλλά σε μία τσαντούλα πλάτης άνετα!

 

αφού πάντως στόχος σου είναι η φορητότητα κοίτα καλύτερα για μια πολύ ευέλικτη πεταλιέρα πάνω στην οποία θα βασίσεις τους ήχους σου στην κεφαλή σου, την οποία θα κουβαλάς και στα λάιβ (αν δεν θες να την κουβαλάς ούτε στα λάιβ τότε πούλα τη! ;D) - γνώμη μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα περάσω από Λογοθέτη οταν επιστρέψω Αθήνα να το ακούσω.

Για live δε νομίζω να το χρησιμοποιήσω,γιατί έχω ένα Marshall DSL combo όπως έγραψα πρίν, που χρησιμοποιώ και με καλύπτει.

Να'σαι καλά αδελφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου