Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η αξία ενός επισκευασμένου οργάνου?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα.

Είδες τη σπασμένη μου Επιφον στου Κώστα... Τη κόλλησε και τη ρετουσαρισε... Δεν ξέρω πως το έκανε ο φούστης, αλλα βάζω στοίχημα ότι δεν θα μπορέσεις να βρεις το σπασιμο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν,θα χαιρόμουν πολύ αν "πέτυχες" και σου άρεσε κάποια από τις 4 "σπασμένες" Les Paul  (1987,1988,1993 και μία R0 του 2003) στην Ελλάδα που ήταν δικές μου.Για τη μία από αυτές (1993) είμαι σίγουρος οτί "κυκλοφορεί" ακόμα στη Θεσσαλονίκη.Για τις υπόλοιπες δεν ξέρω που είναι πλέον,οπότε υπάρχει η πιθανότητα να δοκίμασες μία από αυτές και να σου άρεσε.

 

Δυστυχώς όχι, έπιασα τις Gibson για το λόγο οτι έχω συναντήσει πολλές επισκευασμένες. Το προσωπικό μου ενδιαφέρον είναι για μια ακουστική που έχω που έχει επισκευαστεί και παίζει άψογα εδώ και χρόνια, και παρότι είναι μάλλον η καλύτερη από τις κιθάρες μου είναι και η πρώτη που σκέφτομαι να σκοτώσω όταν "δεν έχω να πάρω φρυγανιές" ;D ;D ;D. O λόγος που σκέφτομαι αυτή πάντως είναι άσχετος με το τρακάρισμα (;D), αλλά παραδέχομαι οτι θα αγόραζα μια τέτοια κιθάρα το πολύ στο 1/3 της αρχικής της τιμής, γι αυτό και ρωτάω και άλλες γνώμες. (στην πραγματικότητα ΔΕΝ θέλω να την πουλήσω γιατί όποτε την πιάνω (σπάνια μιας και είναι dreadnought και "δεν κάνει" για αυτά που παίζω πλέον) ξέρω οτι κρατάω ένα πολύ καλό όργανο που δύσκολα θα είχα την ευκαιρία να ξανααποκτήσω :) )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είδες τη σπασμένη μου Επιφον στου Κώστα... Τη κόλλησε και τη ρετουσαρισε... Δεν ξέρω πως το έκανε ο φούστης, αλλα βάζω στοίχημα ότι δεν θα μπορέσεις να βρεις το σπασιμο ;)

Γιατί νομίζεις ότι εξ αρχής έγραψα «ποιος έχει κάνει την επισκευή». Έχω δει δουλειές και δουλείες.

 

Κάποιες ήταν για τα λιοντάρια και άλλες άψογες  ;)

 

Απλά η «ένσταση» μου- αναφορικά με την τιμή- είναι ότι αν έχουμε προς πώληση δύο ίδια όργανα και το ένα είναι σπασμένο/ επισκευασμένο, όσο καλή και αν η επισκευή και δεν έχει καμία επίπτωση στον ήχο του, δεν μπορεί να πουληθεί στην ίδια τιμή. Τουλάχιστον κατ εμέ.

 

Και αυτό γιατί πάντα θα υπάρχει η «αμφιβολία», όπως πχ λες να ανοίξει το κόλλημα, λες να έχει επίπτωση στον ήχο κλπ...

 

 

Όχι βέβαια ότι δεν έχω ακούσει όργανα σαν αυτό που συζητάμε- όπως πχ είπε και ο S9F- που βαράνε άψογα...        

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το προσωπικό μου ενδιαφέρον είναι για μια ακουστική που έχω που έχει επισκευαστεί και παίζει άψογα εδώ και χρόνια,

 

 

Χμμ...χμμμ... χμμμ

 

Τα ακουστικά όργανα είναι άλλου παπά ευαγγέλια- και πολύ πιο δύσκολες περιπτώσεις. Εκεί θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός, γιατί οι επισκευές μπορεί να επιφέρουν σημαντικές διαφοροποιήσεις στον αρχικό τους ήχο.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλά η «ένσταση» μου- αναφορικά με την τιμή- είναι ότι αν έχουμε προς πώληση δύο ίδια όργανα και το ένα είναι σπασμένο/ επισκευασμένο, όσο καλή και αν η επισκευή και δεν έχει καμία επίπτωση στον ήχο του, δεν μπορεί να πουληθεί στην ίδια τιμή. Τουλάχιστον κατ εμέ.

 

Και αυτό γιατί πάντα θα υπάρχει η «αμφιβολία», όπως πχ λες να ανοίξει το κόλλημα, λες να έχει επίπτωση στον ήχο κλπ...

 

 

Όχι βέβαια ότι δεν έχω ακούσει όργανα σαν αυτό που συζητάμε- όπως πχ είπε και ο S9F- που βαράνε άψογα...        

 

+1

 

(και ενός κοινού μας φίλου η επισκευασμένη 335 είναι από τις καλύτερες που έχω ακούσει ;) )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1

 

(και ενός κοινού μας φίλου η επισκευασμένη 335 είναι από τις καλύτερες που έχω ακούσει ;) )

 

 

 

;D

 

Πραγματικά  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσωπικό μου ενδιαφέρον είναι για μια ακουστική που έχω που έχει επισκευαστεί και παίζει άψογα εδώ και χρόνια, και παρότι είναι μάλλον η καλύτερη από τις κιθάρες μου είναι και η πρώτη που σκέφτομαι να σκοτώσω όταν "δεν έχω να πάρω φρυγανιές" ;D ;D ;D. O λόγος που σκέφτομαι αυτή πάντως είναι άσχετος με το τρακάρισμα (;D), αλλά παραδέχομαι οτι θα αγόραζα μια τέτοια κιθάρα το πολύ στο 1/3 της αρχικής της τιμής, γι αυτό και ρωτάω και άλλες γνώμες. (στην πραγματικότητα ΔΕΝ θέλω να την πουλήσω γιατί όποτε την πιάνω (σπάνια μιας και είναι dreadnought και "δεν κάνει" για αυτά που παίζω πλέον) ξέρω οτι κρατάω ένα πολύ καλό όργανο που δύσκολα θα είχα την ευκαιρία να ξανααποκτήσω :) )

 

Τι μάρκα είναι η ακουστική σου; Καλώς ή κακώς μετράει πολύ το όνομα ακόμα και στην περίπτωση ενός επισκευασμένου οργάνου.

 

Seriously???

Θέλω να μάθω πως!Απλά πες μου πως!Πως γίνεται να έσπασες 7 κιθάρες???

 

Οι 5 ήταν ήδη σπασμένες όταν τις αγόρασα.Οι υπόλοιπες 2 όμως ήταν "in- house" υπόθεση...  :-[ Για τη μία φταίω εγώ που όταν ήθελα να την βάλω στη θήκη της μου "ξέφυγε" και χτύπησε ίσα-ίσα ώστε να σπάσει και για την άλλη φταίει ένα μικρό...rottweiler 55 κιλών που "τράκαρε" πάνω στο stand που ήταν ακουμπισμένη και η κιθάρα...απογειώθηκε. ;D (Μετά έγινε φιλικός διακανονισμός διότι το rottweiler είχε μικτή ασφάλεια και παραδέχτηκε το λάθος του.  :P  ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αγόραζα, αγοράζω και -εφ'όσον μπορώ- θ'αγοράζω κιθάρες με ζημιές ή σπασίματα. Εκείνο που αληθινά μετράει είναι αν το όργανο "παίζει" και φυσικά να γνωρίζεις τι και γιατί θέλεις.

Σε ό,τι αφορά την τιμή, σαφώς είναι λογικό ένα όργανο που έχει ανάγκη διορθώσεων να έχει και ανάλογα κόστη, οπότε το προφανές είναι πως θα πρέπει -ανάλογα με τις ζημιές- να πωλείται αρκετά ή και πολύ φθηνότερα. Πάντως, αν κάποιο όργανο μου "μιλήσει", δεν θα είχα ενδοιασμούς να το πληρώσω ακριβότερα απο την θεωρούμενη "σωστή" τιμή που επιτάσσουν οι κανόνες της αγοράς.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασα ολο το thread αλλα στη vintage αγορα μια Gibson με σπασμενο headstock χανει περιπου το 25% της αξιας της.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου